Jak zwiększyć wzrost roślin w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Uprawa roślin to satysfakcjonujące i praktyczne hobby. Dzięki niemu człowiek ma możliwość bezpośredniego obcowania z naturą i życia w harmonii z nią. Odpowiednio pielęgnowana roślinność odwdzięcza się za opiekę swoim kwitnieniem, a często także obfitymi plonami. By móc cieszyć się dobrodziejstwem roślin, należy odpowiednio zadbać o ogród i rozwój wszystkich sadzonek. Prawidłowy wzrost roślin zależy bowiem od wielu czynników, wiedzę, o których warto sobie przyswoić. Zobacz, w jaki sposób możesz zwiększyć i przyspieszyć wzrost roślin w swoim ogrodzie.    

Podlewanie     

Najbardziej oczywistym, ale również najbardziej istotnym dla wzrostu roślin aspektem, jest ich podlewanie. Flora potrzebuje do wzrostu tylko wody, słońca i substancji mineralnych zawartych w glebie. Odpowiedni stopień nawilżenia podłoża sprawia, że nasiona roślin szybciej kiełkują, a siewki oraz dorosłe rośliny szybciej się rozwijają i lepiej rosną. Regularne i dość obfite podlewanie kwiatów oraz warzyw sprawia, że kwitną i owocują one o wiele intensywniej i dłużej sprawują się w ogrodzie. Woda pomaga także transportować składniki mineralne z głębi ziemi oraz z jej powierzchni, do korzeni danej rośliny. Warto pamiętać, że nie każda roślina lubi mieć bardzo mokre podłoże i zdarzają się gatunki, które wolą rosnąć w nieco bardziej przesuszonej glebie. Częstotliwość, obfitość oraz sam sposób podlewania swojego ogrodu musisz dopasować do indywidualnych potrzeb danej rośliny, jej warunków oraz stanowiska.    

Nawożenie   

Bez nawozu rośliny nie mogą szybko i prawidłowo się rozwijać. Deficyt składników odżywczych i mineralnych w podłożu, w którym rośnie roślina prowadzi nie tylko do zahamowania rozwoju, lecz także do karłowacenia sadzonki. Chelaty nawozowe, które kupisz w internetowym sklepie https://arkop.pl/nawozy/chelaty-nawozowe/ oraz zwykłe nawozy gwarantują przyspieszenie wzrostu oraz zwiększenie plonów na roślinach. Większość nawozów można aplikować zarówno doglebowo, jak i dolistnie, ale przed takim zabiegiem upewnij się, że producent zaleca obie drogi podania. Nie przesadzaj z intensywnością podlewania ani nawożenia, ponieważ za duża ilość odżywek do roślin może zbyt radykalnie pobudzić wzrost lub poparzyć i uszkodzić korzenie. W obu tych przypadkach roślina zacznie marnieć lub zupełnie padnie.    

Stanowisko i dostęp światła   

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem mającym wpływ na rozwój i wzrost roślin jest światło słoneczne. Dzięki niemu zachodzi proces fotosyntezy, w czasie którego wytwarzane są składniki pokarmowe i materia organiczna. Oprócz tego światło wpływa także na rozkwitanie. Oczywiście wśród roślin występują zarówno takie, które potrzebują jak najwięcej światła, ale są też gatunki, którym wystarczy go znacznie mniej. Warto wiedzieć o tym zwłaszcza wtedy, gdy ich uprawa ma przebiegać w ogródku. Zbyt duża ilość bezpośredniego słońca może poparzyć liście roślin i powodować pogorszenie ich stanu. Z kolei zbyt mała dostępność słońca na stanowisku danej rośliny może mocno ograniczyć jej wzrost. Miejsce, w którym siejesz i sadzisz rośliny, zawsze dobieraj pod indywidualne potrzeby i wymagania danego gatunku. Tylko w taki sposób możesz się upewnić, że będą nie one rozwijały bez problemu i szybko rosły.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Tobias Bjørkli

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*