Schody strychowe – jakie powinny być?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Schody strychowe są wysuwane z sufitu, dzięki czemu zapewniają dostęp do przestrzeni na poddaszu, a następnie składają się do ramy sufitowej. Dlatego nie przeszkadzają, gdy w danym momencie nie są potrzebne. Większość modeli dostępnych jest w formie gotowych zestawów. Możesz je zamówić do domu lub odebrać w lokalnym sklepie budowlanym. Sprawdź, na co warto zwrócić szczególną uwagę. 

Jak wybrać schody na strych?

Tam, gdzie to możliwe, umieść schody strychowe między istniejącymi belkami stropowymi lub kratownicami. Weź więc pod uwagę ich rozmiar i lokalizację. W niektórych przypadkach schody powinny pasować do istniejącego włazu na strych. Czasami trzeba będzie go powiększyć lub wyciąć całkowicie nowy otwór.

Schody strychowe dostępne są w różnych długościach. Zmierz odległość od sufitu do podłogi i kup odpowiedni rozmiar. Z reguły im cięższa drabina strychowa, tym jest mocniejsza. Powinna pasować do potrzeb i oczekiwań każdego domownika. Zazwyczaj wykonana jest z aluminium, stali lub drewna. 

Wybierając drabinę strychową, zwróć uwagę na wygodę, bezpieczeństwo i ogólną użyteczność. Niektóre wysuwane schody na strych mają płytkie stopnie, podczas gdy inne składają się ze szczebelków. Często wyposażone są w górną poręcz, niejednokrotnie na całej długości. Dzięki temu łatwiej wejdziesz na strych. Niektóre drabiny są strome, podczas gdy inne nachylone są łagodnie pod kątem 60 stopni. 

Składane schody dopasowane są do włazu sufitowego. Sprawdzą się doskonale w przypadku mniejszych strychów lub takich, w których nie ma dużo miejsca na wejście. Zazwyczaj są drewniane lub aluminiowe. Jeśli szukasz lżejszego modelu, odpornego na gnicie i odpryski, wybierz aluminium. Jeżeli zależy Ci na łatwym złożeniu, zdecyduj się na drewnianą wersję.

Jak zainstalować schody strychowe?

Przed rozpoczęciem montażu drabiny strychowej, przeczytaj instrukcję co najmniej dwa razy. Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, skorzystaj z pomocy doświadczonego stolarza. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów. 

Upewnij się, że instalujesz schody w bezpiecznym miejscu. Zobacz, czy jest pole manewru, zarówno z dołu schodów, jak i podczas wchodzenia na strych. 

Podłoga i dach na poddaszu są prawdopodobnie obramowane kratownicami lub pojedynczymi krokwiami i legarami podłogowymi. Kratownica działa jak system blokujący elementy ramy, która połączona jest węzłami lub metalowymi łącznikami. Pamiętaj, by nie ciąć ani nie modyfikować komponentów. W przeciwnym razie możesz pogorszyć wytrzymałość strukturalną. 

Eleganckie i wygodne schody strychowe

Szukając drabiny strychowej, zastanów się, gdzie ją postawisz. Jeżeli zainstalujesz ją w garażu, być może za każdym razem będziesz musiał wyjeżdżać z niego autem, by dostać się na strych. Ostatecznie taka inwestycja okaże się nietrafiona. 

Schody strychowe przesuwne są lekkie i  łatwe w obsłudze. Mają poręcz przymocowaną do włazu. Możesz je wybrać, jeśli sporadycznie wchodzisz na strych. Dużą popularnością cieszą się też składane drabiny. Rozkładają się na dwie, trzy lub cztery części. Sprawdzą się doskonale, jeśli regularnie korzystasz ze strychu. Warto je postawić w niezamieszkanych pomieszczeniach, takich jak gabinet. 

W ramach tej kategorii wyróżniamy teleskopowe schody strychowe. Nie zajmują dużo miejsca i są w atrakcyjnej cenie. Łączą styl z funkcjonalnością. Stałe drabiny strychowe dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu dopasujesz je do swoich potrzeb.

Schody strychowe zapewniają wygodny dostęp do poddasza. Wyróżniają się eleganckim designem. Możesz je pomalować na dowolny kolor, aby pasowały do wystroju domu.

Jeśli lubisz nowoczesne rozwiązania, zwróć uwagę na drabiny elektryczne. Występują w dwóch wersjach: automatycznej i półautomatycznej. Jeśli chcesz, by drabina się rozłożyła, wystarczy wcisnąć jeden przycisk. W pełni zautomatyzowane modele możesz obsługiwać za pomocą smartfona.

Jak widzisz, istnieją różne typy schodów strychowych. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Ostatecznie drabina na strych powinna odpowiadać Twoim osobistym preferencjom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*