Najpotrzebniejsze narzędzia ogrodnicze

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy posiadacz ogrodu chce, aby był on piękny i zadbany. Nawet najmniejszy ogródek wymaga dużych nakładów pracy – koszenia trawnika, podcinania drzew i krzewów. Osoby dbające o swój przydomowy ogródek muszą mieć do tego niezbędne narzędzia ogrodnicze – co do nich należy?

Niezbędnik ogrodnika

Skompletowanie najpotrzebniejszych narzędzi do pielęgnacji ogrodu jest dość prostym zadaniem, można je zakupić w każdym sklepie ogrodniczym lub budowlanym. W szopce na narzędzia powinien się znaleźć sprzęt do:

 • kopania, spulchniania, grabienia;
 • koszenia i podkaszania;
 • nawadniania.
para starszych osób podczas prac w ogrodzie
Photo by wavebreakmedia_micr, from: Freepik.com

Top 10 najpotrzebniejszych narzędzi w ogrodzie

1. Grabie

W sklepach można znaleźć różne rodzaje tych narzędzi. Do prac ogrodowych niezbędne będą:

 • grabie metalowe do grabienia ziemi;
 • lekkie metalowe grabie do liści – jest to świetna alternatywa dla dmuchaw i odkurzaczy do liści, sprawdzą się zwłaszcza w małych ogródkach.
grabie w ogrodzie
Photo by Dean Moriarty from: Pixabay.com

2. Szpadel i łopata

Szpadel i łopatę każdy ogrodnik powinien mieć w swojej szopie na narzędzia, są one potrzebne do wiosennego przekopania ogródka czy wykopania dziur pod drzewa i krzewy.

3. Motyka

Narzędzie to jest niezbędne do spulchniania gleby, usuwania chwastów i rozdrabniania bryłek ziemi. Idealnie sprawdzi się u osób posiadających rabatki kwiatowe. Popularne rodzaje tego narzędzia to:

 • klasyczne – jest większych rozmiarów, idealne do przekopania większych terenów;
 • ogrodnicze – mniejsze i posiada bliżej osadzone ostrze; świetnie się sprawdzi do okopania małych rabatek kwiatowych.

4. Glebogryzarka

Narzędzie to świetnie się sprawdzi do spulchniania ziemi na większych obszarach. Jest przydatne podczas zakładania ogrodu oraz przekopywania miejsca na warzywniak. Glebogryzarki są dość drogie, dlatego warto rozważyć wypożyczenie tego urządzenia.

5. Kosiarka

Trawnik jest bardzo efektowną ozdobą każdego ogrodu, lecz wymaga regularnego koszenia. Niezbędna jest do tego odpowiednia kosiarka. W sklepach można znaleźć różne ich rodzaje:

 • bębnowe – ręczne kosiarki, świetnie sprawdzą się na równym i niewielkim trawniku;
 • elektryczne – są bardzo lekkie, z mocą nieprzekraczająca 1700 W, dużym utrudnieniem w ich użytkowaniu jest konieczność podłączenia do sieci elektrycznej.
 • spalinowe – są ciężkie i duże, mają większą moc niż kosiarki elektryczne. Świetnie sprawdzą się w większych ogrodach.
kosiarka w ogrodzie
Photo by Merry Christmas 🎄 from: Pixabay.com

6. Podkaszarka

Urządzenie to jest niezbędne do przycięcia trawy przy ogrodzeniu, drzewkach, rabatach. W sklepach można znaleźć podkaszarki:

 • elektryczne,
 • spalinowe.

7. Nożyce

Nożyce są konieczne do przycinania krzewów i małych drzewek. Do takich prac najlepiej sprawdzą się nożyce teleskopowe, dzięki którym można podciąć nawet najwyższe gałęzie.

Nożyce do żywopłotu są niezbędnym narzędziem do pielęgnacji różnych krzewów iglastych. Mogą mieć napęd spalinowy lub elektryczny. Najczęściej posiadają prowadnicę tnącą o długości 60 cm.

8. Sekatory

Narzędzie to jest przeznaczone do cięcia niewielkich pędów i małych krzewów. W sklepach ogrodniczych można znaleźć sekatory:

 • jednoręczne – nadają się do pędów i łodyg o grubości maks. 1,5 cm;
 • dwuręczne – umożliwiają cięcie pędów i gałęzi o grubości maks. 6 cm.

9. Narzędzia do nawadniania ogrodów

Najprostszym narzędziem tego typu jest wąż ogrodowy, który przyłączany jest do kranu. Innymi sposobami nawadniania są zraszacz oraz systemy automatycznego nawadniania.

10. Konewka

Konewka jest narzędziem obowiązkowym w każdym ogrodzie, przydatnym zwłaszcza gdy rośliny nie mogą być podlewane z węża ogrodowego. W sklepach można znaleźć konewki o różnych pojemnościach.

Jakość narzędzi ma znaczenie

Warto kupować narzędzia dobrej jakości, dzięki czemu posłużą dużo dłużej. Zakup takich narzędzi z firmy Bosh czy Fiskars jest dużym wydatkiem. Świetną alternatywą są narzędzia z popularnego dyskontu Lidl.

Przed zakupem wybranego narzędzia należy sprawdzić, czy jego wysokość jest dostosowana do użytkownika – jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku narzędzi do kopania, spulchniania i grabienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*