Wynająć czy kupić rusztowanie?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Rusztowania są niezbędnymi elementami podczas przeprowadzania rozmaitych prac budowlanych i nie tylko. Znajdują one swoje zastosowania nawet podczas imprez plenerowych, koncertów itp. Konstrukcje te, przede wszystkim mają zapewnić bezpieczeństwo wykonywania danych prac, czy obsługi eventów, jak i umożliwić szybsze wykonanie tych czynności.

Wiele firm, jak i inwestorów staje przed wyzwaniem, kupić, czy wynająć rusztowanie? Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jednak konkretnie na dane pytanie spróbujemy odpowiedzieć w tym poradniku.

Rusztowania jezdne, rusztowania elewacyjne i nie tylko – podstawowe informacje

Rusztowaniem nazywamy konstrukcję tymczasową, która składa się z gotowych elementów, jak i podestów (metalowych, drewnianych). Konstrukcję tą montuje się przed rozpoczęciem prac, a po ich zakończeniu należy ją zdemontować. Z tego też powodu, może być używana wielokrotnie.

Ważną kwestią jest to, że montażem rusztowania mogą zajmować się jedynie pracownicy posiadający odpowiednie przeszkolenie (certyfikat), które jest zgodne z zasadami BHP. Natomiast odbioru technicznego dokonuje kierownik budowy, bądź pracownik wykwalifikowany w tym zakresie i posiadający wymagane uprawnienia.

Rusztowanie ma za zadanie nie tylko ułatwić pracę, ale musi też zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, jak i wszelkim osobom postronnym znajdującym się w pobliżu (np. na ulicy). Cała konstrukcja musi być stabilna, a więc odpowiednio połączona zarówno ze ścianami np. budynku, jak i podłożem placu budowy. Dzięki temu można być spokojnym o tym, że konstrukcja wytrzyma np. silne podmuchy wiatru.

Rodzaje rusztowań

Istnieje kilka rodzajów omawianych konstrukcji i należą do nich:

  • rusztowania jezdne (znane też jako rusztowania aluminiowe),
  • rusztowania kolumnowe (znane też jako rusztowanie fasadowe, warszawskie, elewacyjne),
  • rusztowania rurowo-złączkowe,
  • rusztowania modułowe.

Zdecydowanie do najpopularniejszych należą konstrukcje elewacyjne, znane właśnie pod nazwą np. rusztowania warszawskiego. Są one proste w montażu i można je wykorzystać do wielu prac, nawet tych wewnątrz budynku (remontowane klatki schodowe, inne pomieszczenia).

Innymi popularnymi rusztowaniami są konstrukcje jezdne. Swoje zastosowanie najczęściej znajdują wtedy, gdy zachodzi potrzeba częstego przestawiania całej konstrukcji. Bardzo często konstrukcje jezdne są znane również jako rusztowania aluminiowe. Głównie z uwagi wykorzystanego materiału do ich produkcji. Jak wiadomo, aluminium jest lekkim metalem, co korzystanie wpływa na masę całego rusztowania, a kolejno na możliwość przemieszczania go. Rusztowania aluminiowe, jak wiele innych mogą tworzyć jedynie pojedynczy podest, jak i cały system rusztowań.

Budowa z rusztowaniem i pracownikami

Wynajem rusztowania, a zakup – co wybrać?

Przede wszystkim, należy wiedzieć, że omawiane konstrukcje nie należą do tanich. Cena zależna jest od rodzaju rusztowania, materiału wykonania, ilości elementów, czy nawet producenta. Dlatego tak wiele firm staje przed dylematem, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Wynajem rusztowań elewacyjnych i nie tylko – wady i zalety

Wynajem jest świetnym rozwiązaniem kierowanym głównie do małych i średnich firm, jak również dla prywatnych inwestorów. Dzieje się tak głównie z punktu ekonomicznego, gdyż amortyzacja zakupu konstrukcji mogłaby trwać nawet latami.

