Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i z pewnością wie o tym każdy kierowca. W wielu sytuacjach okazuje się jednak, że to za mało. Na szczęście istnieje kilka dodatkowych sposobów na ochronę samochodu. Na jakie dodatki do OC warto się zdecydować? Sprawdźmy!
W Polsce istnieje obowiązek zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC. Musi mieć je opłacone każdy pojazd mechaniczny – w innym wypadku kierowcę czekają wysokie kary. Polisa ta ma na celu ochronę przed skutkami finansowymi w przypadku spowodowania szkody. Potrzebujesz dodatkowych informacji na temat OC? Więcej dowiesz się tu.
OC krótkoterminowe zawierane jest na 30 dni. Nie każdy jednak może z niego skorzystać. Mogą kupić je kierowcy, którzy mają pojazdy:
Krótkoterminowe OC nie jest przedłużane automatycznie – za każdym razem trzeba zawierać umowę na nowo. Jeśli interesuje Cię zakup ubezpieczenia krótkoterminowego, sprawdź: https://www.wysokomazowiecki24.pl/news/wysokie-mazowieckie/93737.html.
Polisa OC to nie wszystko – każdy kierowca powinien też zdecydować się na AC. Ubezpieczenie autocasco obejmuje ochroną samochód, dzięki czemu zapewnisz sobie odszkodowanie, jeśli uszkodzisz je, np. cofając na parkingu lub w kolizji, której będziesz winny. Zakres ubezpieczenia AC jest różny, w zależności od jego ceny.
Jakie korzyści daje autocasco? Przede wszystkim uzyskasz odszkodowanie wypłacone w gotówce lub w bezgotówkowej formie za naprawę auto w danych warsztatach. Do tego zostaniesz ubezpieczony od takich zdarzeń, jak kradzież, pożar, akt wandalizmu czy atak żywiołu.
Kolejnym ubezpieczeniem, o które warto rozszerzyć obowiązkowe OC, jest NNW. Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków obejmuje ochroną zdrowie oraz życie kierowcy i pasażerów. Działa nie tylko w ruchu, ale też podczas wsiadania czy wysiadania, a także postoju.
NNW gwarantuje:
Kolejna polisa, o której warto pomyśleć, to assistance. Zdecyduj się na nią, jeśli spędzasz wiele godzin w trasie. Podstawowa wersja assistance obejmuje niewiele – holowanie do najbliższego warsztatu i to z pewnymi limitami.
Dlatego też lepszym pomysłem jest wykupienie szerszego zakresu ochrony. Wówczas masz gwarancję nie tylko naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia lub holowania, ale także między innymi transport kierowcy i pasażerów, wynajem samochodu zastępczego oraz pomoc przy otwarciu auta, gdy nie masz kluczy.
Szyby to jeden z elementów samochodu, które są najbardziej narażone na uszkodzenie. Wykupując dodatkowe ubezpieczenie za niewielką opłatę roczną, obowiązek naprawy lub wymiany pękniętej szyby przejdzie na ubezpieczyciela. Niekiedy polisa pokryje też:
Przed wybraniem tego typu ubezpieczenia warto zwrócić uwagę na jego sumę. Jest to najważniejszy parametr, który pozwoli Ci na skuteczną pomoc niezależnie od sytuacji. Im wyższa kwota ubezpieczenia, tym lepiej.
Podobnie jak szyby, tak i opony są narażone na wszelkie uszkodzenia. Nie każdy kierowca jednak chce lub umie zmienić koło na poboczu drogi. Dlatego też w takim wypadku przyda się ubezpieczenie opon. Polisa ta zagwarantuje Ci wymianę ogumienia oraz odholowanie do warsztatu, jeśli na miejscu nie będzie to możliwe. W tym wypadku również im wyższa suma ubezpieczenia tym lepiej.
Wykupienie dodatkowych polis zależy głównie od Twoich potrzeb. Przykładowo, jeśli często przewozisz autem sprzęt sportowy i obawiasz się jego zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży, postaw na ubezpieczenie sprzętu sportowego. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują też wypłatę odszkodowania w razie problemów z bagażem.
Warto zwrócić uwagę także na polisę z ochroną prawną. W ramach tego ubezpieczenia kierowca ma gwarancję pomocy prawnej – ubezpieczyciel pokryje koszty sądowe w sprawach karnych i cywilnych. Do tego można dodać również ochronę zniżek. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie będzie wówczas uwzględniać spowodowanej przez kierowcę szkody przy wyliczaniu kolejnej składki.
Zdjęcie: materiał Klienta.