Sensoryczna ścieżka zdrowia w Twoim ogrodzie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sensoryczne ścieżki to jedne z elementów niezwykle popularnej w ostatnim czasie szkoły Montessori. Jej działanie oparte jest na stymulowaniu doznań sensorycznych, które mają niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dzieci, a także gwarantują świetną zabawę dla dorosłych. Dlatego też coraz częściej można spotkać ją w przestrzeniach publicznych. Wykonanie jej we własnym ogrodzie nie należy do skomplikowanych zadań. 

Dobroczynne działanie ścieżek sensorycznych

Chcąc zrozumieć, na czym polega działanie ścieżki sensorycznej i jej ogromna popularność w ostatnich latach, należy przede wszystkim wiedzieć, czym właściwie ona jest. Ścieżka sensoryczna to specjalnie stworzony tor przeszkód, który ma za zadanie pobudzać receptory dotykowe w stopach lub dłoniach osób korzystających z niej. Wykorzystuje się do jej stworzenia różnorodne materiały i elementy o zróżnicowanych kształtach oraz fakturach. 

Korzystanie ze ścieżki sensorycznej ma wiele zalet, wśród nich wymienia się między innymi: 

  • poprawę sprawności motorycznej, 
  • poprawę równowagi i koordynacji ruchowej, 
  • polepszenie percepcji wzrokowej oraz spostrzegawczości, 
  • pobudzenie receptorów czuciowych w stopach. 

Dla możliwości doznania wszelkich zalet ścieżki sensorycznej konieczne jest korzystanie z niej na boso, aby móc stopami poczuć wszystkie elementy, z jakich jest ona wykonana. Codzienne korzystanie ze ścieżki sensorycznej  zalecane jest także w przypadku rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi lub różnego stopnia autyzmem. 

Co jest potrzebne do ścieżki sensorycznej na własnej posesji? 

Stworzenie w swoim ogrodzie ścieżki sensorycznej wbrew pozorom nie należy do trudnych zadań, wystarczy odrobina chęci, czasu oraz odpowiednich materiałów. 

Pierwszym etapem jej tworzenia jest znalezienie na posesji właściwego miejsca. Najlepiej, aby znajdowało się ono na uboczu, aby korzystanie ze ścieżki było w pełni komfortowe i nie przeszkadzało innym domownikom w trakcie przebywania w ogrodzie. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku wszelkiego rodzaju okolice ogrodzeń czy część ogrodu zlokalizowana za domem. 

Kolejnym etapem jest wytyczenie długości ścieżki i trasy jej przebiegu. W tym przypadku ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia i dostępna ilość terenu. Ścieżka sensoryczna może przybierać bowiem różne kształty. 

Kiedy mamy już miejsce i wstępnie ustaloną trasę przebiegu ścieżki pora skompletować niezbędne elementy do jej wykonania. Warto pamiętać, że ścieżka sensoryczna opiera swoje działanie na różnych fakturach i kształtach. Dlatego też można wykorzystać do jej stworzenia takie materiały jak: 

  • wszelkiego rodzaju pnie i kłody, 
  • kamienie o gładkich powierzchniach (np. otoczaki), 
  • suche szyszki, 
  • kora drzewna, 
  • grys, 
  • piasek, 
  • gumowe elementy z wypustkami (dyski sensoryczne). 

Jak wykonać ścieżkę sensoryczną w ogrodzie? 

Mając już zebrane wszystkie niezbędne elementy pora przejść do właściwych prac. W pierwszej kolejności trasę ścieżki warto dokładnie zabezpieczyć specjalną włókniną ogrodniczą, tak, aby pomiędzy ułożonymi elementami nie wyrastały chwasty. 

Następnie zabezpieczamy krawędzie ścieżki poprzez wkopanie na nich płotków lub ułożenie dużych kamieni, które jednocześnie wyznaczą całą trasę. 

Mając już dokładnie wyznaczoną trasę ścieżki sensorycznej, pora na jej wypełnienie zgromadzonymi elementami. Należy przy tym jednak pamiętać, aby po sobie znajdowały się jak najbardziej zróżnicowane faktury. Przykładowo, jeśli jedna komórka ścieżki to drobny delikatny piasek, niech kolejną stanowią szorstkie szyszki i tak na przemian. 

Tak przygotowana ścieżka sensoryczna jest gotowa do użycia i można czerpać korzyści płynące z wykorzystywania jej przez dzieci podczas zabawy, jak i dorosłych w celach relaksacyjnych i poprawiających ukrwienie podłoża stopy. 

W zależności od wykorzystanych elementów ścieżka może wymagać kilku prac po sezonie zimowym, takich jak wymiana szyszek lub kory na nową, czy przesiewanie piasku, jednak po tych czynnościach znów będzie w pełni gotowa do użytku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*