Biokominek do zabudowy – co warto wiedzieć przed montażem?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Na tradycyjne kominki mogą pozwolić sobie zazwyczaj tylko szczęśliwi posiadacze domów jednorodzinnych. Dla mieszkańców bloków mamy jednak świetną alternatywę – biokominki. Czym się charakteryzują i co warto o nich wiedzieć?

Kominki i buchający w nich ogień dodają ciepła i przytulności każdemu pomieszczeniu, nie mogą jednak znaleźć się we wszystkich przestrzeniach. W mieszkaniach, biurach, budynkach użyteczności publicznej, ale również w domkach jednorodzinnych o wiele lepiej sprawdzą się biokominki, które zyskują na popularności. Do ich największych zalet można zaliczyć: łatwy i szybki montaż, brak konieczności podłączenia do instalacji kominowej, wygodne użytkowanie (brak konieczności usuwania popiołu), możliwość zamontowania modeli wolnostojących na tarasie bądź balkonie oraz brak urzędniczych pozwoleń. Co jeszcze warto wiedzieć przed montażem biokominka?

Czym się charakteryzuje biokominek?

Biokominki wyglądem mogą przypominać tradycyjne modele. Najczęściej buduje się je ze stali nierdzewnej i szkła. W tego typu urządzeniach spala się biopaliwo, w postaci płynnej lub żelowej, a nie drewno, dzięki czemu nie są wydzielane spaliny i dym. Wytwarzają się natomiast dwutlenek węgla i para wodna, która dodatkowo nawilża powietrze. Biopaliwo produkuje się na bazie alkoholu etylowego z biomasy. Przed podpaleniem należy umieścić je w specjalnym zbiorniku w palenisku biokominka. Warto podkreślić, że pomimo alternatywnego działania biokominki również wytwarzają ciepło. Wewnątrz urządzenia płonie żywy ogień, dzięki któremu temperatura w danym pomieszczeniu może podwyższyć się o kilka stopni. Pamiętajmy jednak, że biokominki ze względu na zbyt małą moc grzewczą nie mogą zastąpić głównego źródła ogrzewania, a stanowią tylko dodatek do niego, spełniając przy tym funkcję dekoracyjną.

Ekologiczne kominki są dostępne w różnych wariantach. Do wyboru mamy modele wolnostojące, wiszące, narożne, dwustronne, a nawet w wersji mini, które można postawić na komodzie lub stole. Cena najtańszych biokominków zaczyna się już od około 200 zł. Najdroższe modele mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Do tego musimy doliczyć jeszcze koszt paliwa – za 1 litr płaci się średnio 7 zł. O wiele droższe jest paliwo aromatyzowane – 1 litr kosztuje około 17 zł.

Gdzie zamontować biokominek?

Choć ekologiczne kominki można umieścić niemal w każdym pomieszczeniu, to podczas ich montażu powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim biokominków nie należy montować w pobliżu materiałów łatwopalnych. Zwróćmy także uwagę, czy źródło ciepła nie będzie zbyt łatwo dostępne dla dzieci i zwierząt. Ponadto zadbajmy o naturalny system wentylacji w pomieszczeniu, w którym planujemy umieścić urządzenie. Ze względu na wytwarzanie dwutlenku węgla powinniśmy regularnie wietrzyć pomieszczenie.

Biokominki najprościej postawić lub zawiesić w wybranym miejscu, ale można je również zabudować, na przykład płytami gipsowo-kartonowymi, co podkreśli ich funkcję dekoracyjną. Najłatwiejsze w montażu są modele wolnostojące, wystarczy jedynie umieścić je w obudowie, a następnie napełnić zbiornik biopaliwem. O wiele trudniej montuje się biokominki wiszące – w ich przypadku konieczne jest wywiercenie otworów, umieszczenie w nich uchwytów podtrzymujących i dopiero zawieszenie urządzenia.

Zdj. główne: JillWellington/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*