Dlatego, dla wymienionych podmiotów, wynajem jest lepszym rozwiązaniem. Koszty związane z pozyskaniem można zaliczyć do bieżących kosztów działalności i chociażby obniżyć zobowiązania podatkowe. Jednak to nie wszystkie korzyści, gdyż wymienić można również:

  • Zobowiązania finansowe, jakie ponosimy, dotyczą jedynie realnego kosztu wykorzystania rusztowania.
  • Wybierając konstrukcję, można idealnie dopasować ją do swoich aktualnych potrzeb.
  • Nie musimy ponosić kosztów związanych z magazynowaniem.
  • Często w cenie wynajmu rusztowania jest montaż-demontaż, jak i wygodny transport na plac budowy, czy inne miejsce docelowe.
  • Wynajmujemy profesjonalny sprzęt, który zawsze będzie w idealnym stanie technicznym.

Wypożyczalnia rusztowań najczęściej uzależnia koszt danego wynajmu od czasu. Im jest on dłuższy, tym koszty, jakie poniesiemy za 1 dzień wynajmu, będą niższe. Dzięki temu istnieje możliwość optymalizacji kosztów całkowitej inwestycji.

Warto mieć na uwadze, że wynajem rusztowań to również mniejsze obowiązki, jak i odpowiedzialność. Chociażby ze względu na wspomnianą już usługę montażu rusztowań i ich demontażu, która leży w zakresie firmy wynajmującej. Pomimo tego faktu i tak o wypożyczoną konstrukcję należy dbać. 

Wynajem rusztowania wiąże się z szeroką ofertą dostępnych opcji, zatem bez problemu dobierzemy idealną konstrukcję do swoich potrzeb. Co więcej, istnieje wiele firm w całej Polsce, gdzie można zdecydować się na wynajem rusztowań elewacyjnych, jezdnych i wielu innych!

Pracownik znajduje się na rusztowaniu

Zakup rusztowań – wady i zalety

Przede wszystkim czynność ta wiąże się z dużym wydatkiem. Dlatego, zakup opłacalny jest dla firm, które np. realizują dużą ilość zleceń budowlanych. Dzięki posiadaniu własnego rusztowania dane firmy mają zapewnioną całkowitą niezależność w przypadku wykonywania wszelakich prac. Jeżeli w posiadaniu istnieje duża ilość elementów rusztowania, prace można prowadzić nawet w kilku miejscach naraz. Z punktu widzenia wykonawcy są to ewidentne korzyści, głównie w przypadku spiętrzenia się kilku zleceń.

Kolejną kwestią jest to, iż zakup to nie tylko kupno wymaganych elementów konstrukcji, ale również przeszkolenie pracowników. Tylko pracownicy z odpowiednim certyfikatem mogą montować rusztowania. Uprawnienia zdobywa się poprzez szkolenie w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie lub placówkach do tego zobligowanych. Szkolenie kończy się egzaminem. Zdobyte uprawnienia są bezterminowe.

Idąc dalej, należy wspomnieć, że zakup konstrukcji wiąże się z przymusem posiadania odpowiedniego miejsca na przechowywanie. Wykorzystać można np. hale magazynowe itp. Firmy, które nie mają dostępu do takiego miejsca, zmuszone będą podjąć wynajmu, a to wiąże się z kolejnymi kosztami.

Konserwacja jest kolejnym elementem w przypadku posiadania własnego rusztowania. Chcący, aby konstrukcja służyła latami, należy konserwować ją regularnie.

Podsumowanie

W przypadku wynajmu rusztowań mniej obowiązków ciąży na firmie, która zdecydowała się na taki krok. Posiadanie własnej konstrukcji daje jednak poczucie niezależności i np. wykonywania większej ilości zleceń. Nie da się jednak opowiedzieć, co będzie dobrym rozwiązaniem i dla kogo. Są to kwestie indywidualne, które po uwzględnieniu omówionych aspektów powinny zostać rozstrzygnięte przez osoby zainteresowane wynajmem, bądź zakupem. 

Zdjęcia: materiał Klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*