Jaka instalacja fotowoltaiczna dla pompy ciepła w 2024 roku?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W 2023 roku branża grzewcza doświadczyła zarazem trudności i przełomu, co postawiło ją w trudnym położeniu. Dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii zaskoczył wszystkich, podczas gdy infrastruktura energetyczna oparta na konwencjonalnym pozyskiwaniu energii z paliw kopalnych nie nadąża za aktualnymi zmianami. Co więcej, polityka UE i Polski oraz światowe wydarzenia, takie jak wojna na Ukrainie i w Strefie Gazy, wyhamowują rynki, szczególnie te oparte na innowacyjności. To stawia pytania – czy zakładanie obecnie instalacji fotowoltaicznej jest opłacalne? W jaki sposób dobrać ją uwzględniając przy tym nowe zasady rozliczeń z prosumentami? Czy warto inwestować w pompę ciepła i fotowoltaikę? Przeczytaj tekst i dowiedz się więcej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są nowe zasady rozliczeń z prosumentami,
  • jaka fotowoltaika do pompy ciepła,
  • jaka moc fotowoltaiki do pomy ciepła będzie potrzebna,
  • czy jest możliwe dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła w 2024 roku.

Nowe zasady rozliczania prosumentów

Zastanawiasz się, jaka instalacja fotowoltaiczna dla pompy ciepła okaże się najlepszym wyborem? Jeszcze zanim przystąpisz do zakupu, powinieneś wiedzieć o pewnych kwestiach. Mianowicie jednym z aspektów, z jakim muszą zmierzyć się zarówno właściciele instalacji PV, jak i nowi inwestorzy jest zmiana systemu rozliczeń oparta na obowiązującej godzinowej stawce za MWh wyprodukowanej energii. Obowiązujące godzinowe stawki sprawdzisz na stronie Targowej Giełdy Energii. Wspomniany system to tzw. rynek dnia następnego. W praktyce rynek ten dotyczy właścicieli instalacji, którzy są rozliczani w systemie net-billing.

Przed instalacjami hybrydowymi opartymi na fotowoltaice i pompach ciepła otwierają się nowe możliwości. Dotychczasowe zasady oparte na systemie net-meteringu określały, że za każdą wyprodukowaną kWh zielonej energii prosument ma prawo odebrać w ciągu roku 0,8 kWh. W praktyce oznacza to, że operator sieci za korzystanie z niej jako magazynu pobiera od właściciela instalacji prowizję, która jest rozliczona w bilansie pod koniec roku. W nowym systemie opartym na taryfach dynamicznych prosument będzie mógł decydować, kiedy najkorzystniej będzie mu odsprzedać zieloną energię lub przeznaczyć ją na pokrycie własnego zapotrzebowania tj. chłodzenia lub załadowania ciepłej wody.

Przykładowo zakładając, że w sierpniu 2024 roku średnia cena zielonej energii z całego miesiąca wyniesie 440 zł/MWh (0,44 zł/kWh). Co to oznacza dla prosumenta? Jeśli w sierpniu 2024 roku instalacja odda do sieci 1000 kWh nadwyżek, na koncie prominenckim zostanie zapisana kwota 440 zł. Wartość depozytu prosument będzie mógł wykorzystać na pokrycie kosztów energii czynnej pobranej z sieci przez 12 miesięcy.Środki niewykorzystane przez ten czas stanowią nadpłatę, która będzie zwrócona prosumentowi na koniec 13 miesiąca. Zwrot nadpłaty nie przekroczy jednak 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w tym miesiącu, którego dotyczy zwrot.

Jeżeli na potrzeby własne w sierpniu zużyjesz tylko 500 kWh, to bonifikatę otrzymasz wyłącznie na 20% wprowadzonej energii, czyli 200 kWh zamiast 500 kWh. Wykonując szybki rachunek, otrzymasz 200×0,44 = 88zł.

