Podpowiadamy, jak ciekawie ozdobić ściany w mieszkaniu

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Urządzanie mieszkania to nie tylko wybieranie mebli i sprzętów, lecz także dopasowywanie dodatków i aranżowanie wystroju w taki sposób, by pomieszczenie było przytulne. Mieszkania w bloku mają tę wadę, że często ich powierzchnia nie pozwala na ustawienie wielu dekoracji, dlatego ozdabianie ścian jest dużo lepszym rozwiązaniem, które pomaga zaoszczędzić miejsce. Oto kilka patentów na to, jak ozdobić ściany w mieszkaniu.   

Obrazy i dzieła sztuki  

Jednym z najprostszych i najbardziej popularnych sposobów na to, aby udekorować ściany w pokoju, jest powieszenie obrazów. Dzieła sztuki są bardzo różne – każdy artysta ma swój specyficzny styl, a każdy nurt w malarstwie czy rysownictwie ma inne cechy charakterystyczne. Dzięki temu z łatwością możesz znaleźć obraz, który wpasuje się w wystrój Twojego mieszkania. Obrazy pastelowe są najbardziej subtelne, przez co doskonale komponują się z większością stylów wnętrzarskich. Są one nieinwazyjnym dodatkiem do wystroju, który nie zdominuje innych elementów dekoracyjnych. To świetne rozwiązanie do małych mieszkań i kawalerek, gdzie jeden mocny akcent może podyktować cały charakter wnętrza.   

W sypialni dekoracje ścian są wartym uwagi dodatkiem, ponieważ zazwyczaj powierzchnia użytkowa tych pomieszczeń jest niewielka. Miejsce na podłodze możesz przeznaczyć na ważniejsze rzeczy, jak duże, wygodne łóżko i stoliki nocne, z kolei to ściany mogą stać się głównym elementem ozdobnym. Obraz do sypialni nad łóżko to fantastyczny sposób na to, by urozmaicić wystrój pomieszczenia. Jako uniwersalne ozdoby sprawdzą się pejzaże i martwa natura, ale jeśli chcesz, by dekoracje w sypialni były nieco bardziej osobiste, możesz zamówić obraz przedstawiający Ciebie i Twoją drugą połówkę lub jakiś ważny dla Was moment. Pięknym i bardzo personalnym akcentem będzie na przykład portret ślubny albo rodzinny.  

Obrazy do WC są dość nietypowym, ale z pewnością oryginalnym elementem dekoracyjnym. Motywy natury, wody czy miejskie krajobrazy doskonale sprawdzą się w łazienkach. WC to zazwyczaj niewielkie pomieszczenie, w którym brakuje miejsca na ozdoby, przez co pomieszczenie często jest zimne i mało atrakcyjne. Obrazy na ścianach urozmaicą wystrój i nadadzą łazience bardziej przytulny klimat.   

Plakaty   

Jeśli cenisz sobie swobodny styl i raczej stronisz od klasyki, dużo lepiej w Twoim mieszkaniu sprawdzą się plakaty. Oprawione w ramę, czy przyklejone na taśmę do ściany plakaty z kina czy koncertu fantastycznie ozdobią wnętrze i nadadzą mu lekki pazur.   

Wielu plakacistów tworzy dzieła artystyczne, które nadal są mniej klasyczne i “oficjalne” od obrazów, jednak nadal niosą one za sobą jakieś przesłanie i wartość. To niekonwencjonalny sposób na przystrojenie salonu, przedpokoju, a nawet kuchni. Forma plakatu często jest łatwiejsza w odbiorze niż obrazy, dlatego nie ma ryzyka, że wnętrze stanie się pretensjonalne. Dlatego właśnie ta opcja sprawdzi się lepiej w nowoczesnych i minimalistycznych mieszkaniach. 

Malunki na ścianach  

Dla osób, które kochają sztukę i chcą się nią otaczać, ale nie przemawiają do nich obrazy czy plakaty w ramach, idealnym rozwiązaniem będą malowidła wykonane bezpośrednio na ścianie. Jeśli jesteś artystyczną duszą i mistrzem pędzla, możesz stworzyć takie dzieło własnoręcznie. Dla osób mniej uzdolnionych plastycznie pozostaje zatrudnienie artysty, który wykona takie zlecenie.  

Fot.: Spacejoy/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*