W jaki sposób zadbać o temperaturę na poddaszu?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Latem temperatura na strychu wzrasta.  W niektórych przypadkach może przekraczać 30-35 stopni Celsjusza, dlatego pamiętaj, by odpowiednio go wentylować. W przeciwnym razie musisz się liczyć z kondensacją pary wodnej i pogorszeniem właściwości izolacyjnych materiałów budowlanych. Kontroluj więc temperaturę i wilgotność powietrza na swoim strychu. 

Czynniki wpływające na ogrzewanie i chłodzenie poddasza

Wybierając opcję ogrzewania i chłodzenia, zwróć uwagę na strefę klimatyczną, materiał pokrycia dachowego i izolację. Chociaż utrzymanie odpowiedniej temperatury może wydawać się skomplikowanym procesem, wcale nie musi takie być.

Niezależnie od tego, czy strych ma służyć jako magazyn, czy przestrzeń życiowa, musi być prawidłowo zaizolowany. Pamiętaj, że izolacja stanowi barierę między domem a światem zewnętrznym. Ma duży wpływ na regulację temperatury. Możesz wydawać mnóstwo pieniędzy na ogrzewanie i chłodzenie posiadłości, ale jeśli nie zadbasz o właściwą izolację, nie przyniesie to spodziewanych efektów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wentylacja. Odpowiednio wentylowane poddasze automatycznie przepuszcza i odprowadza gorące powietrze, nie zatrzymując go w środku. System wentylacji współpracuje z izolacją, dlatego decydując się na nią zwróć uwagę na konstrukcję domu i otoczenie. 

Na temperaturę wpływa również zadaszenie. Ciemny dach pochłania więcej światła, dlatego podwyższa temperaturę na poddaszu. Z kolei jaśniejsze pokrycia dachowe potrafią odbijać więcej światła. W ten sposób chronią przed wysokimi temperaturami na poddaszu.

Jak ogrzać strych?

Uszczelnij wszelkie przeciągi z okien i drzwi. Przedłuż przewody z centralnego pieca na poddasze. Dodatkowo zainstaluj kominek elektryczny, którego możesz użyć w razie potrzeby. 

Na tradycyjnym strychu zazwyczaj nie ma kanałów dostarczających ciepło z centralnego pieca. Jeśli chcesz go ogrzać, dodaj złącze typu “T” do istniejącego rozwiązania. Fachowiec wywierci otwór w ścianie na strychu, gdzie kończy się kanał ogrzewania. Następnie doda z przodu odpowietrznik. Możesz też pomyśleć o termostacie wielostrefowym – pozwala kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Jeśli masz małe poddasze, możesz zainstalować grzejniki listwowe. Do dolnych listew przypodłogowych przymocuj jeden lub dwa grzejniki i podłącz je do gniazdka. Ciepło, które unosi się od podłogi do sufitu ogrzewa pomieszczenie. Grzejniki listwowe sprawdzą się doskonale w ciasnych pomieszczeniach, ponieważ pozostają w jednej płaszczyźnie z listwą przypodłogową i ścianą.

Jeżeli pokój na poddaszu służy głównie do spania, a nie jako dzienna przestrzeń biurowa, możesz też wykorzystać grzejnik elektryczny. Ustaw go na określoną, komfortową temperaturę. Umieść go z dala od łatwopalnych przedmiotów, takich jak zasłony i ubrania. Co prawda nie możesz nim stale ogrzewać pomieszczenia, ale dobrze sprawdzi się w kryzysowych sytuacjach. Szukając urządzenia, zwróć uwagę, czy ma solidną konstrukcję i funkcję automatycznego wyłączania.

Jak chłodzić strych?

Przed izolacją strychu uszczelnij miejsca wokół wbudowanych lamp, otworów wentylacyjnych i instalacji wodociągowej i połóż 6-milimetrową polietylenową barierę paroizolacyjną. Upewnij się również, że poddasze jest odpowiednio wentylowane. W ten sposób możesz obniżyć temperaturę o kilka stopni.

Zainstaluj wentylator. Schłodzi pomieszczenie o kilka stopni. Dobrze działa w połączeniu z klimatyzatorem. Dużą popularnością cieszy się model sufitowy. Latem ustaw go tak, aby obracał się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Najwięcej zaoszczędzisz, uruchamiając go tylko wtedy, gdy jesteś w danym pomieszczeniu.

W nocy, gdy temperatura spada, otwórz okna i wprowadź chłodniejsze powietrze za pomocą wentylatorów okiennych. Kiedy tylko wzejdzie słońce lub powietrze się nagrzeje, zamknij okna i drzwi,  zasuń też rolety. Dzięki temu na poddaszu nie będzie tak gorąco, jak zazwyczaj.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*