Jak wybierać piły do drewna z myślą o ochronie pracownika?

Jak wybierać piły do drewna z myślą o ochronie pracownika?

Materiał Partnera

Budowa
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obróbka drewna wymaga użycia zaawansowanych maszyn. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej zakupu odpowiedniej piły do drewna, należy dokładnie sprawdzić wszystkie jej parametry.

Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko specyfikację techniczną urządzenia czy jego przeznaczenie. Należy upewnić się, że dany model piły został tak zaprojektowany, że w czasie wykonywania pracy nie narazimy pracowników na żadne niebezpieczeństwo.

Rodzaje pił do drewna

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do obróbki drewna wykorzystywano proste ręczne narzędzia. Rozwój technologii sprawił, że obecnie na rynku dostępnych jest kilkanaście rodzajów pił do drewna. Dzięki nim cały proces przebiega dużo szybciej, jest bardziej precyzyjny i efektywny.

Podczas wyboru maszyny do drewna należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jej przeznaczenie. Do tego liczbę zębów, średnicę tarczy, kąt natarcia, a także materiały, z jakich została wyprodukowana.

Wyróżniamy kilka rodzajów pił do drewna:

 • tarczowe,
 • panelowe,
 • kątowe,
 • ścienne,
 • poprzeczne,
 • radialne,
 • włosowe,
 • taśmowe,
 • wielopiły,
 • pilarki formatowe,
 • pilarko-frezarki,
 • piły do forniru.

Więcej na temat rodzajów pił i ich przeznaczenia znajdziesz tutaj: https://www.maszynydodrewna.com/blog/rodzaje-pil-i-ich-przeznaczenie-2

Na co zwrócić uwagę przed zakupem piły do drewna?

Piły do drewna różnią się pod względem ich przeznaczenia i parametrów technicznych. Jednak podczas wyboru danego modelu należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby był on wyposażony w systemy i moduły bezpieczeństwa.

To kluczowa kwestia, pozwalająca zadbać o zdrowie pracowników, którzy będą obsługiwali dane urządzenie.

Co jeszcze jest ważne? Tarcze powinny mieć osłonę. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko wypadków i kontuzji dłoni.

Do tego piły do drewna zgodnie z aktualnymi przepisami BHP powinny zostać wyposażone w wyłącznik awaryjny w kolorze czerwonym. Dodać jeszcze trzeba, że powinien zostać zamontowany w widocznym i łatwo dostępnym miejscu na urządzeniu.

W zależności od modelu, piły do drewna powinny mieć zamontowane prowadnice lub popychacz. Dzięki temu pracownicy będą dodatkowo chronieni, zwłaszcza jeśli przyjdzie im pracować przy piłach do drewna z tarczami lub taśmami obrotowymi.

Warto jeszcze upewnić się przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie danej piły, czy posiada ona funkcję podłączenia do odciągu wiór i trocin. Ułatwi to zachowanie czystości na stanowisku pracy i gospodarowanie odpadami.

Sprawdź ofertę pił do drewna w EMI

Firma EMI od lat specjalizuje się w sprzedaży maszyn stolarskich do obróbki drewna, w tym różnego typu pił. To nowoczesne i zaawansowane urządzenia, które na każdym etapie pracy zapewniają ochronę pracownika.

Wieloletnie doświadczenie właścicieli i pracowników firmy EMI w branży sprawiło, że zaufały im już tysiące osób! W bogatej ofercie znajdziesz piły panelowe, pilarki formatowe, poprzeczne/optymalizerki, radialne, do forniru, wielopiły (https://www.maszynydodrewna.com/katalog-maszyn/pily/wielopily-2), pilarko-frezarki, ścienne, kątowe, włosowe i wiele innych.

Gwarantujemy, że w EMI, dzięki naszej szerokiej ofercie, kupisz w atrakcyjnej cenie odpowiednią piłę do drewna, która posłuży Ci przez długie lata!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*