Pomieszczenia na poddaszach to specyficzne wnętrza, które do zachowania prawidłowych parametrów cieplnych wymagają zastosowania nie tylko odpowiedniej izolacji termicznej, ale także właściwe dobranych okien połaciowych. Czym powinny się charakteryzować energooszczędne okna na poddaszach?
Okna na poddaszach montowane są najczęściej, aby doświetlić przestrzeń za pomocą naturalnego światła dziennego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że to właśnie przez nie może uciekać nawet do 40% ciepła z domu. Dlatego też coraz częściej kładzie się nacisk na to, żeby okna stosowane na poddaszach posiadały odpowiednie parametry cieplne i były montowane w poprawny sposób. Wartość informującą o tym ile ciepła przenika przez przegrodę okienną określa się wobec tego poprzez współczynnik Uw. Im jest on niższy, tym okno generuje mniejsze straty ciepła. Dobór odpowiednich okien w budownictwie mieszkaniowym reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6.11.2008 roku (Dz.U. z 2008 r. nr 201, poz. 1238). Według niego:
Klasyczne okna poddaszowe składają się z pojedynczych pakietów szybowych, w których skład wchodzą dwie szyby, przedzielone jedną komorą, która wypełniona jest argonem lub kryptonem.
Współcześnie coraz częściej w tego typu konstrukcjach zastosowanie znajdują nowoczesne okna z pakietem podwójnym. Składają się one z trzech szyb przedzielonych dwoma komorami wypełnionymi gazem szlachetnym. Tego typu okna wykazują przede wszystkim doskonałe parametry termoizolacyjne i zmniejszają straty ciepła z pomieszczeń, w których zostaną zastosowane.
Okna trzyszybowe posiada w swojej ofercie między innymi firma VELUX w linii Standard Plus. Cechują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie 1,1 W/(m2K). Dodatkowo wyróżniają się dobrymi parametrami, jeśli chodzi o ilość dostarczanego światła słonecznego. Dzięki temu poddasza, na których zostaną zamontowane, staną się energooszczędnymi i dobrze oświetlonymi wnętrzami.
Sam dobór okien dachowych o właściwych parametrach nie gwarantuje jednak ich pełnej energooszczędności. Istotny jest także sposób montażu. Najlepsze parametry jest w stanie zapewnić tak zwany ciepły montaż okien dachowych, który składa się z trzech elementów niwelujących powstawanie mostków termicznych odpowiedzialnych najczęściej za straty ciepła na poddaszach.
Ciepły montaż okien dachowych składa się z trzech elementów. Pierwszym z nich jest specjalna rama izolacyjna wykonywana najczęściej z polietylenu, gwarantująca idealne dopasowanie konstrukcji okna do pokrycia dachowego.
Drugim jest wokółokienna izolacja wykonana z plisowanej włókniny, która gwarantuje wyjątkową szczelność.
Ostatnim z elementów jest zamontowana wokół okna rynna odwadniająca, które odprowadza opady atmosferyczne i wilgoć – zapobiega przemakaniu pokrycia pod oknem i powstawaniu w tych obszarach pleśni.
Osoby planujące remont lub adaptację poddasza do celów mieszkaniowych powinny wiedzieć, że mogą skorzystać z dofinansowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wystarczy zakupić okna dachowe cechujące się energooszczędnymi parametrami, czyli wskaźnikiem Uw na poziomie 1,1 W/(m2K), a następnie na podstawie faktur za ich zakup i montaż pod koniec roku odliczyć poniesione w związku z wykonanymi pracami koszty od podatku dochodowego. Co ważne kwota odliczenia w tym przypadku nie może przekraczać 53 000 złotych.
Podczas wybierania okien połaciowych na poddasze należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich parametr przenikania ciepła, który powinien wynosić minimum 1,3 W/(m2K), a najlepiej 1,1 W/(m2K). Dodatkowo warto także zainwestować w trakcie ich mocowania w system ciepłego montażu, który zwiększy oszczędność energii.