Ogród przed domem – propozycje aranżacji

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogród przed domem może być naszą zachwycającą wizytówką, trzeba tylko zaaranżować go w odpowiedni sposób. Na początku przyda się dobry plan. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Ogród rozpościerający się przed naszym domem powinien nie tylko prezentować się ładnie i estetycznie, lecz także być funkcjonalny. Zanim zabierzesz się za sadzenie kwiatków i krzewów, zastanów się, jaki kształt ma Twoja działka, na jakim efekcie Ci zależy, jaką przestrzenią dysponujesz, gdzie chciałbyś ustawić meble ogrodowe, ile miejsca możesz przeznaczyć na rośliny, a także sprawdź rodzaj podłoża, ponieważ od tego zależy wybór odpowiednich sadzonek. Nie zapomnij również o wyznaczeniu ścieżek prowadzących do wejścia i garażu oraz wybraniu miejsca na wiatę śmietnikową. Następnie możesz zdecydować o charakterze swojego ogrodu i wybrać aranżację. Najlepiej postawić na taki styl, który będzie dopasowany do naszego domu. W ten sposób stworzysz harmonijną całość.

Wśród najpopularniejszych stylów ogrodowych wyróżnia się:

  • nowoczesny,
  • romantyczny,
  • angielski,
  • japoński,
  • rustykalny,
  • wiejski,
  • naturalny,
  • śródziemnomorski.

Aranżując ogród przed domem, skup się na głównych zasad tworzenia danego stylu, ale nie bój się być kreatywnym – dzięki własnej wyobraźni na pewno stworzysz coś unikalnego! Natomiast jeśli chcesz podejść do tego zadania nieco bardziej profesjonalnie, świetnym pomysłem może okazać się zakup dedykowanego kursu. Na zajęciach poznasz przydatne techniki projektowania ogrodu, które sprawią, że Twoja przestrzeń z pewnością będzie się wyróżniać.

Aranżacje ogrodów – propozycje

Ogród w stylu nowoczesnym

Ten styl charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Najważniejsze jest skupienie się na jednolitej kolorystyce. Dominują tu gładkie trawniki, ozdobne żywopłoty, rośliny w dużych donicach, na przykład kamiennych. Rabaty kwiatowe i krzewy są ograniczone do minimum. Warto postawić na meble ogrodowe i stworzyć rozbudowaną część wypoczynkową.

Ogród w stylu angielskim

Styl angielski jest odwrotnością stylu francuskiego, w którym dominują symetria i geometryczne kształty. Angielska aranżacja cechuje się zadbanym trawnikiem i romantycznymi zakątkami, które można urozmaicić drewnianymi ławkami, donicami z kolorowymi kwiatami czy oczkiem wodnym. Ścieżki mogą być kręte i nieregularne, obrośnięte licznymi kwiatami i krzaczkami. Warto posadzić także bluszcz, który może piąć się po ścianach domu lub płocie, podkreślając naturalność ogrodu.

Ogród w stylu wiejskim

Styl wiejski może kojarzyć się przede wszystkim ze swobodą, a niekiedy nawet z chaosem. Tu jeszcze bardziej niż w stylu angielskim stawia się na różnorodność roślin, które można dowolnie sadzić. Warto także pomyśleć o niewielkim warzywniaku czy małych drzewach owocowych, na przykład jabłoniach lub wiśniach. Podkreślą one wiejski charakter ogrodu przed wejściem do domu i jednocześnie dodadzą mu romantycznego uroku. Dobrym pomysłem jest również ustawienie na zewnętrznych parapetach doniczek z pelargoniami i pachnącymi ziołami.

Ogród w stylu śródziemnomorskim

Styl śródziemnomorski w ogrodzie przed domem może przywodzić na myśl wakacje w ciepłych krajach. Ważnym elementem tego stylu jest patio – możesz wyłożyć je terakotowymi płytkami o nieregularnym kształcie. Wśród roślin mogą dominować kolumnowe jałowce, bukszpany, lawenda i zioła. Rośliny typowo południowe, na przykład mirty i oleandry, lepiej posadzić w donicach, aby zimą móc je schować do pomieszczenia. Kwiatową aranżację urozmaicą wiklinowe meble, wazy i kamienne schodki.

Zdjęcie główne: Marta Bibi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*