Dach z gontów drewnianych – ile kosztuje i czy warto?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Wybór pokrycia dachowego jest nie lada wyzwaniem dla gospodarzy, ponieważ jest to inwestycja na lata. Nie ulega wątpliwości, że odpowiednio dopasowany dach wpływa na estetykę i funkcjonalność całego budynku. Wiele osób stawia na naturalne materiały i oprócz tradycyjnej blachodachówki wybierają gont drewniany. To rozwiązanie z pewnością każdemu kojarzy się ze starymi budynkami, jednakże ze względu na swój nieodparty urok jest coraz częściej stosowany jako zabezpieczenie domów przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Czym są gonty drewniane i co warto o nich wiedzieć?

Czym są gonty drewniane?

Gonty drewniane to nic innego jak drewniane deszczułki o prostokątnym kształcie o długości 30-45 cm, grubości 4-10 cm i szerokości 6-10 cm. Do wyrobu gontów stosuje się różnego rodzaju drewno np. dębowe, świerkowe, jodłowe, olchowe, grabowe, topolowe lub modrzewiowe. Charakteryzują się tym, iż mogą być cięte, o gładkiej powierzchni oraz łupane o nieregularnej i chropowatej strukturze.

Gonty świerkowe

Świerki powszechnie występują w Europie i wyróżniają się bardzo jasnym kolorem drewna. Gonty świerkowe są zazwyczaj stosowane tam, gdzie malowane są fasady, ponieważ ten rodzaj drewna nie ma naturalnego czynnika ochrony.

Gonty modrzewiowe

Zaletą drewna modrzewiowego jest przede wszystkim elastyczność oraz trwałość ze względu na wysoką zawartość żywicy. Co więcej, gonty z modrzewia zachwycają nietuzinkowym wyglądem, ponieważ to drewno charakteryzuje się piękną brązową barwą, przechodzącą w czerwień. Dużą zaletą jest również fakt, iż tego drewna nie trzeba impregnować.

Gonty dębowe

Do produkcji pokrycia dachowego z tego drewna wykorzystuje się jedynie wewnętrzną część pnia. Gonty dębowe są bardzo wytrzymałe, jednak należy wspomnieć, że ich naturalny kolor ciemnieje z powodu długiej ekspozycji na słońcu.

Gonty jodłowe

Jodła to jeden z najbardziej cenionych gatunków drzew, wykorzystywanych do produkcji gontów. Doskonale radzi sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi ze względu na dużą zawartość żywicy.

Gonty olchowe, topolowe

Domy wykończone gontami olchowymi i topolowymi są mniej trwałe i odporne na warunki pogodowe w porównaniu do innych gatunków. Gonty dachowe wykonane z tego drewna wymagają od gospodarza częstej konserwacji. Dachy olchowe wyróżniają się głębokim, czerwonym odcieniem, topolowe zaś są o wiele jaśniejsze.

Gonty grabowe

Pokrycie dachu wykonane z tego gatunku drewna jest niezwykle piękne i trwałe. Grab to wyjątkowo twarde drzewo, obrabiane przeważnie za pomocą piły. Jest jednak pozbawione naturalnych substancji ochronnych, w związku z tym wymaga zastosowania dodatkowej ochrony przed grzybami.

Gont drewniany – techniki wytwarzania

Kiedyś kawałki pnia drewna były łupane nożem, toporem lub klinem, ponieważ piła mechaniczna nie była jeszcze znana. Do produkcji gontów drewnianych obecnie wykorzystuje się dwie metody – cięcie i łupanie.

Gonty drewniane cięte

Produkcja gontów drewnianych może odbywać się mechanicznie za pomocą piły, która umożliwia stworzenie deseczek o zróżnicowanej grubości, wielkości i szerokości. Warto zaznaczyć, że dzięki temu urządzeniu obróbka drewna przebiega pod dowolnym kątem. Gonty cięte muszą być odpowiednio impregnowane, gorzej znoszą także warunki atmosferyczne. Cięcie piłą jest jednak o wiele szybszą metodą od łupania.

Łupane gonty drewniane

Szczypanie/łupanie jest najstarszym sposobem na stworzenie tego pokrycia dachu. Aktualnie tę czynność wykonuje się wyspecjalizowanymi narzędziami, kiedyś były to najczęściej noże i topory. Łupanie polega na wbiciu ostrza w wyrzynek i odrywania płatów zgodnie z warstwowym przebiegiem włókien drewna. Gonty łupane nigdy nie mają równej powierzchni, ponieważ rozszczep drewna prowadzi do powstania pofalowanej faktury. Jest to jednak zaleta, ze względu na to, iż karbowana warstwa lepiej znosi warunki pogodowe. Sprawdź ofertę producenta ROB-GONT i dowiedz się więcej!

