Krzesła ogrodowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Przydomowy ogródek to nie tylko strefa, w której pielęgnowana jest ciesząca oczy roślinność. To miejsce wypoczynku, rodzinnych spotkań czy biesiadowania z przyjaciółmi. To przestrzeń, w której spędza się ogrom wolnego czasu w sezonie wiosennym i letnim. Wszyscy, którzy posiadają chociaż niewielki teren zielony, są szczęściarzami. 

Tak bardzo doceniamy ogródki w czasie pandemii koronawirusa, kiedy zostały ograniczone liczne możliwości aktywności na świeżym powietrzu. Wybierzmy więc krzesła ogrodowe, podstawowe wyposażenie, które pozwoli na odprężenie w pełnym komforcie. 

krzesła ogrodowe
Photo by 9883074 from Pixabay.com

Krzesła ogrodowe – podstawowe wyposażenie zielonej strefy 

W przydomowym ogrodzie znajduje się taras, a na nim elementy wyposażenia, dzięki którym domownicy mogą spędzać czas wolny. Polacy uwielbiają wspólne biesiadowanie przy grillu, obiady na świeżym powietrzu, kawę z przyjaciółką w otoczeniu okazałej roślinności. Komplet wypoczynkowy na tarasie musi być praktyczny, ale również wygodny i estetyczny. 

Ogromną uwagę zwraca się na stoły i krzesła ogrodowe, bo przecież domowa jadalnia przenosi się właśnie na zewnątrz w sezonie letnim. Przy ich wyborze pod uwagę należy brać wielkość, ale też trwałość. Nie ma wątpliwości, że takie wyposażenie tarasu jest sporą inwestycją, warto więc, by przetrwało co najmniej kilka sezonów i służyło w optymalnym komforcie. 

Największą uwagę należy skupić na elementach takich jak krzesła ogrodowe. Muszą być wygodne, bo przecież to na nich siedzi się przy stole, a podczas rodzinnych imprez i biesiadowania te są używane co najmniej przez kilka godzin. 

Rodzaje krzeseł ogrodowych

Większość osób nie chce wydawać dużo, więc w ogrodzie użytkowane są krzesła ogrodowe plastikowe. To tanie krzesła ogrodowe, a przy tym trwałe i odporne na zabrudzenia, wysokie i niskie temperatury, słońce czy deszcz. Należy jednak wiedzieć, że nie są one zbyt wygodne, zawsze dodatkowo sprawdzą się więc poduszki na krzesła ogrodowe tego rodzaju. Tego typu krzesła ogrodowe stanowią raczej podstawę klasycznej aranżacji ogrodu niż dyktują nowoczesny design czy konkretny styl przydomowej przestrzeni. 

krzesła ogrodowe metalowe
Photo by Photo Mix from Pixabay.com

Uwzględniając walory praktyczne, najlepiej sprawdzają się krzesła ogrodowe metalowe, natomiast trzeba zwracać w ich przypadku uwagę na ewentualną korozję – należy je zabezpieczać, a najlepiej sprawdzą się pokrowce na krzesła ogrodowe. Dzięki nim nie trzeba takiego wypoczynku chować na zimę. Dokładnie tak samo dobrze sprawdzą się krzesła ogrodowe rattanowe, również w pełni odporne i trwałe, do tego łatwe w utrzymaniu czystości. Jak wyczyścić krzesła ogrodowe tego rodzaju? Wystarczy bawełniana ściereczka i woda albo myjka ciśnieniowa. Takie krzesła z powodzeniem można umyć również deszczówką, którą w przydomowej przestrzeni warto zbierać. 

Krzesła ogrodowe a komfort użytkowania 

Czasy, w których krzesło ogrodowe pełniło jedynie swoją podstawową funkcję, już dawno minęły. Dzisiaj uwagę zwraca się na komfortowe wykorzystanie wszelkich mebli ogrodowych. Zwróćmy uwagę, że nie każdy ogrodowy taras jest okazały, nierzadko trzeba zachować minimalizm, więc sprawdzają się elementy, które można użytkować w różny sposób. Krzesła ogrodowe mogą być rozkładane, dzięki czemu służą jako leżak do relaksu. Te nowoczesne krzesła ogrodowe mogą dodatkowo posiadać podnóżek, półkę, miejsce na napój czy daszek. Są z reguły lekkie, by można było je w prosty sposób przenosić, ale jednocześnie stabilne i bezpieczne. 

Pamiętajmy także, że zupełnie inne krzesła są przeznaczone do użytkowania przez osoby dorosłe, a inne będą krzesła ogrodowe dla dzieci. Te muszą być dopasowane rozmiarem, wysokością, niektóre mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia, bo bezpieczeństwo w ogrodzie jest kwestią priorytetową. Warto tutaj zwrócić uwagę, że krzesła do ogrodu dla dzieci mogą służyć nie tylko do wspólnego biesiadowania, ale także jako wypoczynek w ogrodowym kąciku zabaw. Przed ich zakupem trzeba sprawdzić, czy te krzesła ogrodowe posiadają odpowiedni certyfikat jakości. 

białe meble ogrodowe
Photo by Sue Rickhuss from Pixabay.com

Krzesła ogrodowe a aranżacja zielonego terenu

Chociaż najczęściej wybierane są klasyczne krzesła z plastiku, to coraz częściej uwagę zwraca się na ich estetykę. Sporą popularnością cieszą się krzesła rattanowe i krzesła ogrodowe drewniane. Te doskonale wpisują się jako element wyposażenia ogrodów rustykalnych, ale również tych w stylu skandynawskim i zakątków loftowych. Należy przy tym pamiętać, że wybierając meble do ogrodu z naturalnego drewna, konieczne jest ich zabezpieczenie i renowacja co kilka lat. 
Jeśli siedziska mają pełnić jedynie rolę dodatkową, w tym dekoracyjną, można postawić na krzesła ogrodowe składane – te przydadzą się też jako „zapas” służący podczas przyjmowania większej liczby gości, łatwo jest je także przestawić w razie konieczności. Sprawdzą się też wiklinowe pufy, szezlongi, fotele, sofy, a nawet kanapy i narożniki ogrodowe. Wszystkie elementy wyposażenia tarasu muszą być zawsze dopasowane do indywidualnych preferencji i potrzeb ich użytkowników. Nie ma jednak wątpliwości, że ogrodowa przestrzeń latem powinna stwarzać idealne warunki do wypoczynku, rekreacji czy wspólnego biesiadowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*