Schody bezpieczne dla dzieci – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każde dziecko chciałoby odkryć wszystkie domowe zakamarki, nie zważając przy tym na potencjalne zagrożenia. Musimy więc zadbać o przygotowanie dostosowanej do jego potrzeb przestrzeni, w której wszelkie konstrukcje zostaną zabezpieczone. Jednym z największych wyzwań jest zaprojektowanie takich schodów, z których maluch będzie mógł korzystać.

Przepisy dokładnie określają, jakie parametry powinny mieć bezpieczne schody. Zaleca się, aby w jednym biegu nie było ich więcej niż siedemnaście. W pomieszczeniach o wysokości powyżej 2,85 może być jednak więcej stopni – nawet około dwudziestu. Jeśli w domu przebywają dzieci, dobrym pomysłem będzie rozważenie schodów dwu- i trzybiegowych z szerokimi podestami, na których maluchy mogą się zatrzymać.

Najlepiej byłoby, aby szerokość schodów wynosiła od 22 do 33 cm, a ich wysokość – od 15 do 19 cm. Jakie schody są najbezpieczniejsze? Zdecydowane te proste, ponieważ z tych wąskich i kręconych, ze stopniami o kształcie zbliżonym do trójkąta, dzieci mogą szybko spaść i zrobić sobie krzywdę. Poza tym warto zdecydować się na zabudowane podstopnice. Dzięki temu dziecko nie zaklinuje się między stopniami. Jeśli jednak bardziej podobają nam się schody ażurowe, to możemy zamontować atrapy podstopnic, które zdejmiemy, gdy dzieci będą starsze.

Z jakiego materiału są tworzone najbezpieczniejsze schody? Dobrym wyborem będą te wykonane z olejowanego drewna, surowego betonu czy płytek ceramicznych przeznaczonych na podłogi. Unikajmy schodów ze szkła klejonego, z lakierowanego drewna albo wykończonych polerowaną okładziną kamienną, ponieważ łatwo się na nich poślizgnąć. Dla większego bezpieczeństwa możemy zabezpieczyć schody wykładziną bądź taśmami antypoślizgowymi. Koniecznie jest również zamontowanie oświetlenia wzdłuż schodów.

Jak zabezpieczyć schody przed dziećmi?

Obecne na rynku zabezpieczenia na schody pomagają zminimalizować ryzyko dziecięcego wypadku. Wybór zabezpieczenia uzależniamy od kilku czynników, między innymi rodzaju schodów, ich wysokości, a także częstotliwości używania. Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby stosować kilka metod zabezpieczeń jednocześnie. Przedstawiamy popularne zabezpieczenia schodów.

Bramka zabezpieczająca na schody

Bramki i barierki rozporowe są proste w montażu, zazwyczaj nie wymagają nawet użycia wkrętarki czy wiertarki. Dzięki teleskopowym wysięgnikom dopasujemy je do większości schodów, zarówno tych węższych, jak i szerszych. System zamykania bramek nie będzie skomplikowany dla dorosłych domowników, ale będzie stanowił wystarczającą przeszkodę dla dzieci. W razie potrzeby możemy szybko przesunąć bramkę i zmienić miejsce jej ustawienia.

Siatki zabezpieczające

Siatką możemy zabezpieczyć balustradę – wystarczy, że rozciągniemy ją między szczebelkami. Siatki zabezpieczające wykonuje się z wytrzymałych materiałów. Są one dostępne w wielu kolorach, więc dopasujemy je do schodów. Zaletą siatek jest również ich łatwy montaż. 

Dywaniki

Wszelkiego rodzaju dywaniki antypoślizgowe, wykładziny dywanowe, maty i nakładki gumowe są jednym z najlepszych zabezpieczeń schodów przed poślizgnięciem się. Znajdziemy je praktycznie w każdym sklepie z dywanami. Dywaniki sprawdzą się szczególnie, gdy schody w naszym domu są betonowe albo zostały pokryte płytkami ceramicznymi.

Zdj. główne: doudou5520/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*