Na jakich dachach gont drewniany sprawdzi się idealnie?

Ponadczasowe gonty drewniane są najczęściej montowane na domach mieszkalnych, karczmach i restauracjach. Prostokątne deszczułki świetnie sprawdzą się jako pokrycie dachu nawet o bardzo urozmaiconym kształcie. Można spotkać je również na nowoczesnej architekturze, ponieważ pojedyncze elementy idealnie dopasowują się do różnego rodzaju krzywizn dachu. Należy jednak wspomnieć, że w sytuacji, gdy kąt nachylenia połaci dachowych wynosi więcej niż 38°, trzeba pokryć je podwójną warstwą. Dachy o spadku poniżej 22° muszą mieć odpowiednią szczelinę, odprowadzającą wodę.

Konserwacja gontu drewnianego

Nawet drewno wysokiej jakości, które nie jest zabezpieczone, po pewnym czasie traci swój urok i przybiera szary, niezbyt estetyczny wygląd. Jest to spowodowane przede wszystkim długotrwałym wystawieniem na słońce oraz powielanym wielokrotnie procesem wysychania i namaczania. W związku z tym, aby cieszyć się pięknymi gontami drewnianymi, należy pamiętać o impregnacji.

Wybierając odpowiedni środek ochronny, trzeba zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Najlepiej zdecydować się na taki, który będzie miał kompleksowe działanie, aby oszczędzić sobie dodatkowych wydatków. Dobra substancja konserwująca powinna:

  • przeciwdziałać biokorozji,
  • chronić przed pleśnią, grzybami, działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych,
  • zabezpieczać przed ogniem,
  • zwalczać insekty będące w deskach, a także chronić drewno przed owadami drzewożernymi.

Prace konserwacyjne można przeprowadzić przed ułożeniem drewnianych gontów. W ten sposób można zyskać pewność, że konstrukcja będzie zabezpieczona już od pierwszego dnia od montażu. Uniwersalny impregnat niewątpliwie poradzi sobie z przypisanymi mu funkcjami, aczkolwiek inwestorzy często decydują się na użycie lakieru. Bezbarwna powłoka zadba, aby szkodniki nie uszkodziły gontu. Przed impregnacją należy dokładnie oczyścić dach z wszelkich zanieczyszczeń, mchów itp.

Ile kosztuje gont drewniany?

Wbrew pozorom gont drewniany wcale nie należy do najtańszych. Zwykle cena nie jest podawana za metr kwadratowy, tylko za sztuki. Do podwójnego pokrycia 1 m² potrzeba 60 sztuk gontów, a taka ilość kosztuje średnio od 85 do 160 złotych.

Dlaczego warto zdecydować się na gont drewniany?

Tradycyjne łupane gonty zapewniają budynkom estetyczny wygląd i nadają im niezwykłego klimatu, a także chronią przed ewentualnymi pożarami. Drewniane pokrycia dachu podkreślają malowniczy krajobraz i nadają wymiaru elewacji zewnętrznej. Należy dodać, że mają wiele zalet:

  • energooszczędność – drewniane dachy izolują dom, co pozwala utrzymać ciepło zimą i chłód latem,
  • ekologia – drewno jest naturalnym materiałem, który w ciągu kilku lat może ulec całkowitemu rozkładowi,
  • różnorodne wzory – gonty drewniane występują w wielu wersjach stylistycznych. Bez problemu można wybrać rozmiar gontów, grubość deski, kształt i kolor,
  • duża odporność na warunki atmosferyczne – gonty chronią dom przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, oraz zabezpieczają przed wiatrem, gradem i deszczem,
  • uniwersalność – gont drewniany znakomicie prezentuje się zarówno na komercyjnych, jak i mieszkalnych systemach dachowych. Dodatkowo można stosować je na każdych dachach dwuspadowych.
  • prosty sposób składania – montaż gontów drewnianych jest stosunkowo łatwy, jednak może okazać się nieco czasochłonny.
drewniany gont
Fot. falco/pixabay.com

Podsumowanie

Dach zabezpiecza wnętrze przed szkodliwym działaniem warunków pogodowych, zatem warto postarać się, aby należycie spełniał swoją funkcję. Chcąc nadać budynkowi niekonwencjonalnego charakteru, dobrze jest wybrać gont drewniany cięty lub łupany, który z pewnością przyciągnie wzrok niejednego przechodnia.

Zdjęcie główne: Bronisław Dróżka/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*