Trwałe i solidne okna z PCV

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiednich okien to nie lada wyzwanie. Na rynku można znaleźć wiele modeli wykonywanych z różnych materiałów. 

W związku z tym w ostatnich latach coraz większą popularnością zaczęły się cieszyć okna drewniane, nie oznacza to jednak, że te wykonywane z PVC odeszły całkiem do lamusa. Wciąż posiadają one wiele zalet przemawiających za ich zakupem i montażem. Jakie? O tym poniżej. 

Dlaczego okna PVC są najchętniej wybierane?

Popularność i wszechobecność okien wykonywanych z PVC wynika przede wszystkim z ich stosunkowo niskiej ceny – w porównaniu do innych materiałów. Przy czym wciąż zapewniają one bardzo dobre parametry, chociażby związane z termoizolacją czy dźwiękoszczelnością. Dodatkowo prezentują się dobrze bez względu na styl architektoniczny, w jakim został wykonany budynek i występują w wielu kolorach do wyboru ułatwiających dopasowanie ich pod względem stylistycznym do elewacji budynku czy otoczenia. Dlatego też wciąż nie wypadły one z rynku pomimo dużej konkurencji ze strony chociażby okien drewnianych.

montaż okien na budowie
Photo by from Freepik.com

4 główne zalety okien PVC 

Wymienione powyżej atuty okien PVC to jednak niejedyne ich zalety. Oprócz tego można także wymienić ich cztery najważniejsze cechy, które przemawiają za zakupem właśnie takich modeli. 

  1. Wysoka odporność 

Okna wykonywane z PVC są niezwykle odporne na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wysokich i niskich temperatur ani intensywnego promieniowania słonecznego padającego bezpośrednio na ich powierzchnię. Dodatkowo dzięki temu, że materiał, z którego są wykonywane, nie absorbuje wilgoci, są także odporne na powstawanie pleśni oraz grzybów, a także uniemożliwiają rozwój insektów. 

>> Przeczytaj też: Jakie wybrać okna do domu parterowego?

  1. Długoletnia trwałość

Kolejną zaletą okien PVC jest ich trwałość, która może wynosić nawet 50 lat, dzięki czemu wymiana okien właśnie na takie modele może rozwiązać problem związany z tym elementem konstrukcji budynku dla całego pokolenia rodziny. 

  1. Doskonała szczelność 

Ponadto okna PVC cechują się także doskonałą izolacją akustyczną, czyli zdolnością do tłumienia dźwięków pochodzących spoza budynku. W związku z tym są one polecane do montażu w szczególności tam, gdzie za oknem znajdują się ruchliwe ciągi komunikacyjne, place zabaw czy inne miejsca generujące wysoki poziom hałasu. Parametr ten nie pozostaje także bez wpływu na izolację termiczną okien PCV, która wpływa na zmniejszony dopływ powietrza z zewnątrz. Cecha ta jest niezwykle istotna zwłaszcza w okresie grzewczym, gdyż pozytywnie wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie. 

  1. Łatwa pielęgnacja 

Ostatnią z kluczowych zalet okien PVC jest to, że aby prezentowały się nienagannie, oprócz sporadycznego mycia framug, nie wymagają niemal żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, w porównaniu do modeli drewnianych, które powinny być malowane ochronnie. Ponadto samo ich czyszczenie nie wymaga także zakupu specjalistycznych środków. Wystarczy jedynie ciepła woda z płynem do mycia naczyń, miękka szmatka oraz płyn do szyb, aby przywrócić im pierwotną świetność i czystość. 

Jak dbać o okna PVC? 

Pomimo tego, że okna PVC po zamontowaniu w budynkach nie wymagają niemal żadnej ingerencji użytkowników w ich konstrukcję, aby w pełni sprawnie spełniały swoje zadanie, niekiedy dochodzi do sytuacji, w których trzeba się nimi nieco zainteresować. Taką ewentualnością może być nieznaczne opuszczenie ramy okna w pierwszym roku jego użytkowania. Wystarczy jednak wtedy wyregulować je za pomocą klucza, aby znów móc cieszyć się ich pełną funkcjonalnością. 

Podsumowując, okna PCV to jeden z lepszych wyborów w przypadku budynków zlokalizowanych w głośnej okolicy, gdyż zapewniają doskonałą izolację akustyczną. Ponadto nie wymagają one żadnych skomplikowanych prac konserwacyjnych czy pielęgnacyjnych i gwarantują możliwość użytkowania ich nawet przez 50 lat. To wszystko w połączeniu z niską ceną sprawia więc, że warto się nimi zainteresować, dobierając okucia okienne nie tylko do domów, ale także budynków użyteczności publicznej. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*