Jak obrabiać blachę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeżeli jesteś na etapie budowania lub projektowania swojego przyszłego domu, z pewnością spotkałeś się już z wieloma zastosowaniami blachy. Zresztą, ten materiał jest przydatny również w innych sytuacjach – na przykład podczas remontowania motocykli i samochodów, w przemyśle ciężkim, na produkcji czy w rolnictwie. A jeżeli wykorzystujesz blachę w życiu prywatnym lub pracy, powinieneś wiedzieć, jak ją obrabiać.

Zmiana kształtu blachy

Blacha występuje najczęściej w prostych arkuszach. Taka forma nie jest jednak specjalnie przydatna, dlatego przed ostatecznym wykorzystaniem materiału warto zadbać o zmianę jego kształtu. Może w tym pomóc na przykład giętarka do drutu lub zaginarka do blachy. Urządzenia te pozwalają na zaginanie blachy tak, że staje się ona idealnym elementem wykończeniowym dachu, komina, fasady czy balkonu. Jeżeli więc masz zdolności techniczne i manualne, a nie posiadasz jeszcze zaginarki, być może warto rozważyć jej zakup. Przydadzą Ci się naturalnie również nożyce gilotynowe do blach, które pozwolą Ci na dowolne dostosowanie rozmiaru blachy do Twoich potrzeb. Ważne jest jednak nauczenie się pracy z tymi narzędziami, dlatego zaopatrz się w gorszej jakości blachę jako materiał ćwiczeniowy. Co prawda zaginarka i nożyce powinny spokojnie poradzić sobie nawet z grubymi arkuszami, ale zanim spróbujesz obrabiać materiał, który ma być przeznaczony do wykończenia Twojego domu, warto poćwiczyć na czymś, na czym mniej Ci zależy.

Zaokrąglenie blachy

Innym sposobem obróbki blachy jest jej zaokrąglanie. Służą do tego walcarki do blach, które charakteryzują się zdolnością do gięcia różnego rodzaju materiałów – od stali nierdzewnej po aluminium, miedź czy cynk. Walcarki mogą okazać się przydatne do tworzenia artystycznych wykończeń z blachy lub dopasowywania jej kształtu do formy (na przykład, jeśli zależy Ci na otoczeniu jakiegoś elementu, wykonaniu łuku na dachu czy dopasowaniu fragmentu blachy do karoserii samochodu). Rozważając zakup walcarki, warto wziąć pod uwagę nie tylko specyfikę obrabianych materiałów i ich przeznaczenie, ale także nakład pracy. Jeżeli zamierzasz obrabiać blachę na użytek prywatny, z pewnością wystarczą Ci narzędzia obsługiwane ręcznie. Jeżeli jednak zajmujesz się obrabianiem blachy zawodowo, na przykład jako dekarz lub mechanik, interesujące może okazać się rozważenie zakupu sprzętów CNC. Tego typu urządzenia obsługiwane są za pomocą algorytmów informatycznych i programów komputerowych. Praca przy ich użyciu może być znacznie łatwiejsza i wydajniejsza.

Fot.: Michał Jarmoluk/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*