Konektory i końcówki kablowe — rodzaje i klasyfikacja

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Connect w języku angielskim oznacza „łączyć”. Jak więc sama nazwa wskazuje, zadaniem każdego konektora jest połączenie przewodów o różnych średnicach, tak aby prąd mógł swobodnie przepływać. Służą one też celom bezpieczeństwa i spełniają funkcje estetyczne, umożliwiają równie szybkie odłączenie przewodów, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Jakie są rodzaje konektorów?

Kategoria konektorów i końcówek kablowych należy do większej grupy złącz kablowych, która obejmuje zakończenia dla przewodów o różnych średnicach i przeznaczeniu. W tej grupie znajdują się typowe kable elektryczne, ale także sygnałowe oraz pozostałe przewody wykorzystywane w elektronice.

Podział wyróżnia dwa podstawowe i popularne konektory kablowe, które składają się z odpowiednio ukształtowanych blaszek:

  • konektor żeński — gdy blaszka ma formę prostokątnej płyty o spłaszczonej powierzchni,
  • konektor męski — w postaci blaszki zwiniętej z obu stron, której wielkość pozwala na zaciśnięcie jej na odpowiednim gnieździe żeńskim.

Sklepy internetowe wprowadzają również rozróżnienie na konektory izolowane, nieizolowane oraz specjalne, takie jak końcówki lutownicze czy tuleje zaciskowe.

Gdziekolwiek w instalacji występują przewody o różnych średnicach, wykorzystuje się konektory do kabli nieizolowane, które mają postać odsłoniętej blaszki połączeniowej. Montuje się je poprzez zaciśnięcie konektora na otwartym kablu, dlatego w tym przypadku należy zastosować dodatkową izolację na odsłoniętej części kabla oraz konektora. Konektory izolowane, zgodnie z nazwą, wyposażone są w element zapewniający izolację w konstrukcji przewodu. Dzielą się one również na te z częściową izolacją w obszarze zacisku kablowego oraz te z pełną izolacją wraz z właściwym złączem elektrycznym. Izolacja taka jest wydłużeniem kabla i zazwyczaj jest mocowana do przygotowanej do tego celu końcówki kabla.

Konektory elektryczne izolowane i nieizolowane mogą mieć różne zakończenia, np. zamknięte końcówki oczkowe, które są zwykle stosowane do połączeń na śrubkę, oraz złącza igiełkowe, płaskie lub otwarte widełki. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego komponentu do danego rozwiązania.

Końcówki oczkowe i tulejki zaciskowe

Końcówki oczkowe, widełkowe lub tulejkowe są bardzo podobne do konektorów izolowanych. Te wykorzystywane są jednak do wykonania złączy elektrycznych i specjalnych przewodów, na przykład do uziemienia metalowych części w urządzeniach elektrycznych zasilanych wysokim napięciem przemiennym. Zakończenie konektora wygląda podobnie, jak wtyczka męska, ale jest tuleją, która jest zaciskana na końcu drugiego kabla.

Hurtownia części elektronicznych Micros.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*