Wykończenie domu pod klucz. Co to oznacza w praktyce?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Chcesz od razu wprowadzić się do domu? Wybierz wykończenie budowy pod klucz. Wtedy nie musisz się martwić o żadne prace. Poznaj szczegóły!

Stany wykończenia budowy

Budowa domu, bez względu na jego metraż czy liczbę kondygnacji, to zawsze ogromne przedsięwzięcie, które obejmuje mnóstwo prac i etapów. Wyróżniamy w tym wszystkim cztery podstawowe stany wykończenia budowy. Oto one:

  • stan surowy otwarty – najbardziej podstawowy, obejmuje fundamenty z izolacją, przepusty instalacji w nich, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, stropy nad kondygnacjami, schody oraz konstrukcję dachu wraz z pokryciem wstępnym, a także otwory okienne i wyłazy dachowe;
  • stan surowy zamknięty – obejmuje wszystko powyższe plus okna, drzwi zewnętrzne i bramę garażową, jeśli przeznaczyliśmy część domu na garaż, oraz docelowe pokrycie dachowe;
  • stan deweloperski – najpopularniejszy, obejmuje wszystko powyższe plus wstępne wykończenie pomieszczeń poprzez otynkowanie, pomalowanie, wykonanie posadzek i wyprowadzenie instalacji pod urządzenia wodno-kanalizacyjne, centralne ogrzewanie oraz doprowadzoną instalację elektryczną, przy czym na tym etapie jeszcze nie można się wprowadzać;
  • stan pod klucz – najbardziej kompletny standard wykończenia domu, gotowy do wprowadzenia się, którego szczegóły wyjaśniamy poniżej.

Wykończenie domu pod klucz – czytaj umowę!

Istotą wykończenia domu pod klucz jest wspomniana już możliwość natychmiastowego wprowadzenia się. To idealna opcja dla osób, które nie mają czasu lub nie chcą szukać kolejnej ekipy fachowców, tylko preferują „przyjść na gotowe”.

Trzeba jednak mieć świadomość, że zakres prac jest w tym przypadku dość szeroki, co sprawia, że ten standard wykończenia jest też najdroższy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek czy nieprzewidzianych kosztów lub rozczarowań, należy bardzo dokładnie przeczytać i przeanalizować umowę z deweloperem – i to jeszcze przed jej podpisaniem!

Znajdziemy pełny zakres robót oraz wszystkie urządzenia oraz materiały. Pamiętajmy – im więcej szczegółów, tym lepiej. Nie możemy wierzyć „na słowo”. Ponadto warto zawrzeć w umowie zapis, by deweloper – po oddaniu nam kluczy – przekazał również faktury, gwarancje i instrukcje obsługi zamontowanych sprzętów. Wówczas możemy sprawdzić, czy faktycznie wywiązał się z ustaleń i wykończył oraz wyposażył dom tak, jak to było uzgodnione, czy przypadkiem nie jest tak, że użył najtańszych farb czy słabej jakości paneli podłogowych.

Co obejmuje wykończenie domu pod klucz?

Ten etap obejmuje wszystko, co dotyczyło stanu surowego otwartego i zamkniętego oraz stanu deweloperskiego, jednak dodatkowo mamy tutaj całkowicie wykończone pomieszczenia.

Przykładowo w łazience są położone kafelki oraz zamontowane urządzenia sanitarne (sedes, wanna, umywalka, bidet i brodzik) i armatura, a w kuchni – zlewozmywak wraz z baterią, sprzęty AGD oraz szafki i blaty.

Wszędzie znajdują się drzwi wewnętrzne, ściany są pokryte farbą (bądź tapetą, mozaiką czy cegłą, zgodnie z ustaleniami), a podłogi deskami, parkietem, płytkami czy innym materiałem.

Zamontowany jest też cały osprzęt elektryczny, jak gniazdka i włączniki.

Posiadacze balkonów mogą liczyć także na ich wykończenie, w tym między innymi montaż barierek.

Dom wymaga jedynie umeblowania – ustawienia łóżek, sofy, foteli, krzeseł – oraz udekorowania obrazami, kwiatami, zasłonami i innymi przedmiotami. Niekiedy można też umówić się od razu na montaż mebli pod zabudowę w kuchni lub garderobie.

Wykończenie domu pod klucz obejmuje również prace na zewnątrz, a dokładniej budowę podjazdów oraz ogrodzenia działki.

Decyzja o stanie wykończenia budowy pozostaje po stronie właściciela posesji. Wykończenie pod klucz, choć kosztuje nieco więcej, to jednak oszczędza wiele czasu i nerwów.

Zdjęcie główne: Tierra Mallorca/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*