Jak zapobiegać zniszczeniu przewodów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kable i przewody są wszechobecne w każdym domu. Jednak przez ich sporą ilość, a co za tym idzie, częste splątania, kable mogą ulec zniszczeniu. Podpowiadamy, jak je przechowywać oraz jak możesz samodzielnie naprawić drobne uszkodzenia przewodów.

Kable i przewody to nieodłączny element większości sprzętów elektronicznych, które posiadamy w domach. Jak jednak prawidłowo o nie zadbać, aby zapobiec ich zniszczeniu. Podpowiadamy, jak prawidłowo przechowywać kable oraz jak możesz samodzielnie naprawić niewielkie uszkodzenia przewodu.

Przechowywanie kabli w domu

Poplątane kable, które nie dość, że są niepraktyczne, to jeszcze burzą całą estetykę wnętrza i sprawiają, że wygląda ono niechlujnie… każdy z nas z pewnością doskonale zna ten widok. Możesz go jednak uniknąć, jeśli zadbasz o odpowiednie przechowywanie kabli. Doskonałym sposobem na uporządkowanie wszystkich kabli, kabelków i przewodów są klipsy biurowe, którymi po prostu zepniesz je razem.

Jeśli więc przy Twoim stanowisku pracy w jednym miejscu podłączony jest komputer, ekran zewnętrzny, wieża, głośniki, lampka, drukarka, lampka biurkowa i inne sprzęty, a wszystkie kable i przewody elektroniczne plączą Ci się pod nogami, możesz z powodzeniem wykorzystać takie spinacze. Wystarczy, że z ich pomocą przyczepisz kable do blatu, a chaos zostanie opanowany. Dzięki temu nie tylko zadbasz o większy porządek, ale także sprawisz, że trudniej będzie o zniszczenie przewodu, na przykład poprzez przypadkowe naderwanie go.

Innym sposobem na ogarnięcie bałaganu w kablach są różnego rodzaju organizery. Dzięki nim zaprowadzisz porządek wśród swoich sprzętów i unikniesz przypadkowego zepsucia przewodu. Pudełka do przechowywania przewodów elektrycznych wykonane są najczęściej z plastiku, chociaż na rynku znajdziesz także te kartonowe. Ponadto możesz kupić gotowe pudełka z podziałkami na kable, ale możesz także wykonać takie pudełko samodzielnie, na przykład z kartonu po butach i rolek po papierze, które posłużą jako dodatkowa osłona kabli.

Bez względu na to, które opakowanie wybierzesz, możesz mieć pewność, że kable przechowywane w ten sposób posłużą Ci znacznie dłużej, a ponadto wprowadzisz do mieszkania większy porządek.

Jak samodzielnie naprawić przewód?

Nawet jeśli przechowujesz kable prawidłowo, to może się zdarzyć, że ulegną one zniszczeniu. Jeśli zniszczenie to jest poważne, to dla własnego bezpieczeństwa lepiej wyrzuć kabel i po prostu kup nowy. Jeśli jednak uszkodzenie kabla nie jest spore, a jego dalsze użytkowanie nie jest zagrożeniem dla zdrowia, to możesz z powodzeniem naprawić taki przewód samodzielnie przy użyciu taśmy izolacyjnej. Jest ona do tego idealna, ponieważ nie przewodzi energii, więc ryzyko przebicia prądu jest zminimalizowane.

Warto jednak pamiętać, że zanim przejdziesz do naprawy, to kabel należy odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności oczyść, odtłuść i osusz powierzchnię kabla. Następnie okręcaj taśmę dookoła przewodu na zakładkę w taki sposób, aby idealnie przylegała do kabla.

Zdj. główne: Troy Bridges/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*