Artykuł sponsorowany
O drewnianej podłodze wciąż marzy wiele osób, projektujących swój nowy dom. Nic w tym dziwnego. Jest ponadczasowa, uniwersalna i niezwykle estetyczna. Drewniana podłoga jest obecnie coraz częstszym wyborem, pozostawiając tym samym w tyle panele oraz płytki ceramiczne. Jakie jeszcze są jej zalety? Sprawdźmy!
Drewniane podłogi są w naszych domach już od 400 lat. Wcześniej, królowały zimne posadzki, wykonane najczęściej z kamienia lub ceramika, która pojawiła się jeszcze w V w. p.n.e. Drewniane podłogi zawdzięczamy barokowej Francji i kolonialnej Ameryce. Początkowo używano je jedynie w dworach i rezydencjach zamożnych rodzin. W zwykłych domach nadal chodzono po klepisku lub kamieniu, najczęściej wyłożonym sianem, dzieląc tym samym podłogę z przydomowym inwentarzem.
Wraz z pojawieniem się fabryk produkujących na masową skalę deski i klepki w XIX w., podłogi drewniane zyskały na popularności. Stan ten utrzymywał się aż do II wojny światowej, kiedy to na rynek weszło łatwe w montażu linoleum, a chwilę później różnego rodzaju wykładziny. Jednak drewniana podłoga nadal była gwarancją, smaku, stylu i jakości.
Wybierając podłogi do domu, należy kierować się wyglądem oraz funkcjonalnością. Drewniany parkiet zapewnia naturalny charakter podłogi, który będzie pasował do wielu stylów aranżacji wnętrz, zarówno nowoczesnych, jak i rustykalnych.
Drewniana podłoga jest również niezwykle uniwersalna. Sprawdzi się w pomieszczeniach, które mają być eleganckie, jak i w tych, w których chcemy zachować surowy i industrialny charakter. Drewniany parkiet bez problemu dostosujemy do naszych potrzeb, dzięki łatwości w aranżacji.
Drewniany parkiet sprawia, że pomieszczenie nabiera ciepłego i przytulnego charakteru. Surowe drewniane podłogi często spotkamy w góralskich chatach z kominkami, a także w domach jednorodzinnych i mieszkaniach, szczególnie w salonach i sypialniach.
Jeżeli szukamy materiału na podłogę, który jest trwały, drewno jest jedynym słusznym wyborem. Wykazują doskonałą odporność na złamanie oraz obciążenie. Grube deski wykonane z litego drewna, znacznie przewyższają w tej kwestii panele i deski warstwowe. Aby wybrać te najlepszej jakości, warto udać się do sklepu, sprzedającego podłogi drewniane we Wrocławiu. Tam na własne oczy będziemy mogli się przekonać, jak ważny jest gatunek surowca.
Lite drewno łatwo poddaje się renowacji. Po kilku latach bez problemu możemy odświeżyć podłogę, by pozbyć się rys oraz plam. W ten sposób znów będzie wyglądać jak nowa.
Drewniane deski, dzięki swojej grubości i gęstości mają doskonałe właściwości izolacyjne. Nie przewodzą ciepła i dźwięków, przez co zapewniają ciche i odseparowane od zimna podłoże.
Drewniany parkiet idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Dzięki właściwościom antystatycznym nie rozwijają się na nim alergeny. Drewno współpracuje z temperaturą i wilgotnością powietrza, co pozwala na osiągnięcie odpowiedniego mikroklimatu.
Fot.: William Zhao/unsplash.com