Jak zabezpieczyć kosztowności w domu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Posiadanie dużej ilości cennych przedmiotów bywa problematyczne. Przede wszystkim przez dużą część swojego wolnego czasu możesz martwić się tym, czy kosztowności są bezpieczne – z tego powodu warto zawczasu pomyśleć o ich odpowiedniej ochronie. Dzięki temu będzie mógł cieszyć się spokojem w ciągu dnia i nocy.

Sejfy antywłamaniowe – sposób na złodziei

Jednym z najpopularniejszych rodzajów zabezpieczeń kosztowności, papierów wartościowych, złota czy pieniędzy są sejfy. Mogą one przybierać różne formy i posiadać różne cechy – najważniejsze, aby dobrze spełniały swoje zadanie. Podstawowym rodzajem urządzeń tego typu są sejfy antywłamaniowe, które charakteryzują się przystosowaniem do efektywnego chronienia przetrzymywanych w nich przedmiotów przed niepowołanymi rękami i oczami. Złodzieje, którzy nie mają kontaktu z Tobą i Twoją rodziną nie muszą nawet wiedzieć o istnieniu tego rodzaju skrytki. Wystarczy, że zdecydujesz się na sejf meblowy, podłogowy albo ścienny. Taki model możesz z łatwością „wbudować” we wnętrz domu i uczynić niemal niezauważalnym dla potencjalnego włamywacza. Sposobem ochrony dóbr jest również regularna zmiana kodu chroniącego sejf oraz trzymanie hasła w ukryciu przed jak największą liczbą osób.

Sejfy ognioodporne – chroń to, co uważasz za cenne

Dużą popularnością cieszą się również sejfy ognioodporne. Są one przeznaczone do przechowywania i chronienia materiałów mogących ulec zniszczeniu podczas pożaru. Szczególnie warte umieszczenia w tego typu sejfach są nośniki danych, dokumenty czy papiery wartościowe, których zniszczenie mogłoby mieć poważne konsekwencje lub przynieść duże straty finansowe. Oczywiście, przed pożarami warto chronić się zanim się wydarzą, ale czasami możesz nie mieć wpływu na to, co się stanie – w takich sytuacjach warto mieć pewność, że przynajmniej najważniejsze dokumenty i część pieniędzy ocaleją.

Sejfy na cenne przedmioty

Wiele sejfów jest przystosowanych do przechowywania niewielkich przedmiotów, papierów, gotówki lub kruszców. Warto jednak zastanowić się, co zrobić, jeżeli chciałbyś przechowywać w bezpiecznym miejscu coś większego niż biżuterię? Może to być na przykład broń (którą w Polsce każdy posiadacz ma obowiązek przechowywać w sejfie), laptop lub inne urządzenie elektroniczne o dużej wartości, obrazy, rzeźby i inne dzieła sztuki kupione za olbrzymią cenę czy też leki i środki medyczne, z którymi nie powinny mieć kontaktu niepowołane osoby. Sejfy chroniące cenne przedmioty o większych rozmiarach mogą być przydatne w wielu sytuacjach – należy jednak uważnie przemyśleć ich montaż. Wiele z nich może być jeszcze bezpieczniejsze, kiedy sejf zostanie na stałe przytwierdzony do podłoża.

Sejfy samochodowe – jeśli musisz zabezpieczyć coś, co zawsze chcesz mieć pod ręką

Sejfy, które można zamontować w samochodzie, zazwyczaj mają niewielkie wymiary. Są to bezpieczne szuflady, możliwe do zamontowania w aucie. Możesz w nich przechowywać dokumenty, biżuterię, nośniki danych, a nawet broń – wszystko, co może być Ci potrzebne w codziennym życiu, ale czego lepiej nie pozostawiać bez opieki. Niestety, zamki samochodowe czy alarm nie chronią przed złodziejami, a w przypadku osób pracujących w zawodach związanych z bezpieczeństwem cywilnym i militarnym, a także ludzi mających do czynienia z przedmiotami i papierami o dużej wartości, nie warto podejmować ryzyka kradzieży. 

Fot.: Immo Wegmann/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*