Czasem kusi nas zrobienie w domu czy mieszkaniu rewolucji, która całkowicie odmieni jego oblicze. Często wiąże się to z przesuwaniem lub wyburzaniem ścian.
Takie zabiegi pozwalają na zoptymalizowanie przestrzeni i stworzenie wrażenia, że mieszkamy w zupełnie innym mieszkaniu. Zanim jednak przystąpimy do prac, musimy się zorientować, na jakich ścianach chcemy przeprowadzić prace i czy nie zaburzy to konstrukcji całego budynku.
Kiedy zależy nam na zwiększeniu komfortu mieszkania w starym budownictwie, zwykle decydujemy się na zmianę układu wnętrz poprzez przesuwanie bądź zupełne wyburzanie ścian. Ważne jest jednak, by robić to z głową. Wyburzenie zwykłej ściany działowej, nawet tej z cegły, jest bezpieczne. Uszkodzenie bądź zburzenie ściany nośnej, czyli konstrukcyjnej, może okazać się fatalne w skutkach i w efekcie doprowadzić do katastrofy budowlanej, która zagrażać będzie zdrowiu i życiu.
Ściana działowa, jak wskazuje nazwa, służy podzieleniu otwartej przestrzeni budowli na mniejsze pomieszczenia. To wewnętrzne przegrody, które wzniesione mogą być zarówno z cegły, gipsu, bloczków komórkowych, jak i coraz popularniejszego w budownictwie karton-gipsu. Są stawiane w trakcie drugiego etapu prac budowlanych, kiedy szkielet budynku, w tym ściany nośne, już powstały. Przez to nie wchodzą do ścisłej konstrukcji. Nie przenoszą obciążeń i nie spoczywa na nich obowiązek utrzymania konstrukcji w nienaruszonym stanie. Dzięki temu mogą być dowolnie modyfikowane i przesuwane. Ściany działowe przeważnie mają od 10 cm do ok. 16 cm szerokości, zdarzają się jednak wyjątki, w zależności od indywidualnych projektów. To na nich bardzo często powstają różnego rodzaju przepierzenia czy łuki otwierające przestrzeń i nadające wnętrzom lekkości.
Ściana nośna, nazywana często ścianą konstrukcyjną, to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów domu, który chroni go przed zawaleniem. To właśnie ona przenosi obciążenie z dachu, stropu, balkonów czy ścian kolejnych pięter na fundament. Tego typu ściany muszą wytrzymywać duże obciążenia, więc przeważnie są znacznie grubsze. Dlatego też co do ich wyglądu i składu mamy konkretne wytyczne zawarte w prawie budowlanym. Z niego dowiadujemy się, jaka powinna być ich przewidywana nośność, a także izolacja termiczna oraz akustyczna. Ich nieodpowiedzialne naruszenie może wpłynąć na nośność całego budynku i w efekcie doprowadzić do katastrofy budowlanej.
W teorii oznaczenie ścian nośnych mamy zawsze w planach budynku. Niestety w praktyce, zwłaszcza w przypadku starego budownictwa, nie zawsze jest to określone. Jak wspominaliśmy, ścianki działowe przeważnie są cieńsze, ściana nośna powinna mieć od ok. 20 cm grubości wzwyż.
Możemy również spróbować na interesującej nas ścianie skuć w okolicach stropu kawałek tynku. Jeśli przy stropie znajduje się zaprawa, prawdopodobnie nie będzie to ściana nośna, a ściana działowa.
Co więcej, patrząc na plan, zwłaszcza w przypadku budynków wielokondygnacyjnych, stosunkowo szybko uda nam się wytypować ściany nośne, gdyż będą się na nich opierały kolejne piętra budynku.
Kiedy mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, z którą ścianą mamy do czynienia, warto skontaktować się z konstruktorem, który w stu procentach potwierdzi możliwość wyburzenia ściany.
Zdj. główne: NeiFo/pixabay.com