Już na początku roku wejdą w życie nowe przepisy w sprawie warunków technicznych dotyczące budynków i ich energooszczędności. Jakie zmiany nas czekają w prawie budowlanym i co oznaczają w praktyce? Zapraszamy na krótkie podsumowanie.
Od 1 stycznia 2021 wchodzą w życie nowe przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie w zakresie izolacyjności cieplnej. Zgodnie z rozporządzeniem zmiany dotyczą przede wszystkim spełnienia określonych wskaźników zapotrzebowania budynków na nieodnawialną energię pierwotną, tzw. EP. Nowelizacja prawa budowlanego związana jest z wdrażaniem w Polsce unijnego programu sukcesywnego zmniejszenia zużycia energii w budownictwie i minimalizowania strat ciepła z powodu słabo ocieplonych budynków.
Dzięki wprowadzanym etapowo zmianom, w latach: 2014, 2017, 2021 firmy z branży budowlanej były przygotowane do tego procesu i miały czas by sukcesywnie dostosowywać się do wymogów, a także uruchomić odpowiednie inwestycje.
W praktyce wprowadzone zmiany oznaczają, że od stycznia 2021 roku nowe budynki mieszkalne muszą być skuteczniej ocieplone oraz powinny stosować urządzenia korzystające z energii odnawialnej. Lepsza izolacja domów to mniej energii potrzebnej do ich ogrzewania czy chłodzenia dlatego to rozwiązanie jest korzystne dla użytkowników. Skuteczna izolacja budynków to także poprawa jakości powietrza i przede wszystkim, obniżenie emisji CO2, a co za tym idzie realizacja europejskich wymogów w zakresie efektywności energetycznej. Czy w związku z tym inwestorzy powinni obawiać się wzrostu kosztów budownictwa w związku z podwyższeniem wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej? Otóż nie, ponieważ udział izolacji w całej inwestycji stanowi zaledwie jej niewielką część.