Sztukateria na ścianę krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sztukateria w ostatnim czasie stała się bardzo modnym elementem zdobienia ścian. W sklepach z wyposażeniem wnętrz można znaleźć kilka rodzajów sztukaterii ściennej m.in. gzymsy dekoracyjne, rozety, listwy. Jakie są rodzaje sztukaterii na ścianach? Jak ją stosować?

Z jakiego materiału sztukaterię na ścianę wybrać?

Wprowadzenie podziałów na ścianie ożywia ją, nadając efektu 3D. Pokrycie sztukaterii kolorem sprawia, że staje się ona jeszcze bardziej widoczna i podkreśla charakter pomieszczenia.

Gips

Sztukateria od samego początku była wytwarzana z gipsu. Współcześnie również jest wytwarzana z gipsu wzmocnionego włóknem szklanym. Sztukateria ścienna z tego materiału najczęściej stosowana jest podczas renowacji starych budynków.

>> Zobacz też: Czym ozdobić ściany w sypialni?

Gips daje dużo możliwości tworzenia różnych form na ścianach. Materiał ten jest jednym z droższych wykorzystywanych w sztukaterii ściennej.

Styropian

Materiał ten jest jednym z najtańszych wykorzystywanych w sztukaterii. Współczesne ozdoby ścienne ze styropianu mają różne formy, dzięki temu świetnie sprawdzą się do szybkiej zmiany wnętrza. Styropian jest tanim, lekkim i prostym do montażu materiałem. Ozdoby styropianowe mogą być zrobione z różnych materiałów, które będą różniły się trwałością użytkowania.

Sztukaterią styropianową określa się ozdoby ścienne wykonane z:

 • taniego styropianu określanego jako EPS, poliestrowe; są to najtańsze ozdoby ścienne wykonane z kruchego styropianu, bardzo podatne na uszkodzenia. Chłoną wilgoć z pomieszczenia, wyglądając przy tym nieestetycznie na ścianie. Jedyną zaletą jest ich niska cena;
 • z lepszej jakości styropianu – jest bardziej wytrzymały niż EPS, lecz nie jest odporny na zarysowania i wgłębienia;
 • z poliuretanu – są odporniejsze na zarysowania i wgłębienia, mają również dużą odporność na ścieranie oraz działanie kwasów i rozpuszczalników ropopochodnych. Materiał ten jest wodoodporny i drogi;  
 • z duropolimeru.

Drewniane

Sztukateria drewniana jest przeznaczona dla eleganckich wnętrz. Jeszcze do niedawna sztukateria drewniana kojarzona była wyłącznie ze stylem ludowym. Świetnie wpasowuje się w styl skandynawski wnętrza.

MDF

Sztukateria może być wykonana z popularnego MDF-u. W supermarketach budowlanych można zamówić pomalowaną na wybrany kolor sztukaterię MDF.

Czym się kierować podczas wybierania sztukaterii ściennej?

Wybierając sztukaterię do domu, warto kierować się:

 • miejscem montażu:
  • czy będzie narażona na uszkodzenia,
  • wilgotnością w pomieszczeniu;
 • możliwościami finansowymi.

W korytarzu lub w łazience najlepiej sprawdzi się sztukateria z poliuretanu. W salonie lub sypialni świetnie sprawdzi się sztukateria drewniana albo styropianowa.

Wykorzystanie sztukaterii na ścianie

Ściana daje bardzo dużo możliwości do wykorzystania sztukaterii, która może być np.: pomalowana, ozdobiona tapetą. Najpopularniejszą sztukaterią ścienną są:

 • listwy,
 • cokoły przypodłogowe,
 • rozety,
 • kasetony,
 • kolumny.

Praktyczne sposoby na wykorzystanie sztukaterii

 1. Sztukaterią można świetnie ukryć niechciane wady w pomieszczeniu, np.: krzywe ściany czy kable od TV.
 2. Sztukateria staje się świetnym sposobem na ozdobienie nudnych ścian.
 3. Drewniane elementy sztukaterii świetnie wpisuje się w styl skandynawski i ludowy.
 4. Sztukateria świetnie sprawdza się do ukrycia taśmy ledowej znajdującej się pod sufitem lub na ścianie przy podłodze.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*