Strop do domu jednorodzinnego – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Strop jest bardzo ważnym elementem domu. Dzięki niemu można oddzielić poszczególne kondygnacje budynku. Stropy powinny być umieszczone nad kolejnymi piętrami budynku. Jaki strop wybrać do domu jednorodzinnego? 

Jakie są rodzaje stropów?

Strop monolityczny

Bardzo popularny jest strop monolityczny, ale potrzebuje on stali zbrojeniowej oraz betonu. Przy domach jednorodzinnych może okazać się, że koszt budowy takiego stropu jest zbyt wysoki. Wykonuje się go z pomocą drewnianych stempli, które go przytrzymują. Niewątpliwym plusem stropu monolitycznego jest możliwość jego dowolnego modelowania oraz ustawiania ścianki działowej. Minusem z kolei jest jego pracochłonność, w tym również przestój, jaki musi  być wykonany po zabetonowaniu. Aby płyta mogła być odpowiednio osadzona, należy odczekać około 2, nawet 3 tygodni, by można było na nią wnosić ciężkie przedmioty. Dla osób, które szybko chcą mieć swój wymarzony dom, taki rodzaj stropu może być kłopotliwy.

zbrojenie na dachu
Image by Silviu , from: pixabay.com

Strop gęstożebrowy 

Strop gęstożebrowy często wybierany jest do domów jednorodzinnych. Zbudowany jest  z pustaków, które opierane są na belkach nośnych. Obciążenie stropu jest z kolei unoszone przez całkowite zbrojenie, umiejscowione w dolnym pasie. Na belkach opierają się pustaki, których zadaniem jest wypełnienie pustych przestrzeni między belkami. Po umieszczeniu zarówno belek, jak i pustaków, powstaje nad nimi warstwa nadbetonu. Dzięki niemu wszystkie elementy stropu są dobrze spięte, co daje im odpowiednią sztywność. Do budowy stropu gęstożebrowego wykorzystuje się beton, dlatego należy odczekać około 2 tygodni i dopiero wtedy kontynuować pracę. W nowoczesnym budownictwie zamiast pustaków są montowane styropianowe kształtki, które są o wiele lżejsze i mniej kłopotliwe w transporcie. Nadal jest to jednak system, który wyróżnia się niezwykłą odpornością i zapewnia dobrą izolacyjność akustyczną. Taki rodzaj stropu nadal jest bardzo popularny wśród architektów, ponieważ jest znacznie lżejszy od stropu monolitycznego

Belki i pustaki nie dają możliwości wykonania stropu o innym kształcie niż prostokątny. Tego rodzaju strop możemy wykonać jeśli posiadamy żelbetonowe wstawki. Maksymalna rozpiętość produkowanych obecnie stropów gęstożebrowych to około 11 metrów. W stropach gęstożebrowych izolacyjność akustyczna jest mniejsza niż w przypadku stropów monolitycznych tej samej grubości. 

Strop drewniany

Istnieją jeszcze stopy, które są znacznie cieńsze i przeznaczone do domów drewnianych. Są bardzo lekkie i nie trzeba przez nie wstrzymywać budowy, jak to się dzieje w przypadku stropów monolitycznych i gęstożebrowych. Dodatkowo drewniany strop pozwala na lepsze zaplanowanie przestrzeni i jego budowa trwa znacznie krócej. Wiele osób mających w planie wybudowanie niewielkiej budowli decyduje się właśnie na strop drewniany. Pozwala to zmniejszyć koszty budowy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*