Założeniem tego przepisu ma być ograniczenie nadmiernego rozbudowywania instalacji PV. Z uwagi na fakt, że mogłyby one wraz z innymi okolicznymi przewymiarowanymi instalacjami zakłócić działanie systemu elektroenergetycznego, a także nakłonić prosumenta, aby niewykorzystywaną energię przeznaczyć na chłodzenie budynku, w przypadku pomp gruntowych regenerację dolnego źródła lub wygrzewu ciepłej wody w buforze lub podgrzewaczu pojemnościowym.

Jaka fotowoltaika do pompy ciepła?

Kluczową kwestią dla doboru instalacji PV jest ustalenie zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła. Jeżeli jest ona już zabudowana w domu, w którym mają być dodatkowo zainstalowane panele fotowoltaiczne, to będzie to łatwe do określenia.

Nowoczesne regulatory pomp ciepła mają wbudowane liczniki zużywanej energii. Pozostaje zatem odczytać wartość dla całego roku pracy urządzenia w trybie ogrzewania pomieszczeń i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

Dla nowego, projektowanego budynku powinno się wykonać dokładne obliczenia cieplne. Wówczas znane są przewidywane potrzeby grzewcze budynku, do których można dodać oszacowane potrzeby ciepłej wody dla liczby mieszkańców.

W przypadku budynku modernizowanego potrzeby cieplne określa się zwykle na drodze audytu energetycznego. Wówczas znana jest ilość energii w kWh/rok, co pozwala dobrać moc grzewczą pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej. Możesz również dokonać obliczeń potrzeb ciepła na podstawie kosztów kupna paliwa, które poniosłeś, eksploatując stare źródło ciepła. Należy jednak określić lub przynajmniej założyć sprawność kotła podlegającego wymianie.

W kwestii wyboru wysokiej jakości pompy ciepła, a także systemów fotowoltaicznych, warto zwrócić uwagę na ofertę marki Vaillant.

Jaka moc fotowoltaiki do pomy ciepła będzie potrzebna?

Ilość zużywanej przez pompę ciepła energii będzie zależeć od jej efektywności energetycznej SCOP. W przypadku już zamontowanego w domu urządzenia taką wartość powinien przekazywać regulator. Dla dopiero planowanego zastosowania pompy ciepła efektywność SCOP możesz obliczyć za pomocą kalkulatorów online, np. tego na stronie stowarzyszenia PORT PC.

Zamontowany na dachu domu system fotowoltaiczny auroPOWER marki Vaillant

System fotowoltaiczny auroPOWER marki Vaillant

Łatwiej dobiera się moc instalacji fotowoltaicznej na podstawie zużycia energii. Możesz wówczas przyjąć, że na każde 1000 kWh/rok energii, jaką zużywa pompa ciepła, dobiera się moc 1,25 kWp instalacji PV. Znając moc pompy ciepła, możesz dobrać wielkość instalacji PV orientacyjnie przy pewnych założeniach. Na każdy 1 kW mocy grzewczej pompy ciepła powietrze-woda powinno się dobrać moc instalacji PV rzędu 0,5-0,8 kWp.

Chcesz dowiedzieć się, ile fotowoltaiki do pompy ciepła będziesz potrzebować? Przykładowo: dla pompy ciepła o mocy grzewczej 5,5 kW instalacja PV powinna mieć moc około 3 kWp, co oznacza zastosowanie 10 paneli PV o mocy 300 Wp.

Dodatek do pomy ciepła a fotowoltaika

Jeśli zastanawiasz się, czy jest możliwe dofinansowanie do fotowoltaiki i pompy ciepła w 2024 roku to warto wspomnieć, że nadal możesz korzystać z programów rządowych. Więcej informacji na ich temat znajdziesz na stronie Mój Prąd.

Trzeba przyznać, że rynek branży grzewczej i fotowoltaiki to naczynia połączone. Zastój którejkolwiek z nich będzie miał realny wpływ na drugi. Jednakże taka sytuacja niesie również dobre korzyści. Firmy oferujące fotowoltaikę prześcigają się, aby zdobyć klienta, co realnie wpływa na pomniejsze kosztów inwestycyjnych. Warto wykorzystać tę sytuację na inwestycje, gdzie przy wprawnym porównaniu ofert instalację PV kupisz od 1990 zł za kWp.

 

Zdjęcia: materiał Partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*