Wybór odpowiedniego ogrzewania do domu stanowi nie lada wyzwanie. Każdemu zależy bowiem na tym, aby płacić jak najmniej za ciepło, a jednocześnie zapewnić we wszystkich pomieszczeniach optymalną temperaturę. Dlatego też dziś pod lupę bierzemy kotły kondensacyjne. Na czym polega ich działanie i czy opłaca się stosować je w domach?
Kocioł kondensacyjny do ogrzewania domów zasilany jest za pomocą gazu, który jest paliwem nieodnawialnym. Nie oznacza to jednak, że należy się obawiać wysokich rachunków za ogrzewanie czy też zanieczyszczania środowiska. Nowoczesne kotły kondensacyjne cechują się bowiem blisko stuprocentową sprawnością – oznacza to, że niemal cały wykorzystywany gaz zamieniają w energię cieplną. Działanie kotłów kondensacyjnych oparte jest na schładzaniu spalin do temperatury około 40 stopni Celsjusza, przez co wykorzystują gaz o wiele sprawniej niż inne instalacje gazowe. Dodatkowo tak niska temperatura spalin sprawia, że zawarta w nich para wodna jest skraplana, czyli kondensowana (stąd też nazwa urządzeń). Dzięki temu kotły kondensacyjne uzyskują dodatkową energię, którą wykorzystują do ogrzewania domu.
To właśnie dlatego – pomimo wyższej ceny wynikającej z użycia do ich produkcji materiałów odpornych na kwaśny odczyn kondensowanej pary – cieszą się tak dużą popularnością: inwestycja w nie jest o wiele bardziej opłacalna niż w przypadku klasycznych rozwiązań.
Oprócz wysokiej sprawności oraz niskiej emisji spalin do środowiska kotły kondensacyjne posiadają jeszcze więcej zalet przemawiających za ich zastosowaniem w domu.
Ogromną zaletą tych kotłów jest brak konieczności stosowania komina, który bardzo często staje się ograniczeniem architektonicznym. Tego typu rozwiązania wymagają jedynie przewodu powietrzno-spalinowego, który będzie odpowiadał za dostarczanie powietrza i odbieranie spalin. W przypadku montażu kotła przy ścianie zewnętrznej wystarczy, by przewód miał około metra długości – dzięki temu koszt wykonania będzie o wiele niższy niż w przypadku klasycznych kominów wyprowadzanych ponad dach budynku.
Kotły kondensacyjne do ogrzewania domów nie wymagają wydzielenia oddzielnej kotłowni, mogą być zamontowane w dowolnym miejscu w domu, gdzie istnieje dostęp do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Urządzenia te cechują się bowiem niezwykle cichą i praktycznie niezauważalną pracą. Dzięki temu ich użytkownicy zyskują więcej miejsca we wnętrzach.
Nowoczesne kotły kondensacyjne umożliwiają ponadto sterowanie nimi za pomocą paneli dotykowych rozlokowanych w poszczególnych pomieszczeniach lub za pomocą aplikacji w telefonie. Dzięki temu można swobodnie dopasować temperaturę we wnętrzach, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania. Takie rozwiązanie sprawdza się także w przypadku osób, które często przebywają poza domem – nie muszą się martwić o wychłodzenie budynku w trakcie ich nieobecności.
Ogrzewanie gazowe wielu osobom wciąż się kojarzy z przestarzałymi piecykami gazowymi podgrzewającymi wodę. Jednak kotły kondensacyjne charakteryzują się zamkniętą komorą spalania, która jest całkowicie odizolowana od reszty pomieszczenia i niweluje możliwość pojawienia się niebezpiecznego dla zdrowia i życia dwutlenku węgla czy wyciekającego gazu. Kotły kondensacyjne są więc bezpieczne w użytkowaniu i nie zakłócają pracy wentylacji w domu.
Ogrzewanie domów kotłem kondensacyjnym to nowoczesne, ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie gwarantujące pełną wygodę użytkowania. Osoby zastanawiające się nad jego zastosowaniem powinny także wiedzieć, że cena ogrzewania za jego pomocą domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych wynosi średnio około 3000 złotych. Jeśli porównamy koszty kotła z kosztami, jakie generują pompa ciepła, pellet, olej czy ogrzewanie prądowe, to kocioł w takim zestawieniu plasuje się na trzecim miejscu.