Nieprawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych – co trzeba wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Fotowoltaika bije rekordy popularności zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Coraz droższa energia sprawia, że chętnie wybieramy źródła alternatywne. Jednak skupmy się na praktycznych kwestiach umów ubezpieczenia systemów fotowoltaicznych w przypadku nieprawidłowego montażu systemu przez instalatora. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat realizacji uprawnień z tytułu gwarancji i rękojmi.

Obecnie zauważamy szybkie tempo rozwoju fotowoltaiki, jednak nieprawidłowy montaż może doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Wyjaśniamy, jak można skutecznie zabezpieczyć się przed błędami wykonawców.

Uprawnienia z tytułu gwarancji

Gwarancja to zapewnienie producenta o jakości danego produktu – w tym przypadku systemu fotowoltaicznego. Zgodnie z art. 577 § 2 Kodeksu cywilnego obowiązkiem producenta może być zwrot ceny, wymiana lun naprawa rzeczy, a także zapewnieniu usług dodatkowych.

Dokument gwarancyjny określa też czynności podejmowane w razie wystąpienia wady. Przed podpisaniem umowy sprawdź szczegóły dotyczące gwarancji – m.in. zakres gwarancji, wydajność i trwałość elementów instalacji, ew. wyłączenia.

Co jednak w przypadku nieprawidłowego montażu systemu? Gwarancja obejmuje wady fizyczne, jeśli w dokumencie nie zapisano inaczej. Oznacza to, że gwarancja może nie mieć zastosowania, jeśli uszkodzenie nastąpiło przez na przykład wykonawców i inne osoby trzecie czy z powodu zdarzeń zewnętrznych. Często jednym z warunków zachowania uprawnień gwarancyjnych jest utrzymanie instalacji w dobrym stanie – jak regularne przeglądy czy montaż przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta. 

Uprawnienia z tytułu rękojmi paneli fotowoltaicznych

Jeśli nie jest możliwe skorzystanie z gwarancji, można zastanowić się nad skorzystaniem z rękojmi. To inny rodzaj dochodzenia roszczeń od sprzedawcy lub instalatora po ujawnieniu wady fizycznej towaru czy usługi. Pamiętaj, że uprawnienia z tytułu rękojmi przysługują przez dwa lata od momentu przekazania klientowi dzieła lub wydania towaru (art. 568 § 1 KC, art. 638 § 1 KC).

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej może odnosić się do ryzyk uszkodzeń i zniszczeń spowodowanych zewnętrznymi zdarzeniami losowymi – są to m.in. akty wandalizmu, kradzież czy zjawiska atmosferyczne. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe określa indywidualnie zakres produktów ubezpieczeniowych i stawki. Jednak ubezpieczenia systemów fotowoltaicznych zwykle nie obejmują szkód spowodowanych wadami.

Więcej na ten temat znajdziesz na blogu: https://laczynasnapiecie.pl/blog/fotowoltaika-montaz-a-gwarancja

Fot.: materiał prasowy Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*