Jak wykorzystać drewno z tartaku przy budowie domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowa domu to ogromna inwestycja, która wymaga solidnego przygotowania. Jednym z miejsc, które z pewnością warto wówczas odwiedzić, jest renomowany tartak. To właśnie tam można nabyć wysokiej jakości drewniane elementy, które można wykorzystać na praktycznie wszystkich etapach budowy domu. Mowa tutaj m.in. o stelażach czy deskach przeznaczonych np. na podłogę. 

Co konkretnie można znaleźć w tartaku? 

W zakładach świadczących usługi z zakresu obróbki drewna znajdziemy produkty o dowolnych kształtach i wymiarach. To kluczowa informacja, jeśli ktoś decyduje się na budowę tzw. więźby dachowej, która musi być zawczasu odpowiednio przygotowana do montażu. W tartakach zakupimy również drewno konstrukcyjne, które stosuje się w projektowaniu stelaży. Będzie ono dostosowane również jako materiał służący do wykończenia domów i mowa tutaj zarówno o wykończeniach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Warto także wspomnieć o wielu innych elementach, których przeznaczenie jest raczej dekoracyjne, czyli o deskach elewacyjnych (do zdobienia fasady domu) oraz deskach boazeryjnych (do układania na ścianach oraz sufitach). 

Drewno jako materiał budowlany wykorzystywane jest od wieków, ale dopiero rozwój nowych technologii umożliwił wykorzystanie jego potencjału we wszystkich dziedzinach szeroko pojętego budownictwa, ciesielstwa i dekarstwa. Drewno poddane obróbce można przeobrazić w belki, listwy, krawędziaki, bale i wiele, wiele więcej. Kluczowe są tutaj także deski powstałe w wyniku przetarcia drewna, czyli tzw. tarcica, którą wykorzystuje się do tworzenia podłóg, mebli, dachów, drzwi oraz okien (w zależności od rodzaju drzewa). 

Drewno z tartaku — gwarancja jakości

W celu zakupu drewna odpowiedniej jakości należy odwiedzić tartak. Pomorskie województwo oferuje wiele tego typu miejsc, choć renomowane tartaki znajdziemy w całej Polsce. Podczas stawiania poszczególnych elementów domu, niezbędna staje się tzw. tarcica budowlana, czyli drewno w postaci belek konstrukcyjnych czy kantówek. Ich zadaniem jest odciążenie konstrukcji dachowej i równomierne rozłożenie ciężaru również na ściany. Dlatego też wybrane drewno powinno być jak najwyższej jakości, a te dostępne w tartakach zazwyczaj spełnia wszystkie normy oraz świadczące o tym certyfikaty. 

Warto dodać, że drewno konstrukcyjne nie jest zwyczajnym drewnem. Mowa bowiem o drewnie o przekroju prostokątnym i grubości minimum 38 mm. Producenci drewna powinni przestrzegać wymogów unijnych, a także posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty poświadczające wiarygodność firmy. 

Drewno z tartaku przy budowie domu to w zasadzie konieczność. Tartaki sprzedają już gotowe drewno o optymalnej wilgoci. Trzeba tutaj wiedzieć, że drewno najwyższej jakości suszy się w specjalnych komorach, dzięki czemu ma ono lepsze właściwości, np. jest odporne na szkodniki. Samodzielne suszenie drewna może trwać nawet rok, a nawet drobne błędy sprawią, że drewno nie będzie się nadawało do użytku. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*