Jaki filtr wody na cały dom warto wybrać?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Uzdatnianie wody jest procesem, którym warto zainteresować się na etapie budowy i wykańczania domu. Nowa armatura łazienkowa i sprzęty AGD mogą szybko stracić swą świetność, jeśli woda ma podwyższoną twardość. Do Twojego domu doprowadzona jest woda ze studni głębinowej? Tym bardziej potrzebujesz zweryfikować jej jakość. Zawartość żelaza i manganu w wodzie z własnego ujęcia, powoduje rdzawe zacieki na zlewach czy płytkach. Zła jakość wody użytkowej wpływa negatywnie także na instalację centralnego ogrzewania. Chcesz zadbać o jak najdłuższą żywotność urządzeń podgrzewających wodę? Odpowiedni filtr wody w domu jednorodzinnym, zagwarantuje ich prawidłową eksploatację. Który typ filtra wybrać i czym się kierować? O tym, dowiesz się z tego artykułu.  Sprawdźmy, jakie filtry wody na wejściu są najbardziej skuteczne.

Filtr na wejście wody – co warto wiedzieć na start?

Dobór uzdatniacza wody zależy ściśle od jej parametrów. Tym, od czego warto zacząć jest badanie wody. W zależności od tego, skąd pochodzi woda, jakiej używasz w domu, test wykonasz inną metodą. Jeśli wodę dostarczają Ci lokalne wodociągi, wystarczy, że zbadasz jej twardość odpowiednim testerem. Inaczej jest w przypadku wody z własnej studni głębinowej. Takie pozyskiwanie wody, zazwyczaj niesie ze sobą większe ryzyko. Mogą znajdować się w niej drobnoustroje czy żelazo. Próbkę wody ze studni warto zanieść do specjalistycznego laboratorium. Badanie fizykochemiczne wykonasz również w lokalnej stacji Sanepidu. Po weryfikacji jakości wody możesz przystąpić do doboru odpowiedniego filtra wody na cały dom.

Filtry na cały dom do wody z sieci

Woda z sieci musi spełniać określone normy. O to, aby była zdatna do użytku, dbają przedsiębiorstwa wodociągowe. Podwyższona twardość wody nie jest kryterium, które dyskwalifikuje ją przed puszczeniem do sieci. Woda z jonami twardości jest dobra pod względem spożywczym, jednak jako użytkowa wypada bardzo niekorzystnie. Twarda woda szkodzi urządzeniom, które ją podgrzewają. Jeśli w swoim domu masz wysoką twardość wody, z pewnością zauważszasz białe osady z tzw. kamienia. Są one wyjątkowo trudne do usunięcia. Osad, jaki wytrąca się z wody to skutek wysokiej zawartości jonów twardości – magnezu i wapnia. Tester twardości pokazał wysoką jej wartość? Potrzebujesz zmiękczacza wody, który pomoże Ci pozbyć się osadów. Wówczas, nowa kabina prysznicowa, krany i zlewy pozostaną wolne od kamiennego nalotu. Filtr zmiękczający wodę na cały dom to najlepsze rozwiązanie do wody z  sieci.

Filtr zmiękczający wodę na cały dom

Zmiękczacz wody chroni grzałki w pralce i zmywarce oraz całą armaturę łazienkową przed kamieniem. Wspomniane osady to wizualne objawy twardej wody. Jednak to nie cały skutek wysokiej twardości. Na grzałkach kamień osadza się najbardziej. Stosunkowo wysoka awaryjność sprzętów domowych może również wskazywać na problem z twardą wodą. Jakie „niewidoczne” kwestie poprawi zmiękczacz? Ochrona pomp ciepła czy pieców CO to także zadanie odkamieniacza. Zmiękczenie wody użytkowej w domu, wpłynie korzystnie na działanie całej instalacji centralnego ogrzewania. W innym wypadku, kamień kotłowy będzie odkładał się w rurach, co realnie podniesie koszty ogrzewania. Zmiękczacze wody mają właśnie za zadanie chronić instalację wodną przed osadem z kamienia. Ważna wskazówka: przed każdym z nich potrzebujesz bezwzględnie zamontować filtr narurowy. 

