Sufity napinane wady i zalety?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sufit napinany to jeden z rodzajów tzw. sufitów podwieszanych, który daje duże możliwości aranżacyjne, ale niepozbawiony jest też wad. Jakie są plusy i minusy sufitu napinanego we wnętrzu?

Czym jest sufit napinany?

Zanim przedstawimy zalety i wady sufitu napinanego w pomieszczeniu, warto wyjaśnić, czym tak właściwie charakteryzuje się tego typu element wykończeniowy. Sufity napinane znane były już w starożytnym Rzymie i Grecji, dziś możemy z nich korzystać w unowocześnionej wersji. Do ich produkcji wykorzystuje się termokurczliwą formę PCV lub tkaninę poliestrową dociętą na konkretny wymiar (w macie, półpołysku, połysku). Na czym polega „napinanie”? Na podgrzaniu powietrza za pomocą specjalnej nagrzewnicy, dzięki której materiał staje się elastyczny. Możemy więc w prosty sposób dopasować go do naszego sufitu.

Podstawowe zalety sufitu napinanego

Producenci sufitów napinanych oferują bogatą gamę kolorów i wykończeń tkaniny. Możemy nawet zamówić indywidualny wzór, czyniąc wnętrze wyjątkowym i niepowtarzalnym. Sufit podwieszany nie obciąża stropu, jest lekki (cała konstrukcja ma nie więcej niż 35 mm). Dodatkowo tego rodzaju sufit jest naprawdę szybki i łatwy w montażu, zwykle wystarczy kilka godzin, by móc cieszyć się z odmienionego pomieszczenia.

To nie koniec zalet sufitu napinanego. Możemy dzięki niemu zamaskować nieestetyczne kable, rury, plamy na suficie czy odchodzącą farbę. Sufit napinany jest odporny na wilgoć i  ogień (tkanina nie zapala się, a tylko topi). Co ważne, jest też łatwy do utrzymania w czystości (możemy bez przeszkód odkurzyć całą powierzchnię). Oczywiście rozwiązanie to ma też pewne minusy. Jakie?

Podstawowe wady sufitu napinanego

Pierwszą wadą sufitu napinanego jest niska odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przykładowo, jeśli zahaczymy o tkaninę krawędzią mebla podczas jego przenoszenia; cały sufit napinany będzie wymagał wymiany. Kolejny minus to ograniczony metraż pomieszczenia, w którym możemy zamontować tego rodzaju sufit. We wnętrzach o powierzchni większej niż 20m2 może to być dość problematyczne. Tkanina może rozciągać się pod wpływem ciężaru i opadać, w niektórych miejscach mogą tworzyć się nieestetyczne zagięcia. 

Ile kosztuje sufit napinany? Czy to duży wydatek?

Wiele osób zainteresowanych montażem sufitu napinanego w domu lub mieszkaniu zastanawia się, na jaki koszt należy się przygotować? W zależności od użytego materiału, danego producenta i ewentualnych wyzwań montażowych może to być od 70 do nawet 200 złotych za m2. Wiele firm świadczących tego typu usługi umieszcza na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory, warto skorzystać z tych narzędzi, by poznać przybliżony koszt sufitu napinanego wraz z montażem.

Gdzie sprawdzi się sufit napinany?

To świetne rozwiązanie do wysokich wnętrz, charakterystycznych dla budownictwa starego typu. Sufit napinany można zastosować także w przypadku skosów – wszędzie tam, gdzie chcemy szybko zamaskować nieestetyczne miejsca. Jakie warianty kolorystyczne najchętniej wybierają klienci? Dużą popularnością cieszą się białe i szare sufity podwieszane, które są ponadczasowe. Nie brakuje również miłośników sufitów na wysoki połysk z dyskretnym, ledowym podświetleniem.

Zdjęcie główne: Max Vakhtbovych/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*