Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Klimatyzator to urządzenie, które zyskało sobie w ostatnich latach ogromną popularność. Przyczyniły się do tego zmiany klimatyczne, czyli coraz większe i dłużej trwające fale upałów. W takiej sytuacji montaż urządzania chłodzącego w domu to duże udogodnienie, a nawet konieczność. Przyjemne, chłodne i równomiernie rozprowadzane powietrze w pomieszczeniach to gwarancja spokojnego i komfortowego przeżywania wysokich temperatur.
Klimatyzatory zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Przyczyniły się do tego zmiany klimatyczne, czyli coraz większe i dłużej trwające fale upałów. Montaż urządzania chłodzącego w domu to duże udogodnienie, a nawet konieczność. Przyjemne, chłodne i równomiernie rozprowadzane powietrze w pomieszczeniach to gwarancja spokojnego i komfortowego przeżywania wysokich temperatur.
Wybór odpowiedniego klimatyzatora jest utrudniony ze względu na bogatą ofertę sklepową. Łatwo można ulec niższej cenie, posezonowym promocjom i eleganckiemu designowi urządzenia. Tymczasem niezwykle ważne jest to, aby przed zakupem klimatyzatora szczegółowo przeanalizować różne kwestie. Chodzi tu nie tylko o specyfikację techniczną, ale też o dokładne dopasowanie sprzętu chodzącego do swoich potrzeb. Nie każdemu potrzebny jest potężny klimatyzator, który może chłodzić kilka pomieszczeń. Bardzo często właściciele domków jednorodzinnych urządzenie, które świetnie sobie radzi z chłodzeniem mniejszych przestrzeni.
Możesz zdecydować się na klimatyzator do domu przenośny lub montowany na ścianie. Każdy z nich ma swoje dobre i złe strony, o których musisz koniecznie wiedzieć. Klimatyzatory przenośne są mobilne, możemy więc wykorzystać jedno urządzenie do chłodzenia kilku pomieszczeń. Mniejsze modele są stosunkowo lekkie i nie wydasz na nie fortuny. Tego typu klimatyzator przyda Ci się wtedy, gdy nie chcesz zaprzątać sobie głowy remontem. I także wtedy, kiedy nie ma możliwości montażu w domu klimatyzatora na stałe. Korzystanie z mobilnego urządzenia wydaje się pozornie proste. Jednak trzeba pamiętać, że musimy zapewnić miejsce do odprowadzania skroplin. Jeśli będziemy chcieli odprowadzać je przez okno lub drzwi tarasowe, wówczas musimy liczyć się z tym, że ciepłe powietrze będzie cały czas wpadać do środka pomieszczenia. Dlatego w wielu przypadkach i tak konieczne jest wykonanie otworu w ścianie, przez który będzie wyprowadzona rura wyrzutowa odprowadzająca powietrze z klimatyzatora na zewnątrz budynku. Klimatyzatory przenośne są także głośniejsze i mniej wydajne. Natomiast urządzenia stacjonarne wymagają już ingerencji w konstrukcję ściany budynku. Ciszej pracują i mogą być wyposażone w szereg praktycznych funkcji. Najczęściej montaż klimatyzatora ściennego okazuje się dużo wygodniejszych i opłacalnym rozwiązaniem niż zakup z pozoru tańszego klimatyzatora przenośnego.
Klimatyzatory typu split obsługują jedno pomieszczenie. Składają się z dwóch elementów – ze skraplacza (instalowany na zewnątrz) i z parownika (instalowany wewnątrz pomieszczenia). Urządzenie pracuje dosyć cicho i nie sprawia trudności montażowych. Przewody mają niewielką średnicę, sprzęt jest wydajny i energooszczędny. Warto podkreślić, że tego typu klimatyzatorami można sterować za pomocą aplikacji lub pilotem. Natomiast klimatyzatory multisplit mogą obsługiwać od 2 do 9 pomieszczeń. Za wyborem tego urządzenia przemawia fakt bardzo dobrej wydajności, małego poboru energii i połączenia tylko z jednym urządzeniem zewnętrznym. Co więcej, w każdym pomieszczeniu można osobno regulować temperaturę, co jest również bardzo komfortowe w codziennym użytkowaniu.
Przede wszystkim zwróć uwagę na te kwestie, które zostały przytoczone na początku, czyli rodzaj i miejsce lokalizacji urządzenia. Poszczególne modele klimatyzatorów można umieścić na ścianie, na podłodze lub na suficie. Oprócz tego jest możliwość montażu urządzenia kasetonowego, które będzie za pomocą instalacji rozprowadzać schłodzone powietrze po całym pomieszczeniu.
Jeśli już wybierzesz określony typ i markę klimatyzatora, koniecznie zwróć uwagę na jego specyfikację techniczną. Bardzo ważna jest wydajność i energooszczędność urządzenia. Jak zbadać ten czynnik? Sprawdź wartości COP (współczynnik wydajności grzewczej) oraz EER (współczynnik wydajności chłodniczej). Im wyższe wartości, tym lepszą wydajnością konkretny model klimatyzatora. Ilość pobieranej energii to bardzo istotna kwestia. Dlatego też dopasuj moc urządzenia do kubatury pomieszczenia. Zbyt dużą moc w małym pomieszczeniu to nadmierne chłodzenie powietrza. Natomiast za słaby klimatyzator w dużym wnętrzu nie bezie działał optymalnie.
Kolejna sprawa dotyczy regulacji nawiewu klimatyzatora, czyli kierunku i prędkości rozprowadzania powietrza. Warto mieć na uwadze także dodatkowe cechy urządzenia, takie jak ogrzewanie i oczyszczanie powietrza. Nowoczesne modele klimatyzatorów działają na zasadzie pomp ciepła typu powietrze – powietrze i mogą służyć zarówno do chłodzenia pomieszczeń, jak i ich ogrzewania. Bardzo praktyczną funkcją jest także oczyszczanie powietrza, dzięki specjalnym filtrom, które pochłaniają zarazki, wirusy, pyłki i inne zanieczyszczenia, które mogą być bardzo uciążliwe dla alergików.
Dobra klimatyzacja to taka, która jest idealnie dopasowana do potrzeb konkretnego domu, mieszkania lub biura. Połączenie w jedną spójną całość takich czynników jak: energooszczędność, wydajność i dobra moc to gwarancja komfortowego użytkowania.
Zdjęcie: Adobe Stock.