Rodzaj butów roboczych, a stopień ochrony

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie od dziś wiadomo, że praca fizyczna w wielu zawodach wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek obrażeń ciała. Wszelkie zagrożenia życia i uszczerbki na zdrowiu wywoływane są najczęściej nieuwagą. Jednak nie tylko. Duży wpływ mają również zabezpieczenia, w tym odzież ochronna oraz specjalistyczne buty robocze. Dziś skupimy się na obuwiu, przedstawiając różnorodne ich rodzaje oraz powiązany z typem stopień ochrony. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze rodzaje obuwia roboczego

Głównym zadaniem obuwia roboczego jest ochrona stóp i palców przed złamaniami, skręceniami oraz otarciami. Do odpowiedniego zabezpieczenia stosowane są specjalne, wzmacniane metalową blaszką podnoski. Co ciekawe, wytrzymują one uderzenie o sile 200J. Jednak to nie wszystko! W zależności od oznaczenia buty robocze charakteryzuje różnorodny stopień zastosowanych zabezpieczeń. 

SB – najprostszy model

Modelem butów roboczych zapewniających podstawowy stopień ochrony są te, oznaczone literami SB. Ze względu na prostą budowę oraz kluczowe elementy, którym powinno charakteryzować się obuwie do pracy fizycznej, są chętnie wybierane przez pracowników wielu zawodów. Ich cechą charakterystyczną jest wzmocniony podnosek, chroniący stopę oraz palce przed uderzeniem, odporna na rozpuszczalniki, oleje oraz benzynę podeszwa, a także wytrzymały, skórzany materiał wierzchni. 

S1 – dodatkowo wzmocnione buty SB

Obuwie robocze BHP o oznaczeniu S1 to nowszy, bardziej zaawansowany model SB. Buty S1, mimo że gwarantują ten sam stopień ochrony, co poprzednicy, są bardziej komfortowe dla stopy. Przede wszystkim nie ślizgają się oraz zapewniają odpowiednią stabilizację na rusztowaniach i wysokościach. Ponadto charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie oraz dzięki stabilizującemu napiętkowi zmniejszają ryzyko skręcenia stawu skokowego. Niektóre modele mają również oddychający materiał oraz wmontowany specjalistyczny system kontroli wilgoci.

S1P – ochrona na poziomie S1 z dodatkowymi funkcjonalnościami

S1P to typ butów roboczych o tym samym stopniu ochrony, co klasyczny model S1. Główna różnica pomiędzy nimi polega na umieszczeniu w butach roboczych S1P wkładki antyprzebiciowej oraz na wzmocnieniu podeszwy. Ponadto w obuwiu tego typu na próżno szukać metalu, gdyż zastąpiony on został innymi wytrzymałymi i odpornymi na uderzenia materiałami.

S2 – poziom drugi

Buty robocze o poziomie ochrony S2 różnią się od klasycznego modelu S1 wodoodpornym wierzchem, a także specjalnym systemem odprowadzania i regulacji wilgoci oraz izolacją na bardzo wysoką i niską temperaturę. W związku, z czym doskonale sprawdzają się podczas prac fizycznych wykonywanych przy zmiennych warunkach atmosferycznych oraz w środowisku ESD.

S2 CI HI HRO – bardziej nowoczesny butów S2

Obuwie typu S2 CI HI HRO to bardziej nowoczesny model butów S2, wyróżniający się identycznym poziomem ochrony stopy i palców, jednak dodatkowymi właściwościami. Główną zmianą jest zastosowanie w tego rodzaju obuwiu roboczym gumowej podeszwy HRO. Dzięki jej wyjątkowym właściwościom możliwe jest krótkotrwałe stosowanie tego typu butów w temperaturze sięgającej +300 stopni Celsjusza.

S3 – wyższy stopień bezpieczeństwa

Buty robocze S3 zajmują trzecie miejsce na podium pod względem ochrony. W porównaniu do swoich poprzedników zostały wzbogacone o specjalną wkładkę antyprzebiciową, dzięki czemu niestraszne im ostre przedmioty, takie jak gwoździe czy szkło.

S4 – zabezpieczenia na srebrny medal

Brązowy medal przypada obuwiu roboczemu o ochronie stopy na poziomie S4. Wbrew pozorom, konstrukcja butów jest taka sama jak w modelach S2. Widoczną różnicą jest jednak ich wodoszczelność.

S5 – najwyższy poziom ochrony

Buty robocze typu S5 to lider w branży obuwia BHP do zadań specjalnych. Ze względu na wyjątkowe właściwości, doskonale sprawdzają się w wielu zawodach, także tych, związanych z pracą fizyczną w ekstremalnych warunkach. Obuwie S5 to połączenie komfortu i bezpieczeństwa, dzięki wysokiej jakości wkładce zapobiegającej przebiciom oraz wyjątkowo zaprojektowanej wodoszczelnej powłoce.

Jak widzisz, rodzaj butów roboczych ma ogromne znaczenie. Odpowiednio dopasowane obuwie nie tylko pod względem rozmiaru, ale także innych właściwości jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo stopie nawet przez długi czas. Kluczem do sukcesu i radości z wykonywanej pracy jest jednak wcześniejsza analiza niebezpieczeństw, umożliwiająca dokonanie zakupu najlepszych butów roboczych.

Zdjęcia: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*