Czy ogrzewanie pompą ciepła wymaga odpłatnych przeglądów?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Coraz częściej troszczymy się o środowisko, co nieraz pozwala nam również na spore oszczędności. Jednym ze sposobów na życie w zgodzie z naturą, a także na zauważalne cięcie kosztów życia, jest montaż pompy ciepła, która zastępuje tradycyjne, mniej ekologiczne sposoby ogrzewania naszych domów. Z czym się wiąże jej montaż? Czy konieczne są odpłatne przeglądy oraz czym właściwie są pompy ciepła? 

Czym jest pompa ciepła? 

Pompa ciepła to ekologiczny sposób na ogrzewanie Twojego domu. To urządzenie grzewcze oddające pozyskaną ze środowiska energię na poczet centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody, z której korzystamy na co dzień. Pozwala w znaczny sposób odciążyć środowisko, gdyż 75% energii pozyskuje ze środowiska naturalnego. Ogólnie rzecz biorąc, jest to ekologiczny sposób na ogrzanie naszego domu oraz realne zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Jej bezdyskusyjnymi zaletami są niskie koszty eksploatacji, dobre parametry energetyczne oraz redukcja szkodliwego CO2

Co więcej, obecnie w naszym kraju możemy uzyskać atrakcyjne dofinansowania na montaż tego typu instalacji. W znaczny sposób odciążą nasze portfele, a w perspektywie kolejnych lat sprawią, że naprawdę duże kwoty zostaną w naszej kieszeni.

Obsługa pompy ciepła

Trzeba przyznać, że właściwie zamontowana oraz zaprogramowana pompa ciepła jest urządzeniem niemal bezobsługowym, korzystającym z odnawialnych źródeł energii, w związku z czym nie musimy jej bezustannie doglądać, ustawiać czy modyfikować ani ingerować w rytm jej pracy, tak jak dzieje się przy innych, tradycyjnych sposobach ogrzewania, na przykład piecach.

Pompa ciepła a odpłatne przeglądy – czy są konieczne?

Oczywiste jest, że pompa ciepła nawet pomimo faktu, że jest niemal bezobsługowa, potrzebuje co jakiś czas sprawdzenia i przeglądu, który pozwoli stwierdzić, czy wszystko działa bez zarzutu oraz zapobiec ewentualnym awariom. Wiadomo przecież, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego jeśli jesteśmy posiadaczami działającej już pompy, musimy pamiętać, że jeżeli dzieje się z nią cokolwiek niepokojącego bądź system podpowiada nam ewentualne problemy, nie wolno nam tego bagatelizować. Odkładanie w czasie przeglądu czy drobnej naprawy może doprowadzić do większych problemów, które mogą się okazać naprawdę kosztowne. 

Często słyszy się również, że pomimo dwurocznej gwarancji niektórzy producenci pomp ciepła wymagają corocznych – bądź częstszych – odpłatnych przeglądów, by móc zachować gwarancję. To prawda. Tego typu przeglądy odbywają się zwykle raz lub dwa razy w sezonie, wymagają wizyty certyfikowanego serwisanta, a ich koszt waha się od 300 zł aż do 1000 zł w zależności od poziomu skomplikowania danego urządzenia. W trakcie inspekcji sprawdzane są ustawienia, pomiary, zawartość płynów oraz stan całej instalacji, a na koniec uzupełniane są wszelkie dane w książeczce gwarancyjnej. Jednak już od jakiegoś czasu nie jest to konieczne. Niektórzy producenci wprowadzili systemy automatycznej diagnostyki pomp, które poniekąd zastępują nam wizyty serwisantów, informują na bieżąco o stanie urządzenia i ewentualnych koniecznych naprawach lub uzupełnieniach. System ten pozwala nam na uniknięcie odpłatnych przeglądów, daje sygnał o koniecznych wizytach specjalistów w przypadku uszkodzeń, co znacznie obniża koszty. 

Zdjęcie główne: Erik Odiin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*