Jesień w ogrodzie. Jakie prace należy wykonać w tym czasie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Choć prace ogrodowe kojarzą się przede wszystkim z wiosną i latem, jesień warto poświęcić na wykonanie kilku równie ważnych obowiązków, które zaowocują w kolejnych porach roku. Co takiego należy zrobić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zacznij od porządków 

Chłodne miesiące to idealny moment na uporządkowanie grządek i rabatek. Przekop międzyrzędzia oraz pozbieraj pozostałości po zbiorach, by przerobić je na kompost. Następnie przytnij pędy roślin wieloletnich i gałęzie drzew. Jeśli chodzi o zeschnięte resztki roślin jednorocznych, możesz pozostawić je na zimę – będą chronić korzenie przed mrozem.

Kolejny krok to doprowadzenie do porządku narzędzi ogrodowych – kiedy używa się ich często, nie ma czasu na dokładne mycie czy dezynfekcję. Jesień to idealna okazja na usunięcie błota i brudu z łopat, motyk i grabi, a także skontrolowanie, czy nie pojawiła się na nich rdza. Pozostałe akcesoria, takie jak doniczki, pojemniki, misy, dokładnie umyj, by nie zalęgła się tam pleśń. 

Jeśli masz taką potrzebę, wykop nowe grządki i zrób przegląd maszyn. Przestrzeń użytkową (przy altanie, na podjeździe) możesz umyć za pomocą myjki ciśnieniowej, która w szybki sposób poradzi sobie nawet ze starym, uporczywym brudem.

Zapewnij ochronę przed zimnem

Niektóre rośliny nie są w stanie przetrwać zimy bez specjalnego zabezpieczenia przed mrozem. Z tego względu późną jesienią musisz zadbać o ich odpowiednie przygotowanie, by później nie rozczarować się brakiem plonów. 

  • Białą włókniną lub słomianymi matami obłóż pnie drzewek owocowych.
  • Ściółką zabezpiecz korzenie roślin – dzięki temu nie będą podatne na działanie wiatru.
  • Jednoroczne, wieloletnie oraz młode rośliny okryj sosnowymi lub świerkowymi gałązkami.
  • Kiedy w telewizji zapowiedzą pierwszy śnieg, obwiąż sznurkiem krzewy iglaste. To sprawi, że nie połamią się pod jego ciężarem.

Niestety wyjątkowo wrażliwe rośliny cebulowe (np. begonie bulwiaste, dalie) trzeba wykopać i przenieść do skrzynki z torfem – inaczej obumrą. Wynika to z ich pochodzenia oraz ciepłolubnego charakteru. 

Nie zapomnij o sadzeniu 

Wbrew pozorom jesień to czas sadzenia bardzo wielu roślin, np. niektórych kwiatów jednorocznych – maków, chabrów, nagietków – które im wcześniej zostaną zasiane, tym szybciej rozkwitną. 

We wrześniu i październiku zasadź także rośliny cebulowe, czyli takie, które posiadają bulwę, cebulę lub grube kłącze. Do najbardziej znanych zaliczamy oczywiście tulipany, a także lilie, hiacynty, krokusy, szafirki, narcyzy czy też czosnek ozdobny. 

Do nadejścia pierwszych przymrozków możesz bez problemu posadzić krzewy i drzewa liściaste. Podobnie sprawa wygląda z roślinami sadowniczymi, dla iglastych ostateczny termin to zaś koniec września. 

Oczywiście pamiętaj o regularnym podlewaniu oraz wykonaniu niezbędnych przesadzeń. 

Inne obowiązki 

Porządki, ochrona przed chłodem oraz sadzenie to trzy podstawowe obowiązki do wykonania w ogrodzie jesienią, ale czy tyle wystarczy? Nie do końca! Możesz jeszcze:

  • usunąć chore liście,
  • wyczyścić oczko wodne,
  • opryskać drzewka owocowe,
  • spulchnić glebę kompostem czy nawozami.

W ten sposób zapewnisz sobie spokojny sen przez całą zimę, a wiosną i latem Twoja praca na pewno właściwie zaowocuje.

Zdj. główne: Joanna Swan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*