Jeżeli chcesz samodzielnie ułożyć przewody elektryczne w domu, musisz wiedzieć, że nie jest to łatwe zadanie. Najczęściej tego typu prace zleca się doświadczonym specjalistom, jednak dobrze posiadać choć podstawową wiedzę z tego zakresu. Przedstawiamy, jak krok po kroku wykonać instalację elektryczną w budynku.
Zanim zabierzesz się za układanie przewodów czy też jakiekolwiek prace związane z elektryką, musisz zapoznać się z podstawowymi informacjami w tym temacie. Dzięki temu unikniesz podstawowych błędów i zrobisz wszystko w sposób bezpieczny oraz zgodny z prawem.
Przede wszystkim zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także Normą PN–IEC 60364–3:2000, która obejmuje wytyczne na temat instalacji elektrycznych w obiektach budowlanych.
Najważniejsze jest właściwe oznaczanie przewodów czy też stosowanie takich, które mają różne kolory. To ułatwi ich montaż, a w późniejszym czasie również dokonywanie napraw. Kolejna kwestia dotyczy właściwej wydajności instalacji – nie może ona doprowadzać do przepięć, które mogą skutkować pożarem.
Żeby w odpowiedni sposób poprowadzić przewody, zamontować gniazdka elektryczne czy też światło, trzeba przygotować specjalistyczny schemat instalacji. Na jego podstawie wykonuje się wszelkie prace związane z elektryką. Projekt uwzględnia ilość oraz rodzaj niezbędnych przewodów, ich rozmieszczenie, wszelkie czujniki alarmowe itp. Najlepiej, aby został sporządzony przez specjalistę z odpowiednimi uprawnieniami oraz skonsultowany z każdym podwykonawcą, który będzie wykonywał prace w domu.
Kolejnym etapem prac przed samym ułożeniem kabli będzie dokonanie odpowiednich pomiarów – pod włączniki świateł, gniazdka etc. Warto użyć lasera i poziomicy, aby wysokości i odległości były równe. Następnie czas osadzić puszki elektryczne, które służą do łączenia przewodów. Nie pokrywaj ich tynkiem – to utrudni usunięcie ewentualnych awarii w przyszłości.
Kiedy jesteś już na etapie układania kabli, przede wszystkim pamiętaj o tym, by:
Łączenie kabli rozpoczyna się od rozdzielni elektrycznej, od której idzie się do pierwszego gniazda, z niego do następnego itd. Taki układ zamknięty, zwany pierścieniowym, jest bezpieczny i jednocześnie praktyczny: prąd w gniazdkach nie odcina się w momencie, w którym jeden z przewodów zostanie przerwany. Po tym etapie możesz już zamknąć kable w puszkach i przejść do tynkowania.
Najważniejszą kwestią przy układaniu instalacji jest to, by na niej nie oszczędzać i do prac podejść z pełnym profesjonalizmem. Chodzi przecież o bezpieczeństwo domowników. Jeśli więc nie czujesz się na siłach, by podołać temu zadaniu, skonsultuj się z fachowcem. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko działa, jak należy.
Zdj. główne: La Miko/unsplash.com