Rynny stalowe czy z PCV, które wybrać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy rynnowe to istotny element każdego budynku. Dzięki dobrze zamontowanym rynnom, woda deszczowa płynąca z dachu, nie będzie wylewała się na grunt dookoła budynku powodując podmoknięcia czy zacieki na elewacji. Rynny mogą być wykonane z różnych materiałów jednak najczęściej jest to plastik lub blacha stalowa powlekana. Czym się różnią i które wybrać? Zapraszamy na krótki przegląd dwóch rodzajów rynien.

Rynny z tworzywa sztucznego

Wybierając rynny trzeba mieć świadomość, że jest to zakup na kolejne kilkadziesiąt lat. W tym czasie będą narażone na działanie czynników atmosferycznych dlatego istotny jest wybór odpowiedniego materiału. Rynny plastikowe, czyli z PCV to zdecydowanie najchętniej wybierany rodzaj przede wszystkim ze względu na trwałość i cenę. Rynny z tworzywa sztucznego mają wiele zalet przede wszystkim są bardzo lekkie i łatwe w montażu. Materiał, z którego są wykonane to barwiony w masie polichlorek winylu, dzięki któremu nie wymagają konserwacji a drobne zarysowania są praktycznie niewidoczne. Mają bardzo gładką strukturę, dzięki czemu szybko odprowadzają wodę a zabrudzenia wewnątrz trudniej się osadzają.

Rynny metalowe

Rynny wykonane ze stalowej blachy są z pewnością trwalsze ale także droższe od tych wykonanych z tworzywa sztucznego. Mają budowę warstwową co oznacza, że są pokryte kilkoma warstwami zabezpieczającymi je przed działaniem czynników zewnętrznych, między innymi powłoką ocynku. Ostatnia warstwa to kolor rynny, zabezpieczająca również przed wysoką temperaturą. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na grubość rdzenia i powłok ochronnych, im grubsza tym lepsza. Rynny wykonane ze stali mają bardzo dobrą sztywność, są odporne na odkształcenia i uderzenia. Odpowiednio zamontowane mogą służyć długie lata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*