Ile kosztuje postawienie domku na działce rekreacyjnej?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Budowa własnego domku rekreacyjnego wydaje się z roku na rok coraz prostsza, dlatego obecnie może sobie na nią pozwolić jeszcze więcej osób zmęczonych ciągłym życiem w mieście. Ma w tym swój udział rozluźnienie przepisów względem formalności, które weszło w życiu wraz z Polskim Ładem 3 stycznia 2022 roku. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje postawienie domku na działce rekreacyjnej i dlaczego jego budowa jest naprawdę dobrym pomysłem. 

Domek na działce rekreacyjnej – dlaczego warto?

Wielkie miasta i ogromne metropolie stanowiły do niedawna najpopularniejszą lokalizację dla młodych osób, stawiających na szybki rozwój swojej kariery i możliwość pracy w dużych, znanych przedsiębiorstwach. Co prawda w dalszym ciągu miasto przyciąga młodzież, jednak także dość szybko ich zniechęca do miejskiego chaosu. Ciągły zgiełk, tłumy na ulicach, a także brak możliwości zaznania prawdziwego spokoju w każdej chwili dość szybko daje się we znaki.

Rozwiązaniem okazał się domek letniskowy, który do początku 2022 roku można było zbudować tylko na zgłoszenie. Niestety jego powierzchnia zabudowy, która nie mogła wynosić więcej niż 35 m2, sprawiała, że domek rekreacji indywidualnej ciężko było nazwać komfortowym. Teraz jednak obiekt ten może być dwukrotnie większy! Aż 70 m2 zabudowy sprawia, że przy dobrym projekcie możemy uzyskać nawet 100 m2 powierzchni użytkowej.

Domek drewniany – najważniejsze formalności do spełnienia

Możliwość postawienia domku letniskowego o powierzchni do 70 m2 zabudowy wymaga spełnienia pewnych formalności. Na szczęście nie jest ich zbyt wiele. Wystarczy, aby domek:

 • był jednorodzinny, mieszkalny i wolnostojący,
 • przeznaczony wyłącznie na własne cele mieszkaniowe,
 • nie miał więcej, niż dwóch kondygnacji,
 • znajdował się jeden na działce o powierzchni 500 m2,
 • miał rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie większą niż 6 m i zasięg wsporników do 2 m.

Co to oznacza? Między innymi możliwość skorzystania ze zgłoszenia. Wystarczy wysłać pocztą lub dostarczyć osobiście do odpowiedniego starostwa powiatowego wszystkie wymagane prawnie dokumenty i oczekiwać przez 21 dni na ostateczną decyzję. Co ciekawe – tylko negatywną. Za pozytywną decyzję uznaje się brak wniesienia sprzeciwu przez starostwo, co oznacza, że po 21 dniach bez decyzji odmownej możemy przejść do właściwej budowy.

Ile kosztuje postawienie domku na działce rekreacyjnej?

Domek na działce rekreacyjnej – koszt wcale nie jest tak wysoki, jak mogłoby się wydawać. Cena jego budowy zależy od wielu przeróżnych zmiennych, w tym od:

 • Stopnia skomplikowania jego konstrukcji – standardowe obiekty w kształcie prostokąta lub kwadratu są znacznie tańsze niż te, które charakteryzują się bardzo skomplikowaną budową. Oczywiście fakt ten nie powinien dziwić – dodatkowe rozwiązania techniczne podnoszą cenę ze względu na znacznie większe zużycie materiałów przez producenta i utrudnienia techniczne.
 • Liczby pięter – im więcej pięter, tym wyższa cena. Podobnie jak w przypadku zwykłych domów, również w domkach letniskowych duża liczba kondygnacji znacznie podnosi ostateczną cenę budynku
 • Układu pomieszczeń – wraz z rosnącą liczbą materiałów niezbędnych do produkcji danego domku, rośnie także jego ostateczny koszt zakupu. Wiele ścianek działowych może znacznie zwiększyć cenę danego domku.
 • Dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych – im więcej udogodnień tym drożej. Czasami jednak warto ponieść dodatkową cenę i zwiększyć swój komfort, a także rozważyć dobudowę tarasu, altany i balkonu, na których można z łatwością wypocząć w lecie.
 • Instalacji wewnętrznych – koszty wynikające z instalacji ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody oraz klimatyzacji, bywają bardzo wysokie. Czasami jednak także bardzo sensowne, szczególnie gdy planujemy w danym obiekcie spędzać nie tylko lato, lecz także późną jesień czy wczesną wiosnę.

Domek drewniany na działce – cena materiałów i robocizny

Domek drewniany na działce – cena zależy przede wszystkim od kosztów materiałów i zakupu gotowych domków w stanie wybranym przez danego inwestora. 

 • Cena zaczyna się już od niespełna 20 tys. zł za konstrukcję dla dwójki osób, którą trzeba wykończyć w całości samodzielnie. To raczej standardowy domek, który zapewni np. małżeństwu odpowiedni poziom wygody podczas weekendowych wypadów na działkę.
 • Koszt podnosi się do nawet 60 tys. zł w przypadku, gdy domek ma mieć przeznaczenie rodzinne (2+2). Wówczas komfortowo i wygodnie wypoczną w nim rodzice z dwójką dzieci, zachowując jednocześnie minimum swojej prywatności.
 • Jeszcze więcej – nawet do 100 tys. zł – zapłacą rodziny, gdy w domku ma wygodnie wypoczywać nawet ósemka dorosłych osób. Wtedy jednak, i to raczej z całą pewnością, niezbędne okaże się nie zgłoszenie, a pozwolenie na budowę. Co prawda cały proces znacznie się przedłuży, jednak w rezultacie osiągniemy domek przestronny i wygodny.

Cena nie obejmuje oczywiście kosztów pobocznych, takich jak budowa fundamentów, które mogą wynosić do 100 zł za m2 w przypadku betonowych bloczków. Koszt jeszcze dodatkowo wzrośnie w sytuacji, gdy wykorzystamy rury szalunkowe i ramy drewniane.

Nie można zapomnieć o montażu. Proces ten zawsze przeprowadza producent lub wyspecjalizowana ekipa i nie jest oczywiście darmowy. Cena zależy od stopnia skomplikowania konstrukcji, a tym samym także od ilości czasu, który musi spędzić jedna ekipa na naszym placu budowy.

Domek na działce rekreacyjnej – koszt to nie wszystko!

To wreszcie ile kosztuje postawienie domku na działce rekreacyjnej? To zależy przede wszystkim od jego konstrukcji, przeznaczenia, ilości niezbędnych materiałów oraz kosztów wynikających z robocizny dobrej ekipy budowlanej. Warto jednak to zrobić. Komfort wypoczynku poza miastem jest nieoceniony, a możliwość oddychania świeżym, naturalnym powietrzem, nie ma sobie równych.

Z tego względu warto na cenę domku na działce rekreacyjnej patrzeć dość przychylnie i zdecydować się na budynek swoich marzeń. Jest w czym wybierać. W ofercie najlepszych producentów domków drewnianych całorocznych lub rekreacji indywidualnej znajdują się setki projektów. Zarówno te nietuzinkowe, jak i te standardowe, są wygodne i zawsze zaprojektowane z uwagi na komfort domowników.

Fot.:materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*