Jakie zastosowanie ma styropian?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Styropian jest bardzo wszechstronnym i szeroko wykorzystywanym materiałem. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości, dzięki którym można spotkać go zarówno w budownictwie, jak i w gastronomii czy transporcie. Wiele przeznaczeń styropianu jest nieoczywiste i może zaskakiwać. O tych zastosowaniach styropianu nie wiedziałeś!  

Zastosowanie w budownictwie  

Dzięki doskonałym właściwościom izolacyjnym, styropian świetnie sprawdza się w budownictwie. Wykorzystuje się go do ocieplania budynków i izolowania termicznego poszczególnych miejsc. Można na przykład obłożyć styropianem gorące elementy, by je zabezpieczyć. Na stronie https://adsbuduje.pl/ można kupić na przykład styropian podłogowy, który służy do ocieplania podłóg w budynkach bez fundamentów. Przy takim zabezpieczeniu, zimno od gruntu nie będzie przedostawało się do posadzki, a w domu będzie panowała przyjemna temperatura.   

Styropian budowlany, który można znaleźć na stronie https://adsbuduje.pl/10-styropian można też wykorzystywać w formie izolatora na elewacji. Jest to popularny sposób ocieplania budynków, dzięki któremu ściany są skutecznie zabezpieczone przed chłodem z zewnątrz, a temperatury przy murze nie mieszają się, dzięki czemu pomieszczenia nie są wychłodzone.  

Styropian w transporcie  

Spieniony polistyren służy nie tylko do izolowania temperatur. Ten materiał fantastycznie amortyzuje uderzenia i upadki, dzięki czemu idealnie sprawdza się do zabezpieczania paczek i wysyłek. Styropianem wykłada się na przykład pudełka na szklane naczynia lub bombki choinkowe. W ten sposób bardzo często zabezpieczona jest też elektronika i sprzęt AGD. Dzięki amortyzacji, jaką zapewnia styropian, urządzenia elektroniczne czy delikatne, cienkie szkło, nie uszkodzą się w łatwy sposób, a ich transport będzie zdecydowanie ułatwiony.   

Styropian wykorzystuje się także do transportu żywności. Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym, w styropianowych opakowaniach można wysyłać i transportować mrożonki, lody czy surowe mięso. W branży gastronomicznej, styropianowe skrzynie służą do przewożenia zarówno zimnych, jak i gorących potraw i produktów. Wiele lokali pakuje jedzenie na dowóz w polistyrenowe pudełka, tak zwane “laptopy”, by w czasie transportu nie traciły temperatury. 

Styropian jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Jego przeznaczenie zależy w dużej mierze od branży, w jakiej jest używany. Jego różnorodne właściwości sprawiają, że wykorzystuje się go praktycznie wszędzie.  

Fot.: Ksenia Chernaya/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*