Krokwie dachowe. Jak dobrać odpowiednie krokwie na dach?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Więźba dachowa to jeden z kluczowych elementów budowy domu. To od niej zależą wygląd i solidność naszego dachu. Zwykle projekt tego elementu jest już stworzony razem z pozostałymi częściami domu, czasem wymaga jednak dopracowania przez specjalistów, którzy dokładnie obliczą, ile i jakich elementów będziemy potrzebować. A wśród nich znajdziemy między innymi krokwie dachowe. Jak wybrać odpowiednie? 

Przy wybieraniu drewna na dach przede wszystkim musimy pamiętać, by było ono odpowiednio przygotowane. Czasem można usłyszeć głosy, że drzewo prosto z lasu również się świetnie nadaje. Nic bardziej mylnego. Odpowiednie drewno, które jest gotowe do pracy, powinno być suche i wysezonowane, w innym przypadku podczas naturalnego schnięcia mogą powstać różnego rodzaju deformacje, co będzie wiązało się z koniecznością wymiany nowo założonego poszycia i wadliwych elementów – a więc i dodatkowymi kosztami. Najlepszymi gatunkami na krokwie dachowe są sosna, świerk, jodła bądź modrzew. Ten ostatni, choć najbardziej wytrzymały, ze względu na swoją wysoką cenę jest najrzadziej wybierany. 

Czym są krokwie? 

Krokwie dachowe to podstawowy element więźby dachowej. Zazwyczaj są to drewniane belki podtrzymujące całą konstrukcję dachu. Przenoszą obciążenie i wspierają przytwierdzone do nich elementy dachu, w tym głównie poszycie. To od nich zależy bezpieczeństwo budowli oraz znajdujących się w niej domowników. Od nich uzależnione są również stabilność i wytrzymałość dachu, dlatego podczas wyboru szczególną uwagę musimy zwracać na ich jakość, wymiar, a także przekrój. Na rynku dostępna jest również więźba prefabrykowana, gdzie to komputer wylicza zgodnie z planem wszystkie konieczne do wzniesienia wymiary. Są to krokwie stalowe, które możemy pokryć okładziną drewnopodobną bądź deskami. 

Krokwie według definicji są to pochyłe belki o prostokątnym przekroju, mające za zadanie utrzymanie sztywności więźby dachowej, a także pokrycia, które się na nich opiera. 

Ich wybór jest uzależniony również od typu dachu, jaki planujemy wznieść – np. jednospadowy, dwuspadowy, wielospadowy bądź płaski.

Typy krokwi dachowych

Można wyróżnić pięć podstawowych typów krokwi dachowych, które pełnią określone funkcje w więźbie dachowej, a ich występowanie jest zależne od typu dachu, który wznosimy, a są to: 

  • krokwie główne – najważniejszy element więźby, który przenosi obciążenie na niższe partie i elementy budynku, tworzą ramiona wiązara ciesielskiego;
  • krokwie czołowe – to na nich opiera się krokiew główna w przypadku dachu dwu- i wielospadowego;
  • krokwie koszowe – wspierają kosz dachu wielopołaciowego;
  • krokwie narożne – wspierają kalenice narożne w konstrukcji dachu wielopołaciowego, bywają również nazywane krawężnicami; 
  • kulawki – również występują przy dachach wielopołaciowych, to krótsze krokwie oparte na krokwi narożnej bądź koszowej.

Cena krokwi dachowych

Koszt krokwi dachowych jest uzależniony od ich wymiarów, a także typu drewna, z którego są wykonane. Jest to jednak element, na którym nie powinniśmy oszczędzać. Wybór zbyt małych rozmiarów co prawda obniży cenę, ale w późniejszym użytkowaniu może się okazać niebezpieczny dla mieszkańców, zwłaszcza kiedy tworzymy dach wielopołaciowy. Istotne są również ich liczba oraz rozmieszczenie, które powinny być zgodne z planem i wyliczeniami stworzonymi przez specjalistę z właściwymi uprawnieniami. 

Zdjęcie główne: Zohair Mirza/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*