Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
W przypadku budowania domu parterowego niezwykle ważny jest dobry projekt. Warto zapoznać się z zestawem wskazówek, które pozwolą lepiej określić, jaka wielkość, kształt i wygląd domu parterowego będą najlepsze.
Kiedy podejmujemy decyzję o budowie domu, musimy najpierw zdecydować o tym, jak będzie wyglądał, jaki kształt oraz wielkość będzie dla nas satysfakcjonująca. Nie jest to proste zadanie, ponieważ musimy myśleć przyszłościowo. Co to znaczy? Jeżeli na przykład młode małżeństwo postanowi wybudować dom, w którym będzie znajdować się jedynie jeden pokój, za kilka lat, kiedy na świecie pojawi się ich dziecko, będzie po prostu za mały.
Dlatego trzeba wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby mieszkańców, a także możliwości terenu, na którym powstanie dom. Inne konstrukcje trzeba będzie umieścić na małej i wąskiej, a inne na rozległej i pochyłej działce. Jeśli chodzi o wygląd bryły budynku, tutaj trzeba będzie zastanowić się nad tym, czy chcemy postawić na klasyczne i ponadczasowe rozwiązania, czy może skorzystać z takich, które w danym czasie są w modzie.
Planując wielkość domu, warto uwzględnić w nim także pomieszczenia gospodarcze, takie jak np. pralnia, spiżarnia, garderoba, kotłownia czy garaż (jedno- lub dwustanowiskowy). Ich obecność w planie budynku zaprocentuje w przyszłości funkcjonalną przestrzenią, która będzie łatwa w utrzymaniu porządku.
Kolejnym etapem jest wizualizacja, a do tego najlepsze są projekty od dobrych architektów – dlatego warto sprawdzić, na przykład dobre projekty domów parterowych na domoweklimaty.pl. Mogą to być projekty domów ekonomicznych, ekskluzywnych, czy nawet budynki o wyjątkowo eleganckiej charakterystyce, przypominające dworki lub przyjazne dla oka w wyglądzie domki drewniane.
Aspekty, na które także warto zwrócić uwagę w trakcie planowania budowy domu rodzinnego, to powierzchnia użytkowa – zazwyczaj podawana w m2. Warto mieć tutaj na uwadze kwestie opisane wcześniej, czyli na przykład plany powiększenia rodziny. Najlepsi architekci proponują również rozmaitą ilość opcji, jeżeli chodzi o liczbę kondygnacji, typ budynku (jednorodzinny, bliźniak, szeregowy, altana, garaż, letniskowy i inne), a także możliwość uwzględnienia w projekcie piwnicy, dokładnej odmiany dachu oraz jego kąta nachylenia. Całość dopełniają takie opcje, jak wybór ogrzewania i technologii.
Do najpopularniejszych rozwiązań, należą m.in. domy modułowe. Są to budynki parterowe, których powierzchnia nie przekracza 70m2. Należy tutaj zaznaczyć, że nie jest to do końca prawda, ponieważ dostępne są opcje domków z poddaszem, co prowadzi do powiększenia powierzchni nawet do 90m2.
Dużą popularnością cieszą się również projekty domów parterowych energooszczędnych. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom, domy parterowe cechują się mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło a w konsekwencji znaczną redukcją wydatków. Nowoczesny dom spełniający standardy – sprawdź rozwiązania, które warto wykorzystać. Kwestie związane z energooszczędnością mogą mieć duży wpływ na takie aspekty, jak wielkość i kształt budynku.
Jest to również ważne w kontekście dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rozporządzeń Ministra Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Wynika z nich, że od 2021 roku po prostu konieczne jest stawianie domów parterowych o niskim zapotrzebowaniu na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, czy przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Wartość jednostkowa każdego budynku powinna wynosić 70 kWh/m2 na rok.
Zdjęcia: materiały od klienta