Jak założyć sad owocowy krok po kroku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Właściwe nasadzania pozwalają cieszyć się z owoców od późnej wiosny aż do jesieni. O czym warto pamiętać, zakładając przydomowy sad?

Prace, które należy wykonać rok przed planowanym posadzeniem drzewek

Najważniejsze jest wyznaczenie terenu pod sad i jego ogrodzenie – kora drzew jest przysmakiem zajęcy i saren. Wczesną wiosną jest to jedyny rodzaj pożywienia, jaki mogą zdobyć. Przed założeniem sadu warto zakupić osłonki zabezpieczające oraz preparaty odstraszające zwierzęta.

Rok przed planowanym posadzeniem drzewek należy glebę odchwaścić. Najskuteczniej można to zrobić za pomocą preparatów zawierających glinkofast, który niszczy chwasty aż do korzeni. Jeśli w sadzie zauważyłeś obecność nornic, to warto się ich od razu pozbyć. Jeśli jest ich mało, to można użyć odstraszaczy. Jeżeli jest ich dużo, to należy użyć pułapek. Przed posadzeniem drzew trzeba użyźnić glebę właściwymi nawozami mineralnymi lub organicznymi.

Zakup drzewek

Warto wybierać tylko zdrowe okazy. Najlepiej jest je kupować tylko w certyfikowanych punktach lub w szkółkach. W takich miejscach można również uzyskać fachową poradę dotyczącą pielęgnacji. Jeśli drzewko ma nawet niewielkie objawy chorobowe, to nie należy go kupować. Można zakupić drzewko jednoroczne bez pędów lub dwuletnie z pędami bocznymi. W sprzedaży dostępne są drzewka w siatach – ulega ona biodegradacji w ciągu 3 lat.

Wybierając drzewko, warto zwrócić uwagę na odporność na szkodniki i choroby grzybowe. Najlepiej kupować jednakowe odmiany, dzięki czemu jest możliwość wzajemnego zapylania się lub wybierać drzewka samopylne.

Drzewka należy również dostosować do powierzchni, którą dysponujemy. Wtedy należy zwrócić uwagę na podkładkę. Drzewka szczepione na karłowych podkładkach, np. jabłonie i grusze, mogą być sadzone w donicach. Drzewka okulizowane wyrastają na ogromne drzewa.

Inną zalecaną metodą jest sposób ich prowadzana, czyli kształtowanie ich w czasie wzrostu. Z drzew można stworzyć różne formy.

Jeśli wiesz, ile drzewek owocowych możesz posadzić, to podczas zakupu kieruj się indywidualnymi preferencjami smakowymi. Gruszki, jabłka i śliwki można zbierać w zależności od odmiany od lata do późnej jesieni. Odmiany późniejsze nadają się do przechowywania.

Gdy wybierasz drzewka owocowe do swojego ogrodu, to dobieraj tylko te z rozbudowaną koroną oraz z balotem ziemi – niweluje to ryzyko przeschnięcia. Najlepiej stawiać na drzewka sprzedawane w doniczkach, ponieważ znacznie szybciej owocują.

Kiedy najlepiej sadzić drzewka?

Jesienią wilgotność gleby jest większa, sprzyja to przyjmowaniu się drzew. W tym czasie warto sadzić tylko te odporne na mróz, np. jabłonie, aronie i śliwy.

Wiosenny termin sadzenia należy wybrać dla tych drzewek, które są wrażliwe na mróz. W tym czasie warto sadzić brzoskwinie, nektarynki i morele.

Odległość między nasadzeniami jest zależna od odmian. Przyjmuje się, że:

  • co 4 m należy sadzić jabłonie, grusze, śliwy i morele;
  • co 3 m należy sadzić odmiany karłowate, wiśnie i brzoskwinie.

Cięcie po posadzeniu

Cięcie formujące należy wykonać wiosną w pierwszym roku po posadzeniu. Jeśli drzewko nie ma pędów bocznych, to przycina się je do wysokości 70 cm. Gdy drzewko ma pędy boczne, to należy przyciąć zarówno je, jak i przewodnik (pęd główny).

Zdjęcie główne: Jen Theodore/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*