Większość Polaków spędza mniej więcej jedną trzecią życia w sypialni, odpoczywając po pracy, relaksując się, czy śpiąc. Sypialnia powinna być więc prawdziwą oazą ciszy i spokoju. Dlatego aranżując to wnętrze, warto zadbać o każdy detal. Szczególną rolę odgrywa podłoga. Sprawdź co wybrać: wykładzinę, drewno, a może płytki?
Jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem, weź pod uwagę podłogę laminowaną. Składa się ona z trzech głównych warstw. Pierwsza to gęsta płyta pilśniowa, która zapewnia sztywność i elastyczność. Na niej znajduje się cienka warstwa z tworzywa sztucznego z eleganckim wzorem, który tworzy iluzję prawdziwego drewna. Zewnętrzna warstwa to bezbarwna okleina, odporna na zarysowania i ogólne zużywanie.
Chociaż podłoga laminowana jest niezwykle wytrzymała, z czasem mogą pojawić się na niej zadrapania. Ponadto zatrzymuje niewiele ciepła i niezbyt dobrze tłumi hałas. W przeciwieństwie do drewna, deski laminowane nie nadają się do recyklingu. Dlatego nie cieszą się dużą popularnością wśród klientów troszczących się o środowisko.
To nadal jedna z najpopularniejszych form podłogi w sypialni. Istnieje kilka materiałów podłogowych, które mogą konkurować z wykładziną pod względem komfortu. Dywany są miękkie, ciepłe i bardziej przytulne, w przeciwieństwie do płytek i kamienia naturalnego. W końcu nikt nie lubi stawiać stóp na twardej powierzchni, która zdążyła ostygnąć przez noc. Zaraz po wstaniu masz ochotę wrócić do łóżka? Cóż, nigdy nie będziesz mieć takiego problemu, jeśli zdecydujesz się na gruby, puszysty dywan. Dodatkowo zatrzymuje on ciepło i tłumi dźwięk. Charakteryzuje się przystępną ceną, szczególnie jeśli porównasz go z drewnem liściastym i kamieniem naturalnym. Zachwyca miękką teksturą i właściwościami izolacyjnymi. Poza tym doskonale sprawdzi się w chłodne zimowe poranki, przy okazji nadając sypialni przytulności i luksusu.
Niemniej jednak istnieje kilka powodów, które mogą zniechęcić Cię do zakupu wykładziny. Przede wszystkim trudniej jest ją wyczyścić – musisz o tym pamiętać, jeśli masz dzieci i zwierzęta. Dodatkowo może stać się domem dla mikroskopijnych okropności i drobnych cząstek, które wywołują alergie.
W przeciwieństwie do dywanów, które często stają się siedliskiem kurzu i roztoczy, drewno liściaste możesz łatwo wytrzeć i wyczyścić. Pamiętaj, by regularnie je dezynfekować. Dzięki temu pozbędziesz się drobnoustrojów i bakterii wywołujących alergie. Poza tym drewniana podłoga wprowadzi do wnętrza wyjątkową atmosferę. Pasuje zarówno do tradycyjnej, jak i nowoczesnej sypialni. Co więcej, jest bardzo trwała, o ile będziesz ją odpowiednio pielęgnować. Mimo że nie jest tak przytulna jak wykładzina, to zatrzymuje ciepło skuteczniej niż płytki i kamień. Do tego cieszy oko i zwiększa wartość nieruchomości.
Również jej codzienna konserwacja jest stosunkowo łatwa. Z drugiej jednak strony naprawa poważniejszych odprysków, wgnieceń i zarysowań przysparza trudności. Dodatkowo może być kosztowna, dlatego musisz na nią wygospodarować większy budżet. Warto również pamiętać o tym, że nie tłumi dźwięku tak dobrze jak wykładzina.
Niektóre osoby decydują się na skromny, niepozorny winyl. Występuje on w różnych kształtach i wzorach, dzięki czemu dopasujesz go do swojej sypialni. Dodatkowo jest łatwy w utrzymaniu, prosty w instalacji i tańszy niż naturalne alternatywy. Co ważne, wykazuje wysoką odporność na wodę i wilgoć. Możesz bez problemu wytrzeć plamy po kawie lub ślady stóp po kąpieli.
Wybierając podłogę, zwróć też uwagę na kolor. Wpływa on na nastrój i atmosferę w pomieszczeniu. Dywan i winyl występują w różnych kolorach i stylach, rozpoczynających się od neutralnych, sięgając przez jasne, czy ciemniejsze odcienie, aż po nieco bardziej oryginalne barwy. Neutralne kolory możesz łatwo dopasować do istniejącego wystroju. Są one skierowane do osób, które lubią bezpieczne rozwiązania. Bardzo popularne są również ciepłe czerwienie, które sprawiają, że wnętrza stają się przytulniejsze. Z drugiej strony unikaj ich w sypialni – mogą Cię stymulować, zamiast uspokajać. Jeśli chcesz wprowadzić ciepły, przytulny klimat, zdecyduj się na ceglasty lub złoty dywan.