Jak błyskawicznie zamontować płytę karton gips?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Płyty kartonowo-gipsowe idealnie sprawdzają się jako materiały wykończeniowe we wnętrzach, dzięki nim możliwe jest wykonanie ścianek działowych lub wykończenie wnętrz w szybki i prosty sposób. Ich szeroki wybór sprawia, że mogą być stosowane nawet w łazienkach. Jak więc wykończyć z ich użyciem wnętrza i zamontować je w szybki sposób? 

Zalety stosowania płyt kartonowo-gipsowych 

Płyty kartonowo-gipsowe najczęściej sprzedawane są w sklepach w arkuszach o szerokości 600 lub 1200 milimetrów, długości 2000 lub 4000 milimetrów i grubości 9,5 lub 12,5 milimetra. Dzięki temu bez problemu można je dobrać do wymiarów wykańczanego pomieszczenia. Dodatkową zaletą tego materiału jest to, że można go swobodnie docinać, dopasować do swoich potrzeb i wymiarów pomieszczeń. Arkusze tego materiału są najczęściej montowane na specjalnie przygotowanych wcześniej stelażach wykonanych z drewna lub metalu za pomocą wkrętów. Istnieje jednak o wiele szybsza metoda pozwalająca wykończyć z ich użyciem wnętrza, a jest nią montaż płyt kartonowo- gipsowych za pomocą klejenia do murów budynku. 

Montaż płyt kartonowo-gipsowych na plackach gipsowych – krok po kroku

Montaż płyt kartonowo-gipsowych (inaczej: g-k) na zaprawie klejowej możliwy jest jedynie w celu ich wykończenia, w przypadku kiedy jest wykonywany na wcześniej wymurowanych ścianach. Składa się on z 9 kroków. 

Krok pierwszy – przygotowanie ściany 

Ściany, na których ma być mocowana płyta g-k, powinny być uprzednio odpowiednio przygotowane. W tym celu należy zakończyć układanie na nich wszelkich instalacji elektrycznych i ewentualnie sanitarnych w przypadku kuchni i łazienek, a następnie oczyścić je z pyłu oraz kurzu. Dzięki temu klejone płyty zyskają większą przyczepność. 

Krok drugi – gruntowanie 

Tak przygotowaną powierzchnię należy następnie zagruntować. Zabieg ten pozwoli wyrównać chłonność podłoża, a także je wzmocni. W tym celu najlepiej użyć ogólnodostępnych w marketach gruntów do powierzchni porowatych i chłonnych wewnątrz budynku. Nakłada się go cienką warstwą za pomocą szerokiego pędzla. Należy pilnować, aby dotrzeć w szczególności do kątów na styku ścian. 

Krok trzeci – oczekiwanie na wyschnięcie gruntu

Zagruntowane ściany należy pozostawić na dzień lub dwa do wyschnięcia. Dopiero wtedy będą odpowiednio przygotowane do dalszych etapów prac. 

Krok czwarty – przygotowanie płyt 

W czasie, kiedy nasze ściany schną, można zająć się przygotowaniem płyt g-k. Należy je dociąć na odpowiednie wymiary oraz zrobić w nich otwory na gniazdka elektryczne oraz włączniki światła. Pomocna może się okazać wyrzynarka elektryczna, która przyspieszy przebieg tych prac. 

Krok piąty – przygotowanie kleju

Kiedy ściany już wyschną, a płyty będą gotowe, można przejść do przygotowania kleju gipsowego. Należy rozrobić go zgodnie z instrukcją na opakowaniu, tak aby jego konsystencja była gładka, bez widocznych grudek. Najlepiej wykonać to za pomocą mieszadła lub wiertarki z odpowiednią końcówką, pamiętając jednak o tym, aby używać wolnych obrotów. 

Krok szósty – nakładanie kleju na ścianę 

Ten etap rozpoczyna właściwe układanie płyt g-k. Przygotowany wcześniej klej należy nakładać na powierzchnię porcjami w postaci placków oddalonych od siebie o 60 centymetrów w przypadku montażu płyt gipsowo-kartonowych o grubości 12,5 milimetra oraz 40 centymetrów w przypadku arkuszy o grubości 9,5 milimetra. Odległość między plackami kleju w jednym rzędzie powinna natomiast wynosić około 25–30 centymetrów. 

Krok siódmy – przyklejanie płyt g-k 

Na nałożone na ścianach placki należy przykleić płyty gipsowo-kartonowe. Należy jednak pamiętać o tym, aby na podłodze umieścić podkładki dystansowe, którymi mogą być pozostałe po docinaniu kawałki płyt. 

Krok ósmy – pionowanie płyt 

Po przyklejeniu płyt w ciągu 25 minut należy wykonać ich pionowanie. W tym celu przydatna będzie długa poziomica, która po przyłożeniu do ściany wskaże, jak należy je poprawić, aby uzyskać pożądany poziom. Po upływie 25 minut klej zacznie wiązać i uniemożliwi przesuwanie płyt, dlatego tak ważne jest wykonanie prac właśnie w tym czasie.

Krok dziewiąty – wykonanie spoin

Po wypoziomowaniu płyt można przystąpić do wykonania spoin między nimi. Należy to zrobić z użyciem gipsu szpachlowego nakładanego na wcześniej przyklejoną w miejscach styków płyt taśmę zbrojąca, która zapobiegnie pęknięciom spoiny w przyszłości. 

Tak przygotowana ściana jest już gotowa do wykończenia przez malowanie, tapetowanie czy układanie płytek. Warto jednak pamiętać o tym, że montaż płyt g-k z wykorzystaniem tej metody powinien się odbywać w temperaturze minimum 10 stopni Celsjusza, która zapewni odpowiednie wiązanie kleju. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*