Pomysły na oświetlenie ogrodu latem

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Kiedy robi się cieplej i przychodzi lato, częściej spędzamy czas na zewnątrz na tarasie czy w ogrodzie. Trzeba przyznać, że szczególnie miłe są wieczory, kiedy upały odpuszczają, a nam towarzyszy przyjemny chłód. 

Każdy posiadacz ogrodu niezależnie od jego wielkości wie, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie tej przestrzeni. Światło nie tylko tworzy magiczną atmosferę i pomaga nam się zrelaksować, ale również zapewnia bezpieczeństwo. Oto kilka pomysłów na letnie aranżacje oświetleniowe w Twoim ogrodzie.

Stworzenie przyjemnego klimatu i zapewnienie bezpieczeństwa w ogrodzie to podstawowe wytyczne, którymi się kierujemy, wybierając oświetlenie do ogrodu. Nie od dziś przecież wiadomo, że nic tak nie relaksuje, jak wieczorny odpoczynek po ciężkim dniu w zaciszu własnego ogrodu. Niestety nawet latem, choć dzieje się to zdecydowanie później, zapada zmierzch, a siedzenie po ciemku nie należy do najprzyjemniejszych. Egipskie ciemności w ogrodzie uniemożliwiają również zabawę podczas letnich imprez, grillów czy garden party, na które czekamy niemal cały rok. Co więcej, nawet kiedy poruszamy się po równym terenie, może przydarzyć nam się drobny wypadek. Właśnie dlatego decydujemy się na oświetlanie ogrodów, które zapewnia klimat, bezpieczeństwo, a także podkreśla piękno naszych rabat kwiatowych i klombów. Niestety na rynku mamy do czynienia z szeroką ofertą oświetlenia zewnętrznego i ostatecznie, wybierając się do sklepu, nie wiemy, na co się zdecydować. Oto kilka pomysłów na klasyczne, ekologiczne, a także nietuzinkowe oświetlenie ogrodu latem. 

Tradycyjne lampy

Klasyka jest ponadczasowa i zawsze się sprawdza, dlatego dobrą i – co najważniejsze – wieloletnią opcją będzie montaż lamp masztowych bądź takich w formie latarni. Co prawda, wymagają zazwyczaj doprowadzenia prądu, ale któż nie marzy o magicznej latarni w swoim własnym ogrodzie, która może choć na chwilę przenieść go do Narnii? 

Girlandy światełek

Na imprezy i na co dzień sprawdzą się również różnego rodzaju lampki i światełka rozwieszone na przykład przy dachu altany bądź od drzewa do drzewa. W tym celu świetnie się sprawdzą te w kształcie żarówek bądź z wakacyjnymi motywami. Jeśli chcesz stworzyć magiczną krainę, możesz wykorzystać światełka, które normalnie dekorują Twój ogród w święta i opleść nimi na przykład pnie drzew. Będzie to nietuzinkowa, ale i praktyczna dekoracja. 

Lampiony i latarenki 

Latarenki i lampiony to dekoracyjne i praktyczne elementy oświetleniowe, które wniosą do Twojego ogrodu blask i pozwolą stworzyć klimat. Możesz umieścić w nich zarówno zwykłe świece, jak i światła LED. Ich blask nie będzie spektakularny i raczej wymaga dodatkowych źródeł światła, ale przecież czasem możemy zaszaleć i niekoniecznie być praktyczni do bólu.

Lampy solarne

To zarówno praktyczne, jak i ekologiczne rozwiązanie. Ich montaż nie wymaga doprowadzania przewodów elektrycznych. Możemy dzięki nim oświetlić nawet najdalsze zakątki ogrodu. Co więcej, dzięki mobilności będziesz mógł ustawiać je według potrzeb. Na co dzień mogą oświetlać strategiczne fragmenty ogrodu, zaś w trakcie przyjęć wypełnią blaskiem przestrzeń wokół altany czy tarasu. W tym sezonie szczególnie modne są lampy w kształcie mlecznych kul.

zdj. główne: leovalente/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*