Schody wejściowe do domu. Z czego zbudować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Teren przed domem oraz wejście do niego to wizytówka całego domostwa. Każdy chce, aby jego ganek i obszar przed drzwiami wejściowymi robiły wrażenie i były w nienagannym stanie. Schody prowadzące do domu to zaledwie kilka stopni, które może zadecydować o tym, jak od zewnątrz wyglądać będzie Twoje lokum. Podpowiadamy, z czego zbudować imponująco wyglądające schody wejściowe do domu. 

Drewno

Ta opcja wybierana jest głównie dla drewnianych domów. Niestety schody drewniane przy nowoczesnym, betonowym domu nie będą wyglądały dobrze. Drewno może być całkiem trwałe, jednak wymaga regularnego impregnowania oraz lakierowania.

Przez buty, stałe deptanie desek i częste zabrudzenia drewniane schody szybko mogą stracić swój urok, a nawet stać się niebezpieczne dla bosych stóp przez starcie warstw lakieru i wystające drzazgi. Drewniane schodki lepiej zbudować jako zejście z tarasu do ogrodu, a przed domem wybrać bardziej wytrzymały materiał. 

Beton lub kostka brukowa

To popularne i dość tanie rozwiązanie, przez co wiele osób decyduje się właśnie na schody betonowe lub z kostki. Pozwala to na uzyskanie bardzo jednolitego efektu, poprzez wyłożenie całego podjazdu i chodnika przed domem tym samym materiałem, z którego wykonane są schody. 

Możesz także za pomocą kostki lub betonu o innym kolorze wykonać na schodach ozdobne wzory. Dzięki temu wejście do domu będzie prezentowało się ciekawiej. Nie jest to jednak najbardziej eleganckie rozwiązanie. 

Schody betonowe najlepiej jest wykończyć jeszcze płytkami ceramicznymi. Jest to zdecydowanie bardziej estetyczne, jednak zwracaj uwagę na to, jakie kafelki wybierasz. Jeśli nie będą one antypoślizgowe, a gładkie i glazurowane, kiedy tylko spadnie trochę deszczu lub śniegu, wejście do domu będzie groziło złamaniem kończyny albo utratą zębów. Wybieraj płytki chropowate, przeznaczone do układania na zewnątrz, które będą odporne na warunki atmosferyczne, deptanie i, oczywiście, nie będą śliskie.

Granit

Schody granitowe to doskonały wybór, jeśli zależy Ci na elegancji, ale nie chcesz wydawać wszystkich oszczędności. Schody z kamienia będą wyglądały bardzo klasycznie i szykownie, ale jednocześnie unikniesz komicznego efektu dworku, który czasem wywołują na przykład schody marmurowe. 

Ten rodzaj kamienia będzie bardzo trwały, jego wielowymiarowa barwa nada przestrzeni przed domem ciekawy wygląd, zwłaszcza po deszczu. Ponadto, w przeciwieństwie do płytek ceramicznych, a podobnie jak nieszlifowany piaskowiec czy łupek, granit posiada  właściwości antypoślizgowe, dzięki którym nie zrobisz sobie krzywdy, próbując zimą dostać się do domu.

Aluminium i gres

Bardzo nowoczesnym i stosowanym głównie przy designerskich domach rozwiązaniem, jest stawianie schodów na aluminiowych rusztowaniach. Ożebrowanie z metalowych prętów, a na wierzchu płytki lub kamienny gres, to niezwykle szykowne i ciekawe połączenie.

Takie schody, w przeciwieństwie do wszystkich poprzednich propozycji, dodadzą gankowi lekkości i nie zdominują przestrzeni przed domem. O ile wcześniejsze opcje były ciężkie i przytłaczające wystrój, tak stopnie z pustymi przestrzeniami sprawią, że obszar przed domem nabierze bardziej subtelnego charakteru.

Przy budowie schodów zwracaj uwagę na ich praktyczność oraz bezpieczeństwo i postaraj się znaleźć takie rozwiązanie, które połączy te cechy z atrakcyjnym dla Ciebie wyglądem zewnętrznym.

Zdj. główne: Gui Avelar/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*