Artykuł sponsorowany
Samodzielny montaż rekuperacji w domu może być bardzo dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem. Nie jest to zadanie zbyt trudne. Dlatego każda osoba, która zna podstawowe zagadnienia budowlane, może podjąć się tego wyzwania osobiście – bez pomocy fachowców. Nie musisz mieć doświadczenia w montowaniu wentylacji mechanicznej, aby poczynić spore oszczędności!
Właściwie dobrany rekuperator pozwala zyskać nawet 50% oszczędności na rachunkach za ogrzewanie. Ponadto zapewnia stały dopływ świeżego powietrza w domu. Jest to system, na który z pewnością warto się zdecydować już na etapie budowania domu. Koszty urządzenia i jego osprzętu są jednak dość wysokie. W zależności od wydajności wybranego sprzętu, musimy przygotować się na wydatki rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dodatkowym kosztem jest montaż przez fachowców, który może nawet podwajać pierwotnie założony budżet. W dobie stale rosnących cen urządzeń, jak i usług fachowców, pominięcie montera może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Po podjęciu decyzji o montażu wentylacji mechanicznej w domu, należy od razu wykonać projekt, który zawiera rozmieszczenie przewodów w budynku oraz lokalizację centrali wentylacji, a także czerpni, wyrzutni czy anemostatów. Taki projekt można uzyskać na stronie filtrywdomu.pl wraz ze wskazówkami dotyczącymi samodzielnej instalacji.
Po uzyskaniu projektu, czas na montaż wentylacji mechanicznej. Prace rozpoczynamy od rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych. Aby poprowadzić kanały wywiewne i nawiewne, należy wykuć otwory w ścianach i sufitach o odpowiedniej wielkości. Kolejnym krokiem jest przycięcie przewodów na odpowiednią długość. Przewody łączy się ze sobą za pomocą trójników i kolanek. Warto pamiętać, że przewody łączące rekuperator z czerpnią i wyrzutnią oraz skrzynkami rozdzielczymi powinny być ocieplone, aby uniemożliwić skraplanie się wody w instalacji wentylacyjnej. Co więcej, podczas montażu warto pamiętać o tym, aby przewody były ułożone prosto, wszelkie załamania powinny być delikatne, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza.
Czerpnia dostarcza do rekuperatora świeże powietrze z zewnątrz. Natomiast wyrzutnia usuwa zużyte powietrze. Dlatego też urządzenia te powinny być ulokowane co najmniej w 2,5-metrowej odległości od siebie. Dzięki temu elementy te będą mogły efektywnie pracować. Centralę wentylacyjną najlepiej ulokować w garażu lub w kotłowni. Jej dokładna lokalizacja zawarta jest w projekcie. Warto pamiętać o tym, aby urządzenie to było łatwo dostępne, ponieważ kilka razy w roku należy w nim wymienić filtry. Po połączeniu przewodów z rekuperatorem, należy odpowiednio wyregulować instalację wentylacji mechanicznej. To bardzo ważny krok. Pominięcie go może wiązać się z poważnymi zakłóceniami pracy instalacji, a także jej kosztownymi usterkami.
Podczas samodzielnego montażu wentylacji mechanicznej w domu, należy wystrzegać się następujących błędów. Po pierwsze, do wszelkich prac przystępujemy dopiero po uzyskaniu projektu. Dzięki temu unikniemy niepoprawnego prowadzenia przewodów. Po drugie, pamiętajmy, że system rekuperacji powinien być umieszczony wyłącznie w domach o szczelnych oknach, inaczej jego działanie nie będzie wydajne. Po trzecie, pomiędzy dolną krawędzią drzwi a podłogą powinny znajdować się szczeliny, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego transferu powietrza. Co więcej, przed zakupem rekuperatora warto sprawdzić, czy jest on dostosowany do kubatury wentylowanych pomieszczeń, inaczej będzie on nieefektywny.
Jak widać, montaż wentylacji mechanicznej w domu, na własną rękę, nie musi być trudnym wyzwaniem. Wystarczy przestrzegać projektu, a także decydować się na wysokiej jakości urządzenia oraz akcesoria do montażu wentylacji, aby cieszyć się sprawnie działającą rekuperacją.
Fot.: AlteredSnaps/unsplash.com