Budowa domu w rok – jak wybudować się szybko?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Budowa domu potrafi być naprawdę trudna, zwłaszcza jeśli chcemy, by przebiegła szybko i bezproblemowo. Wcześniejsze uzyskanie pozwoleń budowlanych oraz przyłączeń do działki może znacznie skrócić czas oczekiwania na upragniony dom. Jak jeszcze skutecznie przyspieszyć budowę domu?

Wybierz sprawdzoną ekipę budowlaną

Wiele osób wybiera najtańsze ekipy budowlane, ale oszczędność przy budowie domu wcale nie jest dobra. Profesjonalna ekipa budowlana ma fachowców z różnych dziedzin. Przede wszystkim musi mieć również własny sprzęt albo chociaż sprawdzoną wypożyczalnię sprzętu budowlanego. W ekipie budowlanej musi znaleźć się: monter, hydraulik, elektryk, ślusarz, a także specjalista od geodezji oraz przyłączy gazowych. Jeśli w jednej firmie budowlanej znajdziemy wszystkich tych fachowców, sama budowa może zająć nam mniej czasu. Pamiętajmy, że wszystkie podłączenia gazowe, w tym kuchenki gazowej, czy pieca gazowego, muszą być sprawdzone przez fachowca. Wystawia nam on odpowiedni dokument, z którego wynika, że instalacja jest zamontowana prawidłowo. Podobnie w przypadku montażu kominka. Komin sprawdzany jest za pomocą kuli kominiarskiej oraz nowoczesnych kamer, które pokazują wnętrze przewodów kominowych. Aby dom mógł po wybudowaniu zostać odebrany przez inspektora nadzoru budowlanego, wszystkie przewody kominowe muszą być szczelne, podobnie z instalacjami gazowymi. Zatrudnienie ekipy budowlanej, w której są wszyscy specjaliści, pozwoli nam zaoszczędzić czas. 

budowa inwestor
Image by Michal Jarmoluk, from: pixabay.com

Załatw wcześniej potrzebne formalności

Na niektóre decyzje należy dość długo czekać, dlatego wcześniej złóżmy nasze dokumenty w sprawie budowy domu, by przyspieszyć jego budowę. Musimy pamiętać o pozwoleniu na budowę domu, na wykonanie przyłączenia do kanalizacji i wodociągów, a także potrzebna nam będzie opinia geotechniczna, która pozwoli nam na wyznaczenie obszaru działki, na którym ma stanąć dom. Musimy jeszcze dodatkowo wiedzieć, czy przed budową domu nie będą potrzebne pozwolenia na wycinkę drzew na kupionej przez nas działce. Te pozwolenia pozwolą nam na szybsze rozpoczęcie prac budowlanych. Na niektóre z nich, w tym na opinię geotechniczną, musimy czekać około 2 tygodni. 

Wybór odpowiednich materiałów 

budowa domu prefabrykowanego
Image from: pixabay.com

Budowa domu nie musi zajmować nam wiele czasu. Przede wszystkim warto pomyśleć nad nowoczesnymi sposobami jego budowy. Na pewno prace budowlane nieco przyspieszy wybór innowacyjnych sposobów na stawianie fundamentów i ścian. Często przy domach bez podpiwniczenia jest używana płyta fundamentowa, zamiast tradycyjnych fundamentów. Ściany obecnie również budowane są w nowoczesny i szybszy sposób. Zamiast tradycyjnych cegieł i pustaków są wykorzystywane m.in. bloczki z keramzytobetonu, który jest większy, a przy okazji dobrze izoluje dom. Ściany są transportowane jako gotowy materiał, z już wyciętymi otworami okiennymi. Bardzo szybkie w budowie są m.in. domy szkieletowe. Są to prace tzw. suche, które nie wymagają od nas wielu materiałów, co również jest sporą oszczędnością. Unikanie mokrych tynków i zastąpienie ich płytami gipsowo-kartonowymi również powinno bardzo pomóc nam w przyspieszeniu prac budowlanych. Tradycyjne stropy są również zastępowane płytami, tym razem filigran, które są tak samo trwałe, ale łatwiejsze do położenia. Na szybkość wykończenia domu wpływa również zaprojektowanie bardzo prostego otoczenia domu, w tym ogrodu, który ma mało elementów, takich jak schody, czy podjazdy. Wybór kostki brukowej na taras również może przyspieszyć wykończenie domu. Znacznie szybciej również budować dom, kiedy mamy już gotowy projekt lub decydujemy się na tzw. domy kanadyjskie, których szkielet jest już gotowy i przyjeżdża na miejsce budowy, a ekipa budowlana ma za zadanie jedynie poskładać go oraz wykończyć, wstawiając drzwi oraz okna. Oczywiście dodatkowo montowane jest ocieplenie oraz wszystkie media. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*