Narurowy filtr do domu – jakie ma zadanie?

Filtr narurowy przeprowadza wstępne oczyszczanie wody z występujących w niej osadów. Nawet w wodzie z sieci zdarza się piasek czy muł. Do kranów w domu mogą dostać się również cząsteczki rdzy, ze starych instalacji wodociągowych. Dlaczego przed centralnym zmiękczaczem wody, trzeba zamontować filtr narurowy? Głowice i sterowniki filtrów zmiękczających wodę na cały dom, to zaawansowane technologicznie podzespoły. Zamontowany narurowy filtr do wody na wejściu, ma za zadanie je chronić. Gdyby drobiny zanieczyszczeń stałych przedostały się do centralnego zmiękczacza wody, mogłyby uszkodzić jego głowicę. 

Jaki filtr do wody ze studni sprawdzi się najlepiej? 

Masz już przed sobą wynik badania wody z laboratorium? Należy się skupić na parametrach, które zostały wskazane jako przekroczone. W wodzie studziennej często jest przekroczone żelazo i mangan. To właśnie te pierwiastki są odpowiedzialne za żółte zacieki na armaturze łazienkowej. Zażelaziona woda jest również niekorzystna dla zdrowia. To dodatkowy, istotny powód do jej uzdatniania oprócz chęci posiadania czystych płytek i zlewów. Jaki filtr na wejście wody poradzi sobie z usunięciem żelaza? Dedykowanym urządzeniem do wody z żelazem jest odżelaziacz. Żelazo jest podniesione nieznacznie i występują jeszcze inne zanieczyszczenia? Wówczas dobrym rozwiązaniem jest multifunkcyjny filtr na wejście wody.

Wielofunkcyjne filtry na cały dom do wody studziennej

To, co wyróżnia filtry wielofunkcyjne to możliwość uzdatniania wody w zakresie kilku parametrów naraz. Jak jest to technicznie możliwe? Filtry multifukcyjne wypełnia specjalna mieszanka złóż o właściwościach pozwalających usunąć jednocześnie: twardość, żelazo czy właśnie mangan. Tego typu filtr wody w domu jednorodzinnym docenią właściciele własnej studni kopanej. Bardzo prawdopodobne jest, że wynik badania wody z takiego ujęcia wskaże kilka parametrów do poprawy. Stacja multifunkcyjna jako filtr wody na cały dom sprosta zadaniu uzdatniania takiej wody. Jeśli w Twoim badaniu wody wyszły dodatkowo bakterie, konieczna będzie instalacja lampy UV.

Filtr wody na cały dom – opinie na podsumowanie

Nowa pralka, zmywarka czy instalacja wodna w domu to inwestycje, o których eksploatację warto zadbać. Wszystkie urządzenia podgrzewające wodę możesz uratować przed osadzaniem się kamienia. Chcesz maksymalnie obniżyć awaryjność sprzętów domowych korzystających z wody? Rozważ instalację filtra wody na cały dom. Jaki filtr wody do domu jednorodzinnego sprawdzi się u Ciebie? Wszystko zależy od kilku czynników. Potrzebujesz zweryfikować jakość wody oraz jej miesięczne zużycie. Warto skonsultować dobór ze specjalistą z branży uzdatniania wody. Bezpłatny dobór filtra wody, przeprowadzą dla Ciebie eksperci ze strony Filtr do domuDlaczego warto skorzystać z takiej konsultacji? Zyskasz pewność, że wybrany przez Ciebie filtr na wejście wody jest odpowiedni właśnie do Twoich potrzeb. Jedynie indywidualny dobór urządzenia da Ci gwarancję skutecznego oczyszczania wody w Twoim domu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*