Ogrzewanie elektryczne. Jakie są koszty takiego ogrzewania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Ogrzewanie domu prądem elektrycznym to rozwiązanie szczególnie komfortowe. Jest to jednak najdroższy w eksploatacji sposób ogrzewania. Zależnie od lokalizacji koszty ogrzewania elektrycznego będą się nieco różnić. Dowiedz się, od czego to zależy oraz co składa się na koszt takiego ogrzewania. 

W przypadku ogrzewania elektrycznego mamy dość niskie koszty instalacji, musimy natomiast liczyć się z wysokimi kosztami eksploatacji. Przy innych rodzajach instalacji grzewczych zazwyczaj jest odwrotnie. Koszty eksploatacji będą zróżnicowane ze względu na lokalizację – zakłady energetyczne obsługujące poszczególne tereny naliczają własną opłatę i taryfę. W poniższym artykule przedstawione są orientacyjne koszty związane z ogrzewaniem domu prądem elektrycznym – koszty takiego ogrzewania w każdym poszczególnym przypadku mogą się różnić ze względu na położenie budynku, liczbę osób zamieszkujących go, a także tryb życia.

Co składa się na koszt ogrzewania elektrycznego

Poza zróżnicowaniem cen prądu zależnie od taryfy poszczególnych zakładów energetycznych na danym terenie, na koszt ogrzewania elektrycznego składa się cena zakupu odpowiednich urządzeń oraz koszt wykonania instalacji. Co więcej, tak jak w przypadku każdej innej instalacji grzewczej na koszt ogrzewania mają wpływ również dobra izolacja budynku oraz zarządzanie ogrzewaniem. 

elektryk
Photo by Michal Jarmoluk from Pixabay.com

Ogrzewanie elektryczne – przerwy w dostawie prądu

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, należy liczyć się z możliwością awarii sieci i chwilowych przerw w dostawie prądu, zwłaszcza jeżeli nasz dom znajduje się poza miastem. Wówczas zostajemy bez ogrzewania na jakiś czas, dopóki awaria nie zostanie naprawiona. Zaleca się zatem posiadanie awaryjnej formy ogrzewania, np. kominka. 

Ogrzewanie elektryczne – czy to się opłaca?

Ten rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdza się w domach o niedużej powierzchni, ocieplonych i bardzo dobrze izolowanych. Urządzenia potrzebne do wykonania instalacji charakteryzują się wytrzymałością, nie wymagają częstych napraw, czy przeglądów. Przy ogrzewaniu elektrycznym odchodzą koszty budowy komina, a także koszty związane z wykonaniem przyłącza gazowego lub kupnem zbiorników na paliwa ciekłe. Instalacja grzewcza w przypadku ogrzewania prądem zajmuje w domu mniej miejsca – nie jest konieczne posiadanie osobnego pomieszczenia, kotłowni, czy miejsca do składowania opału. Co więcej, ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku. Jest to również sposób ogrzewania uznawany za jeden z najbezpieczniejszych. 

Wykonanie instalacji w przypadku ogrzewania elektrycznego jest znacznie tańsze niż np. przy ogrzewaniu gazem. Koszty ogrzewania elektrycznego są wysokie pod względem eksploatacji. Koszt wyprodukowania 1 kWh może wynieść od 0,50 zł do 0,90 zł. Istotną tutaj kwestią jest wybór taryfy – jednostrefowej albo dwustrefowej.

Ogrzewanie prądem elektrycznym – taryfa jednostrefowa a dwustrefowa

W przypadku taryfy jednostrefowej (G11) stawka za prąd jest taka sama przez całą dobę, zaś przy taryfie dwustrefowej (G12) mamy dwie stawki za prąd. Nocą i w godzinach popołudniowych 13:00–15:00 (G12a) stawka jest niższa, zaś w ciągu dnia – wyższa. Warto wiedzieć, że w przypadku urządzeń akumulacyjnych taryfa dwustrefowa pozwala sporo zaoszczędzić.

>> Zobacz też: Wodoodporne panele podłogowe. Czy to możliwe?

Ogrzewanie elektryczne – orientacyjne koszty

Poniżej przedstawiamy orientacyjne koszty ogrzewania prądem elektrycznym dla trzech rodzajów budynku – pasywnego, energooszczędnego oraz energochłonnego o różnych powierzchniach z podziałem na taryfę jednostrefową i dwustrefową, zgodnie z taryfą wybranego dostawcy prądu.

Źródło: Instalacjebudowlane.pl / Elterm – Szacunkowe koszty ogrzewania kotłem elektrycznym

Ogrzewanie elektryczne wiąże się z dużym komfortem użytkowania, jednak koszty jego eksploatacji są najwyższe w porównaniu do innych sposobów ogrzewania. Na realne obniżenie kosztów ogrzewania prądem możemy liczyć w przypadku domów energooszczędnych, charakteryzujących się niższą eksploatacją energii.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*